fot. Wielkopolski ZPN

Awanse i spadki po meczach 17 kwietnia

Wielkopolski ZPN przedstawia analizę awansów i spadków po spotkaniach rozegranych 17 kwietnia.

Ostatnie podsumowane sytuacji miało miejsce ponad miesiąc temu. Od tego czasu zawieszone były rozgrywki niższych lig, które ruszą w komplecie w następny weekend. Wiele zmienia się za to na wyższych szczeblach w II, III i PROEKO IV lidze. Niestety - sytuacja nie prezentuje się najlepiej dla wielkopolskiej piłki.

II LIGA

Przypominamy, że w rozgrywkach szczebla centralnego należy patrzeć na zespoły z czterech województw tworzących wspólnie grupę 2 III ligi. Dlatego też pod uwagę bierzemy sześć klubów z kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i oczywiście Wielkopolski.

Chojniczanka Chojnice i KKS 1925 Kalisz znajdują się w grupie walczącej o awans bezpośredni i grę w barażach, stąd można je wyłączyć z rozważań. Pozostała czwórka jest jednak w dużo groszej sytuacji. Na chwilę obecną stawkę zamyka Olimpia Grudziądz, a tuż przed nią sklasyfikowany jest Lech II Poznań. Dwa zespoły w strefie spadkowej to zatem stan, z który mieliśmy do czynienia po rundzie jesiennej. Wówczas dokładnie te same zespoły znajdowały się "pod kreską".

Niestety bardzo realna jest sytuacja, w której także trzeci spadkowicz będzie zespołem z interesującej nas grupy terytorialnej. Tuż nad strefą spadkową sklasyfikowani są w tej chwili Błękitni Stargard, z kolei Bytovia Bytów ma 4 punkty przewagi nad grupą zagrożoną, lecz jednocześnie także rozegraną większą liczbę spotkań niż wszystkie inne drużyny zaangażowane w walkę o utrzymanie.

II liga - tabela 17.04.21

 

 

III LIGA, GRUPA 2

Z końcem marca zakończona została pierwsza runda rywalizacji na poziomie makroregionalnym. Niestety ostatecznie tylko Polonia Środa Wielkopolska znalazła się w górnej ósemce, co oznacza grę w grupie mistrzowskiej. Pozostałych sześciu naszych reprezentantów walczyć będzie w najbliższych tygodniach o utrzymanie.

Na 14 drużyn, które znalazły się w grupie spadkowej, degradacja czeka zgodnie z regulaminem co najmniej 7 zespołów (miejsce 16-22 / 8-14 grupy spadkowej). Do tego jednak doliczyć trzeba jednak liczbę spadków dodatkowych związanych ze spadkami z drugiej ligi. Na chwilę obecną zatem III ligę opuściłoby aż dziewięć drużyn (14-22 / 6-14 gr. spadkowej), a wariant skrajny acz możliwy oznaczałby spadek dziesięciu drużyn (13-22/5-14)! Tym samym gwarantowaną bezpieczną pozycją jest miejsce dwunaste (4 w grupie spadkowej).

Na razie pewnie w stronę utrzymania kroczy Sokół Kleczew, który jest najlepszym zespołem z dolnej grupy w tabeli. Gorzej wiedzie się pozostałym. Mieszko Gniezno i Górnik Konin teoretycznie wciąż mogą się utrzymać, aczkolwiek w praktyce ich spadek jest przesądzony i kwestią czasu jest, aż formalnie się to dokona. W strefie spadkowej są też dwie kolejne wielkopolskie drużyny - Unia Swarzędz oraz Jarota Jarocin (spadek "dodatkowy"). Tuż nad strefą spadkową jest Nielba Wągrowiec, ale trzeba podkreślić, że stawka jest bardzo wyrównana - sześć drużyn dzielą teraz tylko dwa punkty. Dodatkowych emocji dodaje fakt, że nie wiadomo, czy z tego grona ostatecznie ktokolwiek się utrzyma.

