Rozgrywki piłki kobiecej w Wielkopolsce organizowane są przez Wydział Piłkarstwa Kobiecego Wielkopolskiego ZPN. Prowadzi on zarówno zmagania seniorskie jak i młodzieżowe.

Wielkopolska ma swoich przedstawicieli na wszystkich szczeblach ligowej piłki kobiecej. W Ekstraklasie występuje Medyk Konin, który od 2014 roku nieprzerwanie zdobywa tytuł mistrzyń Polski. W I lidze o punkty walczą Polonia Poznań oraz drugi zespół Medyka, a na drugoligowym froncie rywalizują Polonia Środa Wielkopolska, GSS Grodzisk Wielkopolski, Kotwica Kórnik oraz Lipno Stęszew.

Czwarty poziom rozgrywek jest już zarządzany przez Wielkopolski ZPN. Zależnie od liczby zespołów wyrażających chęć uczestnictwa w rozgrywkach, tworzone są jedna bądź dwie grupy, do których drużyny przydzielane są wg klucza geograficznego.

Oprócz zmagań ligowych rozgrywany jest również Puchar Polski kobiet. Zespoły z Ekstraklasy i I ligi biorą w nim udział obligatoryjnie, pozostałe kluby występują na zasadzie dobrowolności.

W rywalizacji kobiet minimalny wiek jest dużo niższy niż u mężczyzn. W rozgrywkach seniorskich mogą występować piłkarki mające ukończone 13 lat. Zawodniczki takie mogą jednocześnie występować również w rozgrywkach młodzieżowych prowadzonych w trzech kategoriach wiekowych - U-16, U-13 oraz U-10.

Rywalizacja dziewcząt o mistrzostwo Wielkopolski prowadzona jest w formule turniejowej podzielonej na dwa etapy - turniejów eliminacyjnych i rozgrywek finałowych. Zwycięzca zawodów zdobywa tytuł mistrzowski i razem z wicemistrzem reprezentują Wielkopolskę na szczeblu centralnym. Pozostałe drużyny oraz ewentualnie nowe zgłoszone zespoły rywalizują wiosną w Pucharze Wielkopolski, stanowiącym kontynuację zmagań w kategoriach młodzieżowych U-16 oraz U-13.

Najmłodsze piłkarki w wieku do 10 lat rywalizują ze sobą w rozgrywkach prowadzonych w ramach kampanii FIFA "Live your goals". W cyklu turniejowym, zliczając punkty w generalnej klasyfikacji, wyłaniany jest najlepszy zespół, który następnie jako przedstawiciel regionu gra na szczeblu centralnym.

Uzupełnieniem procesu szkoleniowego we wszystkich kategoriach wiekowych w okresie zimowym są Halowe Mistrzostwa Wielkopolski. Format tych zmagań każdorazowo ustalany jest adekwatnie do liczby zgłoszonych drużyn.