fot. Awanse i spadki - analiza tabel

Awanse i spadki - stan na 21 czerwca

Sezon 2020/21 na finiszu. Rozgrywki pozostawiają coraz mniej niewiadomych.

PONIŻSZA ANALIZA PRZEDSTAWIA STAN PO SPOTKANIACH ROZEGRANYCH 21 CZERWCA

II LIGA

Zakończyły się zmagania na szczeblu centralnym. Ostatnia kolejka nie zmieniła sytuacji w tabeli. Na miejscach spadkowych, obok wcześniej zdegradowanej Bytovii, pozostały Olimpia Grudziądz i Błękitni Stargard. Tym samym wszyscy trzej spadkowicze "lądują" w grupie 2 III ligi.

Analiza - 2 liga - 14 czerwca

 

III LIGA, GRUPA 2

 

Na kolejkę przed końcem wyjaśniło się wszystko w kwestiach utrzymania. Rozstrzygnięcia, które zapadły w czasie doliczonym spotkań Nielby Wągrowiec z Pomorzaninem Toruń oraz Unii Janikowo z Flotą Świnoujście spowodowały, że znamy już komplet spadkowiczów. W III LIDZE UTRZYMAŁ SIĘ JAROTA JAROCIN, SPADŁY NATOMIAST NIELBA WĄGROWIEC ORAZ UNIA SWARZĘDZ.

Analiza - 3 liga - 20 cerwca

 Pod względem sportowym wszystkie rozstrzygnięcia na szczeblu makroregionalnym już zapadły. Walka o jak najwyższe miejsca w strefie spadkowej może jednak okazać się kluczowa, bo nie są jasne kwestie związane z licencjami na przyszły sezon. Komisja odmówiła przyznania ich m.in. Bałtykowi Gdynia, Bałtykowi Koszalin i Unii Swarzędz, z kolei GKS Przodkowo nie złożył wymaganych dokumentów w terminie. Ponadto w najbliższym tygodniu ma zapaść decyzja o ew. wycofaniu się z III ligi Bytovii Bytów.

W zlaeżności od rozwoju sytuacji w opisanych powyżej sprawach, liczba spadkowiczów może ostatecznie ulec zmniejszeniu. 

SPADEK DO IV LIGI: Mieszko Gniezno, Górnik Konin, Unia Swarzędz, Nielba Wągrowiec

PROEKO IV LIGA

 

Zakończył się sezon w najsilniejszej lidze wojewódzkiej. Po spadku Unii i Nielby z III ligi, szeregi PROEKO IV ligi opuścić musi osiem klubów. Tym samym po ostatniej kolejce zdegradowane zostały Warta II Poznań, Lubuszanin Trzcianka, Ostrovia 1909 oraz Polonia Kępno. W barażach o utrzymanie zagra Victoria Ostrzeszów.

Analiza - 4 liga - 21 czerwca

 

AWANS DO III LIGI: POGOŃ NOWE SKALMIERZYCE

SPADEK DO V LIGI: GKS Dopiewo, OTPS Winogrady Poznań, Pinsel-Peter Krobianka Krobia, Polonia 1912 Leszno, Warta II Poznań, Lubuszanin Trzcianka, Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski, Polonia Kępno.

RED BOX V LIGA

Do Huraganu Pobiedziska w gromie mistrzów Red Box V ligi dołączył SKP Słupca. Na kolejkę przed końcem klub jest już pewny zwycięstwa w rozgrywkach grupy 3. Niewiadomą pozostaje jeszcze zwycięzca grupy 2. Na kolejkę przed końcem Korona Piaski wyprzedziła Kanię Gostyń i to właśnie Korona jest bliższa wywalczenia awansu.

Sytuacja z grupy 2 to zarazem jedyna niewiadoma w kwestii baraży o PROEKO IV ligę. W wyniku losowania przeprowadzonego przez Wydział Gier i Ewidencji, pary prezentują się następująco:

Victoria Ostrzeszów - Pogoń Łobżenica

Victoria Skarszew - Kania Gostyń/Korona Piaski*
* Gospodarz w drugiej parze nie jest jeszcze znany - obecnie Victoria ma bilans 33 mecze / 77 punktów / bramki +61 a Kania 33 / 77 / +48.