Dla dalszej analizy istotna jest liczba 4 spadkowiczów z Wielkopolski na dziś dzień, co względem poprzedniej analizy jest liczbą o jeden większą. Pod kątem rozważań uwzględnić należy też wariant skrajny oznaczający spadek aż sześciu trzecioligowców z regionu, o czym na końcu podsumowania.

3liga - 17 kwietnia

Grubsza czerwona linia oznacza pozycje o pewnym spadku z ligi. Pozycje pomiędzy grubszą a cienszą linią są zagrożonymi spadkami "dodatkowymi" (wobec spadków z II ligi).


 

PROEKO IV LIGA

Niezwykle ciekawie zapowiada się zarówno walka o utrzymanie, jak i o awans. O ile jasne jest, że promocję wywalczy tylko najlepszy, więcej uwagi poświęcić należy sytuacji związanej ze spadkami. Regulamin Rozgrywek określa liczbę degradacji bezwarunkowych na cztery (miejsca 19-22 / 11-14 grupy spadkowej). Uwzględniając jednak spadki ze szczebla makroregionalnego, po rozegranych dziś meczach spadek dotyczyłby ośmiu uczestników Proeko IV ligi (miejsca 15-22 / 7-14 grupy spadkowej). Dodatkowo pamiętać trzeba o fakcie, że ekipa sklasyfikowana tuż nad "kreską" będzie musiała walczyć o utrzymanie w barażach. Dziś byłaby to drużyna z miejsca czternastego.

Po 26. kolejce oficjalnie poznaliśmy pierwszego spadkowicza. Po porażce 0:7 w Wilczynie jakiekolwiek teoretyczne szanse na utrzymanie stracił GKS Dopiewo. Walka pozostałych drużyn trwać będzie najpewniej do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki.

Gdyby sezon zakończył się dziś, stawkę najsilniejszej ligi wojewódzkiej opuściłyby:
- Ostrovia 1909;
- Polonia 1912 Leszno;
- Lubuszanin Trzcianka;
- Polonia Kępno;
- Warta II Poznań;
- Krobianka Krobia;
- OTPS Winogrady Poznań;
- GKS Dopiewo (zdegradowany).

W barażach zagrałaby Victoria Ostrzeszów.

IV liga - tabela na 17 kwietnia

Grubsza czerwona linia oznacza pozycje o pewnym spadku z ligi. Pozycje pomiędzy grubszą a cienszą linią są zagrożonymi spadkami "dodatkowymi" (wobec spadków z III ligi grupy 2). Pozycja między cienszymi liniami czerwoną i czarną jest maksymalną zagrożoną grą w barażach.

 

 

PODSUMOWANIE

Z uwagi na zawieszenie rozgrywek do szczegółowego rozpatrywania poszczególnych poziomów powrócimy w kolejnej symulacji już po wznowieniu gier.

Przypominamy, że przedstawiona analiza opiera się na tabelach na dzień 17 kwietnia i uwarunkowana jest licznymi założeniami związanymi z powiązaniami spadków pomiędzy poszczególnymi ligami.

W skrajnym, najbardziej pesymistycznym wariancie, liczba dodatkowych spadków w ligach prowadzonych przez Wielkopolski ZPN może wynieść tyle, co liczba naszych przedstawicieli w grupie spadkowej III ligi - czyli sześć. Tym samym za całkowicie bezpieczne należy uznać w niższych ligach następujące miejsca:

- PROEKO IV liga - utrzymanie na pewno da 11. miejsce (3. miejsce grupy spadkowej) 12. pozycja (4. w grupie spadkowej) może oznaczać konieczność gry w barażach;

- RED BOX V liga - 10. miejsce (utrzyma się też na pewno jeden zespół z 11. miejsca z najlepszym bilansem);

- RED BOX Klasa Okręgowa - 10. miejsce (utrzyma się też na pewno 5 z 6 zespołów z 11. miejsca wg bilansu);

- PROTON Klasa A - 9. miejsce (utrzyma się też na pewno 7 z 9 zespołów z 10. miejsca wg bilansu).