fot. Awanse i spadki - analiza tabel

Awanse i spadki - stan na 6 czerwca

Sezon 2020/21 znajduje się na finiszu. Z każdą kolejną serią gier będziemy poznawać zespoły, które awansują, utrzymają się, spadną bądź zagrają w barażach. Nasza analiza będzie więc cyklicznie aktualizowana.

PONIŻSZA ANALIZA PRZEDSTAWIA STAN PO SPOTKANIACH ROZEGRANYCH 6 CZERWCA

II LIGA

Na szczeblu centralnym poznaliśmy pierwszego spadkowicza, którym została Bytovia Bytów. "Zasili" ona w przyszłym sezonie 2 grupę III ligi, przy czym nie ma to żadnego wpływu na analizę, bowiem już wcześniej spadek jednej z drużyn z naszego makroregionu był przesądzony. Względem ostatniej aktualizacji poznaliśmy po prostu nazwę tej drużyny.

Spadek Bytovii jest jedyną rzeczą pewną w kontekście spadków przed ostatnią kolejką. O uniknięcie degradacji walczy dalej pięć drużyn, z czego trzy z naszego makroregionu. Niestety w obecnej sytuacji wciąż wszystkie miejsca spadkowe zajmują interesujące nas ekipy, które w razie spadku trafią do grupy 2. Jeśli tak pozostanie, III ligę grupę 2 w tym sezonie opuści aż 10 zespołów.

By w ogóle myśleć o poprawieniu sytuacji, niezbędne jest zdobycie punktów w ostatniej kolejce przez Olimpię Grudziądz i Błękitnych Stargard. Drużyny te grają na wyjazdach odpowiednio z Motorem Lublin oraz Śląskiem II Wrocław. Trzeba jednak zaznaczyć, że ich zdobycz może, ale wcale nie musi poprawić sytuacji w kontekście spadków w obrębie makroregionu. Tuż nad kreską jest bowiem Lech II Poznań i może zdarzyć się tak, że to on zajmie miejsce wspomnianych wyżej drużyn w gronie spadkowiczów - wówczas sytuacja dla lig niższych nie ulegnie zmienia. Rezerwy "Kolejorza" również czeka mecz wyjazdowy - w Rzeszowie ze Stalą. Pozostałe drużyny grające o utrzymanie również zagrają na terenie rywala - Znicz Pruszków w Suwałkach, z kolei Olimpia Elbląg w Kaliszu.

Analiza - 2 liga - 6 czerwca

 

III LIGA, GRUPA 2

Na poziomie makroregionalnym nastąpiły przetasowania w tabeli - co jest oczywiste przy bardzo wyrównanej stawce. W zależności od rozstrzygnięć w II lidze, III ligę grupę 2 opuści co najmniej 8 drużyn, ale liczba ta może wzrosnąć do 10. Choć to niezwykle mało prawdopodobne, ale wciąż w teorii możliwe - dziesiąte miejsce od końca może zająć Sokół Kleczew i zostać zdegradowany.

CO JEDNAK NAJISTOTNIEJSZE, SKRAJNY DLA KLECZEWIAN SCENARIUSZ OZNACZAŁBY UTRZYMANIE JAROTY JAROCIN, A ZATEM WIEMY, ŻE W GRONIE UTRZYMANYCH Z GRUPY SPADKOWEJ III LIGI ZNAJDZIE SIĘ NA PEWNO CO NAJMNIEJ JEDEN ZESPÓŁ Z WIELKOPOLSKI! BĘDZIE TO MIAŁO ISTOTNE PRZEŁOŻENIE NA ANALIZĘ SPADKÓW W NIŻSZYCH LIGACH.

Do końca sezonu pozostały jeszcze trzy kolejki. Patrząc na sytuację w tabeli, następna seria gier niewiele może wyjaśnić pod kątem "personaliów", czyli konkretnych nazw drużyn. Jeśli jednak nie zmieni się sytuacja w II lidze i spadną z niej trzy zespoły z naszego makroregionu, wówczas niemal na pewno przesądzone zostaną kolejne spadki wielkopolskich zespołów z III ligi.

 

Analiza - 3 liga - 6 czerwca

Grubsza czerwona linia oznacza pozycje o pewnym spadku z ligi. Pozycje pomiędzy grubszą a cienszą linią są zagrożonymi spadkami "dodatkowymi" (wobec spadków z II ligi).

UWAGA! Przypominam, że zgodnie z regulaminem w III lidze o miejscu w tabeli przy równej liczbie punktów decyduje bilans bramkowy!

SPADEK DO IV LIGI: Mieszko Gniezno, Górnik Konin 

PROEKO IV LIGA

Zakończyła się walka o awans do III ligi. Tytuł mistrza PROEKO IV ligi w sobotę zapewniła sobie Pogoń Nowe Skalmierzyce.

