Mecz na szczycie dla Lubuszanina

Czwartoligowcy w pierwszy weekend marca zainaugurowali zmagania w rundzie wiosennej. Początek udany dla lidera z Trzcianki, który pokonując Unię Swarzędz praktycznie eliminuje ją z gry o awans. Coraz bliżej strefy spadkowej znajdują się z kolei czołowe ekipy poprzednich sezonów - Ostrovia 1909 i Warta Międzychód.

Już pierwsza wiosenna kolejka przyniosła istotne rozstrzygnięcia w walce o mistrzostwo. W Trzciance lider Lubuszanin podejmował pretendenta ze Swarzędza. Oba zespoły zimą się wzmocniły sięgając m.in. po posiłki z zagranicy. Pierwszoplanowe role na inaugurację odegrali jednak liderzy drużyn z jesieni. Wynik otworzył w 35. minucie najskuteczniejszy zawodnik "Lubu", Orlande Kpassa, a po kilkudziesięciu sekundach podwyższył Paweł Iwanicki. Jeszcze przed przerwą Unia odpowiedziała golem Krystiana Antczaka, ale w drugiej połowie goście nie zdołali doprowadzić do wyrównania. Porażka sprawiła, że podopieczni Patryka Kniata tracą do lidera już 11 punktów i raczej mogą zapomnieć o walce o najwyższe laury.

W tej sytuacji najgroźniejszym przeciwnikiem Lubuszanina pozostaje Nielba Wągrowiec. Żółto-czarni zimą również solidnie się wzmocnili sprowadzając dwóch podstawowych graczy lidera III ligi, Mieszko Gniezno. Do Wągrowca przenieśli się Michał Steinke oraz Tomasz Bzdęga, który jesienią uzbierał 15 bramek i był liderem klasyfikacji strzelców. "Królem polowania" w III lidze już nie zostanie, ale strzelanie poziom niżej zaczął natychmiastowo. Bramkarza Obry Kościan pokonał dwukrotnie, dwa gole dołożyli też Rafał Leśniewski i Jacek Figaszewski, dzięki czemu Nielba zwyciężyła 4:1. Swoje spotkania solidarnie wygrały też trzy czołowe zespoły z okręgu kaliskiego. Wszystkie ograły beniaminków - Centra Ostrów u siebie pokonała Zjednoczonych Trzemeszno 2:0, Pogoń Nowe Skalmierzyce zwyciężyła w Kole z Olimpią 2:1, a Polonia Kępno 4:1 ograła w Krobi Krobiankę.

Na dole tabeli dorobek punktowy powiększyły KS Opatówek oraz Kotwica Kórnik. Beniaminek wygrał bardzo ważne spotkanie z Ostrovią 1:0 i zbliżył się do swoich rywali na odległość dwóch punktów. Co istotniejsze, "Kosa" awansowała na 16. miejsce, czyli pierwsze, które może dać utrzymanie (pod warunkiem korzystnych rozstrzygnięć w III lidze). W strefie spadkowej wciąż pozostaje Kotwica. Gracze z Kórnika po rozegraniu jesienią wszystkich spotkań na wyjeździe, całą wiosnę grać będą w roli gospodarza. Ze względu na brak odpowiedniej dokumentacji na razie wprawdzie muszą podejmować rywali nie na własnym obiekcie, a w sąsiednich Kamionkach. To jednak nie przeszkodziło pokonać Tarnovii Tarnowo Podgórne. Losy spotkania rozstrzygnęły się w drugiej połowie. Całą tą część gospodarze musieli grać w osłabieniu po czerwonej kartce Piotra Krenza, ale mimo to dwukrotnie znaleźli drogę do bramki gości. Uczynili to Błażej Wieśko i Filip Brzostowski, który na boisku pojawił się zmieniając strzelca pierwszej bramki.

Udanie wiosnę zainaugurował także Orkan Śmiłowo. Beniaminek z okręgu pilskiego odniósł pierwszą w tym sezonie wyjazdową wygraną. Cenne trzy punkty zawodnicy Orkana wywieźli z Leszna. W pozostałych spotkaniach górą również goście. LKS Gołuchów pokonał w Pniewach Sokoła 2:0, a Victoria Września ograła 4:1 Wartę Międzychód, którą po latach gry o awans, tym razem czeka batalia o utrzymanie na poziomie czwartej ligi.

21. kolejka IV ligi w następny weekend. Na pierwszy plan zdecydowanie wybija się kolejne starcie drużyn ze ścisłej czołówki, druga w tabeli Nielba podejmie trzecią Pogoń Nowe Skalmierzyce.

Centra Ostrów Wlkp. - Zjednoczeni Trzemeszno 2:0