Wystartowała Ekstraliga Kobiet!

W minioną sobotę ruszyły rozgrywki w Ekstralidze kobiet. W tym sezonie Wielkopolska w najwyższej klasie rozgrywkowej pań ma dwóch przedstawicieli: utytułowany Medyk Konin oraz beniaminka Polonię Poznań.

Po wielu latach do Poznania znów zawitała Ekstraliga Kobiet. Wszystko za sprawą Polonii Poznań, która wiosną wywalczyła sobie awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Niestety zespół ten podczas letniej przerwy przeszedł prawdziwą rewolucję. Mimo awansu Polonię opuściło kilka podstawowych zawodniczek, które ze względu na swoje zawodowe obowiązki podjęły decyzję o zakończeniu przygody z futbolem. Do tego doszły problemy organizacyjne i finansowe. Na szczęście finalnie zespół wystartował i Poznań znów ma kobiecy klub w Ekstralidze. Rywalem poznanianek w pierwszym meczu był zespół AZS UJ Kraków, który już od kilku sezonów występuje w Ekstralidze. Przed pierwszym gwizdkiem miało miejsce jeszcze wręczenie pamiątkowego pucharu dla Polonii od władz WZPN za awans do Ekstraligi.

Punktualnie o 11 przy na poznańskim „ogródku” rozpoczął się debiut Polonii. Od pierwszych minut to przyjezdne dominowały na boisku i już w 14 minucie po błędzie poznańskiej defensywy gola zdobyła Justyna Maziarz. Piłkarki z Krakowa na tym nie poprzestały i niespełna 10 minut później drugiego gola w tym meczu zdobyła Klaudia Kubaszek. Poznanianki w pierwszej połowie nie zdołały poważnie zagrozić bramce krakowskiego zespołu, a przed kolejnymi utraconymi golami kilkukrotnie ratowała zespół dobrze spisującą się w bramce poznanianek Siejka. Druga połowa spotkania toczyła się głównie w środkowej części boiska. Zawodniczki UJotu ze względu na korzystny wynik wywalczony w pierwsze połowie nie atakowały już z takim zaangażowaniem. Z kolei piłkarki Polonii chciały zaprezentować się jak najlepiej licznie zgromadzonej publiczności i zdobyć chociaż honorową bramkę. Najbliższa ku temu była Paulina Bączyk, której strzał z ponad 20 metrów z trudem obroniła Klabis.

Polonia: Siejka - Majewska, Bączek, Czudzińska, Cywińska, Filipiak (88 Grześkowiak), Liczbińśka, Nowak (65 Szmatuła), Sawicka (81 Machowiecka), Sutkowska, Ziejka (25 Cerajewska, 75 Zaleszewska)

Medyk Konin na swój pierwszy mecz w nowym sezonie udał się do Łodzi. Koniński zespół przeszedł sporą rewolucję w okienku transferowym. Odeszły cztery podstawowe zawodniczki w tym Reprezentantka Polski Patrycja Balcerzak. Natomiast do zespołu dołączyło kilka nowych twarzy, gównie młode i perspektywiczne zawodniczek, które w niedalekiej przyszłości mogą stanowić o sile Medyka. Mimo wielu personalnych zmian w składzie na nowy sezon zawodniczki z Koninia pomyślnie rozpoczęły rozgrywki w Ekstralidze. W swoim pierwszym meczu Medyk skromnie bo tylko 1:0 pokonał zespół SMS Łódź. Wynik już w pierwszej minucie spotkania ustaliła z rzutu karnego Natalia Chudzik.

Medyk: Sowalska - Sałata, Lukas, Olejniczak, Maskiewicz, Ivanishyn (71 Stasiak), Chudzik, Pakulska, Kaletka (46 Gawrońska), Kopińska, Gedgaudaite (76 Helińska)

Kolejne spotkania w Ekstralidze kobiet już w przyszłym tygodniu. Polonia Poznań uda się do Żywca by tam zmierzyć się z Mitechem. Natomiast Medyk u siebie podejmować będzie beniaminka GKS Katowice.