Wyjaśnia się również jedna niewiadoma w grupie spadkowej - na dwie kolejki przed końcem wiadomo, że degradacji nie uniknie już OTPS Winogrady Poznań. Pozostałe zespoły wciąż walczą o uniknięcie "zrzucenia" na niższy poziom. WSKUTEK GWARANTOWANEGO UTRZYMANIA DRUGIEJ (obok grającej w grupie mistrzowskiej Polonii Środa Wielkopolska) WIELKOPOLSKIEJ DRUŻYNY, O MIEJSCE NIŻEJ PRZESUWA SIĘ LINIA POTENCJALNEGO SPADKU I ZAGROŻENIA GRĄ W BARAŻACH.

Oznacza to, że PROEKO IV ligę opuści bezpośrednio nie mniej niż sześć, ale nie więcej niż dziewięć drużyn. Dziesiąta może zagrać w barażach, co daje pewność, że utrzymają się cztery najlepsze zespoły grupy spadkowej. Tym samym na dwie kolejki przed końcem pewne utrzymania mogą już być Obra Kościan i Tarnovia Tarnowo Podgórne. W najbliższej kolejce utrzymanie mogą zapewnić też sobie w przypadku zwycięstw Olimpia Koło oraz Kotwica Kórnik (w przypadku Olimpii jest to możliwe też przy jej remisie pod warunkiem zwycięstwa Kotwicy z Wilkami).

Analogicznie do III ligi, należy pamiętać o zasadzie ustalania kolejności w tabeli. We wszystkich niższych ligach prowadzonych przez Wielkopolski ZPN, w przypadku równości punktów decyduje bilans bezpośrednich spotkań o ile wszystkie zaplanowane takie mecze zostały rozegrane! W przeciwnym razie o kolejności decyduje bilans bramkowy.

Analiza - 4 liga - 6 czerwca

 

Grubsza czerwona linia oznacza pozycje o pewnym spadku z ligi. Pozycje pomiędzy grubszą a cienszą linią są zagrożonymi spadkami "dodatkowymi" (wobec spadków z III ligi grupy 2). Pozycja między cienszymi liniami czerwoną i czarną jest maksymalną zagrożoną grą w barażach.

Adekwatnie do zmian w tabeli III ligi grupy 2, poprawia się sytuacja w niższych ligach. Z PROEKO IV ligi spadłoby teraz 8 zespołów, a zatem:
- GKS Dopiewo
- OTPS Winogrady Poznań
- Pinsel-Peter Krobianka Krobia
- Polonia 1912 Leszno
- Warta II Poznań
- Victoria Ostrzeszów
oraz dodatkowo
- Ostrovia 1909
- Lubuszanin Trzcianka
W barażach zagrałaby Polonia Kępno.

AWANS DO III LIGI: POGOŃ NOWE SKALMIERZYCE

SPADEK DO V LIGI: GKS Dopiewo, OTPS Winogrady Poznań

RED BOX V LIGA

Gwarancja utrzymania wielkopolskiej drużyny w III lidze przekłada się na korektę wariantów pesymistycznych w niższych ligach. DLA RED BOX V LIGI OZNACZA TO, ŻE W NAJGORSZYM RAZIE SPADNIE 21 ZESPOŁÓW, A WIĘC WSZYSTKIE Z MIEJSC 12-18. TYM SAMYM MIEJSCE 11 JUŻ NA PEWNO DA UTRZYMANIE.

Pozostałe warianty nie uległy zmianie i prezentują się następująco:

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałoby się 31 drużyn - wszystkie z miejsc 2-11 i drużyna z najlepszym bilansem z 12. miejsca.
Tabela bilansowa zainteresowanych prezentuje się następująco:
1. Czarni Czerniejewo (grupa 1 - 30/42)
2. GKS Sompolno (grupa 3 - 30/38, bramki -2)
3. Stella Luboń (grupa 2 - 30/38, bramki -3)
Zdecydowanie największe szanse na utrzymanie mają zatem drużyny z grupy 1.

- wariant optymistyczny - utrzymują się 33 drużyny, a więc wszystkie z miejsc 2-12. Tym samym bez względu na wszystko z V ligi spadną wszystkie drużyny z miejsc 13-18. 