W kwestii spadków po wyjaśnieniu się sytuacji w III lidze grupy 2, nie ma już potrzeby rozpatrywania trzech wariantów, ponieważ na mocy rozstrzygnięć poznaliśmy ostateczną liczbę zespołów opuszczających stawkę w niższych ligach. Liczebność ta jest tożsama z wariantem przedstawianym w ostatnich tygodniach jako aktualny na dzień tworzenia analiz.

Zgodnie z prowadzonymi wyliczeniami, Red Box V ligę opuszczą zespoły z miejsc 13-18, a także dwie drużyny o gorszym bilanse z miejsc 12. Na podstawie bilansów punktowych wiemy już, że będą to zespoły z grupy 2 oraz 3. Z tych grup zatem spadnie po 7 drużyn. 

Walka o utrzymanie w ostatniej kolejce toczyć się już będzie tylko w grupie 2, w pozostałych grupach poznaliśmy komplet spadkowiczów. O dwa bezpieczne miejsca rywalizuje pięć zespołów - Orkan Chorzemin, Grom Camperspol Plewiska, Promień Krzywiń, Sokół Pniewy oraz PKS Racot.

 

AWANS DO IV LIGI:
Grupa 1: HURAGAN POBIEDZISKA
Grupa 2: Kania Gostyń lub Korona Piaski
Grupa 3: SKP SŁUPCA


UDZIAŁ W BARAŻACH O IV LIGĘ:
Grupa 1: Pogoń Łobżenica
Grupa 2: Kania Gostyń lub Korona Piaski
Grupa 3: Victoria Skarszew


SPADEK DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1 (spada 6 zespołów): Płomień Połajewo, GLKS Wysoka, Lechita Kłecko, Sparta Złotów, Orkan Śmiłowo, Sparta Szamotuły
Grupa 2 (spada 7 zespołów): Pogoń Śmigiel, Patria Buk, Piast Poniec, Grom Wolsztyn
Grupa 3 (spada 7 zespołów): Lew Pogorzela (wycofanie - spadek do Klasy A), Tulisia Tuliszków, Raszkowianka Raszków, KS Opatówek, MKS Dąbie, Zjednoczeni Rychwał, GKS Sompolno

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

Po zatwierdzeniu wygranej walkowerem pod koniec tygodnia z awansu cieszył się Pelikan Niechanowo (grupa 3). W weekend do grona mistrzów Red Box Klasy Okręgowej dołączyły ekipy Orkana Konarzewo (grupa 4) i Białego Orła Koźmin Wielkopolski (grupa 6). Znamy tym samym już komplet zespołów awansujących do V ligi.

W wyniku losowania przeprowadzonego przez Wydział Gier i Ewidencji, pary barażowe prezentują się następująco:

Polanin Strzałkowo - Radwan Lubasz / Kłos Budzyń

Kłos Zaniemyśl - Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski*
* Gospodarz w tej parze nie jest jeszcze znany - obecnie Kłos ma bilans 31 meczów / 74 punkty / bramki +62 a Nasza Dyskobolia - 31 / 74 / +70.

Meblorz Swarzędz / Avia Kamionki - Jarota II Jarocin Witaszyce


 

W kontekście spadków wyjaśniła się liczba drużyn opuszczających poziom "Okręgówki'. Do Klasy A spadają wszystkie drużyny z miejsc 13-17 i CZTERY z miejsc 12.

Klasyfikacja zainteresowanych drużyn z poszczególnych miejsc wygląda następująco:
1. Sokół Kaszczor (grupa 4) - 31 meczów / 41 punktów
2. Czarni Ostrowite (grupa 3) - 31 / 40 punktów (bramki +3)
3. Ogniwo Łąkociny (grupa 6) - 31 / 37 punktów (bramki -25)
4. Noteć Dziembowo (grupa 1) - 31 / 34 punkty
5. Sokół Chwałkowo (grupa 5) - 31 / 32 punkty
6. Złoci Złotkowo (grupa 2) - 31 / 31 punktów

TYM SAMYM JASNE JEST, ŻE SPADNĄ ZESPOŁY Z 12. MIEJSCA Z GRUP 1, 2 ORAZ 5. UTRZYMA SIĘ NATOMIAST ZESPÓŁ Z GRUPY 4. Drugim utrzymującym się zespołem prawdopodobnie będzie zespół z grupy 3. Ogniwo Łąkociny z grupy 6 utrzyma się tylko w przypadku gdy Czarni Ostrowie nie wygrają, a Ogniwo wygra i przy tym dokładne wyniki tych dwóch spotkań sprawią, że Ogniwo odrobiłoby 28 goli straty.

