Akademickie Mistrzostw Świata w Ałmatach

Reprezentacja Polski kobiet w futsalu zajęła 5 miejsce podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Ałmatach. Wśród podopiecznych Wojciecha Weissa były cztery przedstawicielki naszego Województwa: Sandra Lichtestain, Dominika Dewicka i Laura Czudzińska z UAM Poznań oraz Małgorzata Ładniak z Kotwicy Kórnik

Polki nie najlepiej rozpoczęły turniej. Najpierw wysoko bo aż 8:2 przegrały z Ukrainą, a następnie uległy Rosji z wynikiem 3:1. Dopiero trzeci dzień turnieju przyniósł biało-czerwonym pierwsze sukcesy. Podopieczne Wojciecha Weissa pokonały ekipę z Kanady 7:4 i na zakończenie grupowej rywalizacji odniosły zwycięstwo nad Izraelem 5:3. Nasze zawodniczki zajęły 3 miejsce w swojej grupie i przystąpiły do rywalizacji o lokaty 5-8. Drugą część swoich zmagań rozpoczęły od zwycięstwa 3:0 z gospodyniami turnieju, a następnie ponownie zmierzyły się z Kanadą, którą tym razem pewnie pokonały 6:1. Dzięki czemu w klasyfikacji końcowej zajęły 5 miejsce. Ostatnią bramkę dla Polek w spotkaniu strzeliła bramkarka Dominika Dewicka. Skutecznością w całym turnieju popisały się Ładniak i Lichtenstain. Pierwsza z nich była najlepszą strzelczynią w naszej ekipie i aż 5 razy trafiała do siatki rywalek. Natomiast Sandra Lichtenstain zakończyła turniej z 4 trafieniami na koncie.

W całej imprezie Polki odniosły tylko dwie porażki z późniejszymi finalistkami turnieju Rosją i Ukrainą. W wielkim finale Rosjanki pokonały Ukrainę i to one odbierały złote medale Akademickich Mistrzostw Świata. Trzecie miejsce w turnieju zajęła Portugalia, a czwarte Francja.

Polska Reprezentacja debiutowała w imprezie tej rangi, a dobre 5 miejsce może być zwiastunem ogromnych emocji jakich za dwa lata możemy spodziewać się w Poznaniu, kiedy to stolica Wielkopolski będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Świata w futsalu.

W Ałmatach wystąpiła także nasza akademicka kadra Panów. Podopieczni Błażeja Korczyńskiego zakończyli turniej na 8 miejscu, a w składzie naszej Reprezentacji zabrakło przedstawicieli Wielkopolskiego futsalu.

Warto również dodać, że bramkarka UAM Poznań Dominika Dewicka została uznana najlepszą bramkarką turnieju.