System rywalizacji Żaków w strefie poznańskiej

13 listopada rozlosowane zostały grupy mistrzowskie rozgrywek Żaków w strefie poznańskiej. Wiosną na boiskach rywalizować będą jednak oczywiście wszystkie zespoły występujące jesienią.


​KATEGORIA F1

Na podstawie rezultatów z rundy jesiennej dokonany został podział drużyn na wiosną. Najlepsi występować będą w grupach mistrzowskich (5 grup po 4 zespoły). Ich zwycięzcy zagrają w turnieju o mistrzostwo strefy Wielkopolski, a triumfator później zmierzy się z najlepszymi drużynami innych okręgów w batalii o mistrzostwo Wielkopolski. Odrębne turnieje finałowe zostaną też przeprowadzone dla ekip, które zajmą odpowiednio drugie, trzecie oraz czwarte pozycje. Końce rezultaty pozwolą ustalić dalszą klasyfikację, ale też będą podstawą do przydzielenia miejsc w ligach okręgowych sezonu 2019/20, kiedy to obecne zespoły kategorii F1 przejdą do kategorii Orlik E2.

W przyszłym sezonie w I lidze okręgowej Orlika E2 wystąpi 12 drużyn - zwycięzcy oraz drugie zespoły z grup mistrzowskich, a także dwie najlepsze drużyny z turnieju finałowego trzecich zespołów grup mistrzowskich. Pozostałe zespoły z trzecich miejsc i drużyny z czwartych miejsc utworzą II ligę okręgową, do której dodatkowo dokooptowane zostaną kolejne drużyny - tak by również II liga liczyła po 12 zespołów w każdej z dwóch grup.

Zespoły, które jesienią zajęły dalsze miejsca, wiosną będą mierzyć się w nowych grupach. Utworzone zostaną one przed startem rundy, po zamknięciu zgłoszeń nowych zespołów. Zwycięzcy tych grup będą mieli szansę rywalizować o wspomniane wolne miejsca w II lidze okręgowej Orlika E2 na sezon 2019/20.

KATEGORIA F2

12 zwycięzców grup z rundy jesiennej również trafiło do grup mistrzowskich. Drużyny podzielono na 4 grupy po 3 zespoły. Najlepsi zagrają w turnieju o mistrzostwo strefy poznańskiej. Odrębne turnieje końcowe zorganizowane będą też dla zespołów z drugich, trzecich i czwartych miejsc. Będą one dodatkową możliwością gry dla zawodników, bez tworzenia dalszych klasyfikacji. 

W nowych grupach zagrają wiosną także zespoły z dalszych miejsc z rundy jesiennej oraz nowo zgłoszone. Ich rywalizacja nie będzie miała żadnego wymiaru wynikowego - w przyszłym sezonie po przejściu do kategorii F1 rywalizacja też będzie toczyć się w równych grupach.

WYNIKI LOSOWANIA GRUP MISTRZOWSKICH KATEGORII ŻAK 

Żak F1

Grupa 1 "M"
PS Gniezno, NAP Nowy Tomyśl, Warta I Poznań, KS Canarinhos Skórzewo
Grupa 2 "M"
Piast Kobylnica, Warta II Poznań, Suchary Suchy Las, AP Warta Międzychód
Grupa 3 "M"
Lech Poznań, AP Błękitni Owińska, Poznańska 13 Poznań, LPFA III Bułgarska Poznań
Grupa 4 "M"
LPFA Rogoźno Poznań, Kotwica Kórnik, Poznaniak Poznań, UKS Śrem
Grupa 5 "M"
UKS Orlik Mosina, Chrobry Gniezno, UKS AP Reissa Poznań, GSP Sątopy

Żak F2

Grupa 1 "M"
Orlik Poznań, AP Reissa Poznań, Talent I Poznań, UKS Orlik Mosina
Grupa 2 "M"
Przemysław Poznań, Avia Kamionki, Warta I Poznań, UKS AP Reissa Poznań
Grupa 3 "M"
Polonia I Środa Wlkp., Suchary II Suchy Las, AP Błękitni Owińska, Poznaniak Poznań