W ostatniej kolejce - oprócz opisanej powyżej sytuacji między grupami 3 i 6 - walkę o utrzymanie toczyć będą:
- w grupie 1 Wenus Jędrzejewo i Noteć Dziembowo - drużynie Wenusa wystarczy remis w swoim meczu bądź brak zwycięstwa Noteci;
- w grupie 2 Jurand Koziegłowy i Złoci Złotkowo - Jurand potrzebuje wygranej w swoim meczu lub braku zwycięstwa Złotych;
- w grupie 4 Sokół Kaszczor i Brenewia Wijewo - Sokół spadnie tylko jeśli przegra swój mecz, a Brenewia wygra, przy innych wynikach utrzyma się Sokół.

 

AWANS DO V LIGI:
Grupa 1: KORONA STRÓŻEWO
Grupa 2: PIAST KOBYLNICA
Grupa 3: PELIKAN NIECHANOWO
Grupa 4: ORKAN KONARZEWO
Grupa 5: WARTA ŚREM
Grupa 6: BIAŁY ORZEŁ KOŹMIN WIELKOPOLSKI


UDZIAŁ W BARAŻACH O V LIGĘ:
Grupa 1: Kłos Budzyń lub Radwan Lubasz
Grupa 2: Meblorz Swarzędz lub Avia Kamionki
Grupa 3: Polanin Strzałkowo
Grupa 4: Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
Grupa 5: Kłos Zaniemyśl
Grupa 6: Jarota II Jarocin Witaszyce


SPADEK DO KLASY A:
Grupa 1 (spada 6 zespołów): WKS Wyszyny, Orzeł Pęckowo, Tarnovia Tarnówka, Stella Białośliwie, Fortuna Wieleń
Grupa 2 (spada 6 zespołów): Szturm Junikowo Poznań, Orkan Objezierze, Czarni Wróblewo, Victoria II Września, LKS Baborówko
Grupa 3 (spada 5 lub 6 zespołów): Orlik Miłosław, Sparta Sklejka Orzechowo, LMKS Czarni Brzeźno, Baszta Przedecz, Warta Pyzdry
Grupa 4 (spada 5 zespołów): LZS Wronczyn (wycofanie - spadek do Klasy B), Sokół Duszniki, Gwiazda Siedlec, TS Gminy Kamieniec
Grupa 5 (spada 6 zespołów): Zjednoczeni Pudliszki, Piast Nowy Belęcin, GTS Phytopharm Klęka, Pogoń Książ Wielkopolski, Sarnowianka Sarnowa, Sokół Chwałkowo
Grupa 6 (spada 5 lub 6 zespołów): Grom Golina, Barycz Janków Przygodzki, Prosna Kalisz, LKS Czarnylas, LZS Czajków

PROTON KLASA A

Do grona awansujących po weekendzie dołączył jeden zespół - NAP Nowy Tomyśl. Walka wciąż toczy się w grupie 7 (między KS Gminy Brodnica Manieczki i UKS Śrem), a także w grupie 8 (Szczyt Szczytniki oraz Korona-Pogoń Stawiszyn). Z awansu cieszyły się już też dwa poznańskie zespoły - Lotnik-1997 i Polonia. Decyzja Związkowej Komisji Odwoławczej dotyczącej FAS KS Fałkowo sprawiła jednak, że drużyny te wciąż nie są pewne awansu.

Tak jak w wyższych ligach, obowiązujący pozostał już jeden wariant. Zgodnie z nim, Z KLASY A SPADNĄ WSZYSTKIE DRUŻYNY Z MIEJSC 12-14 I OSIEM DRUŻYN Z MIEJSC 11. Utrzyma się zatem tylko najlepszy zespół wg bilansu z miejsc 11.

Należy przypomnieć, że celem zrównania liczby spotkań zespołów, drużynom z liczniejszych grup odjęte zostaną od bilansu wyniki uzyskane z ostatnim zespołem z tabeli. ANALIZUJĄC TABELE POSZCZEGÓLNYCH GRUP MAMY JUŻ PEWNOŚĆ, ŻE WŚRÓD ZESPOŁÓW Z 11. MIEJSC NAJLEPSZYM BILANSEM LEGITYMOWAĆ SIĘ BĘDZIE ZESPÓŁ Z GRUPY 6. OZNACZA TO, ŻE W TEJ GRUPIE MIEJSCE 11 DA UTRZYMANIE.

W związku z różną liczbą zespołów w grupach należy też przypomnieć, że oczywiście z grup 13-zespołowych spadną na pewno po dwa zespoły (12-13 miejsce), a z grup 14-zespołowych - po trzy zespoły (11-13 miejsce).

Sytuacja w kontekście walki o utrzymanie prezentuje się następująco:
- grupa 1 - 14 drużyn - o utrzymanie walczą Gryf Zofiowo, Włókniarz Okonek i Błyskawica Nieżychowo, z wymienionej trójki spadną dwa zespoły;

- grupa 2 - 13 drużyn - spadku uniknie jeden zespół z dwójki Byki Obrowo i Golnica Ryczywół, szans na utrzymanie z uwagi na wyniki meczów bezpośrednich nie ma już KS Gaj Wielki;

- grupa 3 - 14 drużyn - przed ostatnią kolejką o jedno bezpieczne miejsce walczą Poznań FC, Antares Zalasewo i GKS Golęczewo;

- grupa 4 - 14 drużyn - o uniknięcie spadku walczą Hetman Orchowo, Teleszyna Przykona i Warta Rumin - utrzymają się dwa zespoły;

- grupa 5 - 13 drużyn - walka o utrzymanie rozstrzygnie się pomiędzy Orłem Rostarzewo a Sokołem Wroniawy;

- grupa 6 - 13 drużyn - jako, że żaden zespół z innej grupy z 11. miejsca nie osiągnie lepszego bilansu niż Rydzyniak II Rydzyna, 11. zespół z tej grupy utrzyma się - znamy zatem wszystkie rozstrzygnięcia w tej lidze;

- grupa 7 - 13 drużyn - w walkę o utrzymanie zaangażowanych jest wciąż aż pięć drużyn! Są to Awdaniec Pakosław, PKS Racot II Turew, CKS Zduny, Kłos II Zaniemyśl i GKS Krzemieniewo - spadną 2 z wymienionych klubów;

- grupa 8 - 14 drużyn - będący na 11. miejscu Jaskiniowiec Rajsko walczy korespondencyjnie o utrzymanie z Gromem Malanów, zagrożenia spadkiem nie ma dla Piasta Grodziec, który w ewentualnej minitabeli meczów bezpośrednich ma najlepszy bilans z całej trójki;

- grupa 9 - 14 drużyn - wszystko już zostało rozstrzygnięte.

AWANS DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1: KP PIŁA, DRAWA KRZYŻ
Grupa 2: KŁOS GAŁOWO, LZS OTOROWO
Grupa 3: Lotnik-1997 Poznań lub Polonia Poznań lub FAS KS Fałkowo
Grupa 4: ORZEŁ KAWĘCZYN, LKS ŚLESIN
Grupa 5: KORONA BUKOWIEC, NAP NOWY TOMYŚL
Grupa 6: KS 1920 MOSINA, TĘCZA-OSA OSIECZNA
Grupa 7: DĄBRCZANKA PĘPOWO, UKS Śrem lub KS Gminy Brodnica Manieczki
Grupa 8: RKS RADLICZYCE, Szczyt Szczytniki lub Korona-Pogoń Stawiszyn
Grupa 9: PŁOMIEŃ OPATÓW, MASOVIA KRASZEWICE

SPADEK DO KLASY B:
Grupa 1 (14 drużyn, spadają 4 zespoły): Derby Stara Łubianka (wycofanie), Leśni Zawada
Grupa 2 (13 drużyn, spadają 3 zespoły): Warta Sieraków, KS Gaj Wielki
Grupa 3 (14 drużyn, spadają 4 zespoły): Pogrom Luboń, Tarnovia II Tarnowo Podgórne
Grupa 4 (14 drużyn, spadają 4 zespoły): KS Mostki, GKS Osiek Łuczywno, Wicher Dobra
Grupa 5 (13 drużyn, spadają 3 zespoły): Pieczarka Wielichowo, Czantoria Gościeszyn
Grupa 6 (13 drużyn, spadają 2 zespoły): Helios II Czempiń, Sokół Włoszakowice
Grupa 7 (13 drużyn, spadają 3 zespoły): Żaki Taczanów
Grupa 8 (14 drużyn, spadają 4 zespoły): Dragon Dzierzbin, GKS Rzgów, Huragan Szczury
Grupa 9 (14 drużyn, spadają 4 zespoły): KS Hanulin, LZS Trzcinica, OKS Ostrów Wielkopolski, Pogoń Trębaczów

PROTON KLASA B

Z dziewięciu niewiadomych, jakie mieliśmy przed weekendowymi spotkaniami, wyjaśniły się cztery. Awansowały do Klasy A zespoły Iskry Bądecz (grupa 1), Błyskawicy Bronisławki (grupa 2), Koziołek Poznań (grupa 6), Orzeł Wysocko Wielkie (grupa 7). W pozostałych przypadkach najciekawiej zapowiada się batalia w grupie 3, gdzie dojdzie do bezpośredniego meczu o awans pomiędzy KS Kąsinowo a KS Sękowo, a także w grupie 10, gdzie również pojedynek o awans stoczą Orla Jutrosin i Iskra Długie Stare.

 

AWANS DO KLASY A:
Grupa 1: ISKRA BĄDECZ Jedność Zakrzewo lub Orzeł Osiek lub Królewska Wieś Iskra Czernice
Grupa 2: UNIA UJŚCIE, BŁYSKAWICA BRONISŁAWKI
Grupa 3: WARTA WARTOSŁAW, KS Sękowo lub KS Kąsinowo
Grupa 4: WEŁNA ROGOŹNO, KS 1999 ŁOPUCHOWO
Grupa 5: SOKÓŁ CHOBIENICE, Huragan Łomnica lub Płomień II Przyprostynia
Grupa 6: ROKITA ROKIETNICA, KOZIOŁEK POZNAŃ
Grupa 7: ORZEŁ WYSOCKO WIELKIEPelikan Nowy Karolew lub Pogoń II Nowe Skalmierzyce
Grupa 8: CZARNI WIERZBNO, ZĘBCÓW OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Grupa 9 (awansuje jeden zespół): GKS II Sompolno lub Błękitni Mąkolno
Grupa 10: KS APOL TERM-PIR SPŁAWIE, Iskra Długie Stare lub Orla Jutrosin

PODSUMOWANIE 

Sytuacja w analizie jest aktualna na dzień 21 czerwca i może jeszcze ulegać zmianie wskutek weryfikacji wyników. spotkań. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku, gdy o utrzymanie decyduje minitabela drużyn z danego miejsca w różnych grupach, może ona być później podstawą do uzupełniania lig wskutek możliwych wycofań przed startem sezonu 2021/22. Zgodnie z regulaminem rozgrywek, zespoły te będą zastępowały inne zespoły, które wywalczą utrzymanie, a nie przystąpią do kolejnych rozgrywek.

W przypadku, gdy sytuacja będzie dotyczyć drużyny awansującej (nieprzystąpienie do rozgrywek, rezygnacja z awansu), jej miejsce zajmować będzie kolejny zespół, ale nie z tej grupy. W takich przypadkach premiowana będzie drużyna o najlepszym bilansie z wszystkich grup danego poziomu, która nie wywalczyła awansu. Do jej wyłonienia tworzone będą tabele bilansowe z wyrównaniem liczby spotkań.