Nadal nie został wyłoniony mistrz żadnej z grup. Najbliżej do tego celu jest Huraganowi Pobiedziska, który może zagwarantować sobie awans w kolejny weekend. Być może sytuacja na przestrzeni tygodnia wyklaruje się też w grupach 2 i 3, które w najbliższą środę rozegrają zaległą kolejkę. Dla przypomnienia w kwestii barażów o awans do PROEKO IV ligi. Zagra w niej trzech wicemistrzów Red Box V ligi oraz jeden z czwartoligowców. Na dziś hierarchia gry u siebie wyglądałaby następująco:
1. Polonia Kępno (PROEKO IV liga)
2. Korona Piaski (grupa 2 - 30/72)
3. Victoria Skarszew (grupa 3 - 31/71)
4. Pogoń Łobżenica (grupa 1 - 30/63)
Wszystko wskazuje na to, że dwa razy na wyjeździe będzie musiał walczyć o awans wicemistrz grupy 1.

SPADEK DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1: Płomień Połajewo, GLKS Wysoka, Lechita Kłecko, Sparta Złotów
Grupa 2: Pogoń Śmigiel, Patria Buk
Grupa 3: Lew Pogorzela (wycofanie - spadek do Klasy A), Tulisia Tuliszków, Raszkowianka Raszków

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

PODOBNIE JAK W RED BOX V LIDZE, NASTĘPUJE REWIZJA WARIANTU PESYMISTYCZNEGO. UTRZYMAJĄ SIĘ NA PEWNO WSZYSTKIE ZESPOŁY DO 11. MIEJSCA WŁĄCZNIE, A TAKŻE ZESPÓŁ Z NAJLEPSZYM BILANSEM Z 12 MIEJSC. Hierarchia tych drużyn obecnie wygląda tak:
1. Sokół Kaszczor (29 meczów / 38 punktów)
2. Czarni Ostrowite (28/34, bramki -3)
3. Ogniwo Łąkociny (29/34, bramki - 24)
4. Sokół Chwałkowo (28/31)
5. Wenus Jędrzejewo (28/30)
6. Jurand Koziegłowy (29/29)

Dla porządku pozostałe warianty:

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałoby się 59 drużyn - wszystkie z miejsc 2-11 i dwie drużyny z 12. miejsca wg bilansu. Wobec tego utrzymałyby się Sokół Kaszczor i Czarni Ostrowite.

- wariant optymistyczny - utrzymują się 61 drużyny, a więc wszystkie z miejsc 2-11 i cztery z miejsc 12 wg bilansu.

Klasa Okręgowa to drugi z poziomów, gdzie czekają nas baraże o awans. Zagrają w nich wicemistrzowie wszystkich sześciu grup. Na chwilę obecną kolejność prawa do bycia gospodarzem dodatkowych spotkań wygląda następująco: 
1. Meblorz Swarzędz (28 meczów/71 punktów)
2. Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski (28/68)
3. Kłos Zaniemyśl (27/67)
4. Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski (28/66)
5. Warta Eremita Dobrów (28/63)
6. Kłos Budzyń (28/61)
Różna liczba spotkań nie tylko zespołów z drugich miejsc wszystkich grup, ale i zespołów w czołówce poszczególnych grup odrębnie sprawia, że w tej chwili jest to wyłącznie tymczasowa kolejność. Widać jednak wyraźnie, że trzy zespoły mają wyraźnie lepszy bilans od pozostałej trójki. Wszystkie zespoły finalnie rozegrają w sezonie tę samą liczbę 32 spotkań. Przypominamy, że w barażach nie obowiązują żadne rozstawienia, a zatem mogą się w nim spotkać np. Meblorz z Naszą Dyskobolią.

Podsumowując, bez względu na wszystko Klasę Okręgową opuszczą na pewno wszystkie drużyny z miejsc 13-17, czyli po co najmniej pięć z każdej grupy. Na pewno spadną również przynajmniej dwa zespoły z 12. miejsca, co sprawia, że nie jest to pozycja bezpieczna.

AWANS DO V LIGI:
Grupa 1: KORONA STRÓŻEWO

SPADEK DO KLASY A:
Grupa 1: WKS Wyszyny
Grupa 2: Szturm Junikowo Poznań, Orkan Objezierze, Czarni Wróblewo
Grupa 3: Orlik Miłosław, Sparta Sklejka Orzechowo, LMKS Czarni Brzeźno, Baszta Przedecz
Grupa 4: LZS Wronczyn (wycofanie - spadek do Klasy B), Sokół Duszniki, Gwiazda Siedlec
Grupa 5: Zjednoczeni Pudliszki, Piast Nowy Belęcin
Grupa 6: Grom Golina, Barycz Janków Przygodzki

PROTON KLASA A

ANALOGICZNIE DO WYŻSZYCH SZCZEBLI NASTĘPUJE AKTUALIZACJA "IN PLUS" WARIANTY PESYMISTYCZNEGO - UTRZYMAJĄ SIĘ WSZYSTKIE ZESPOŁY Z MIEJSC 3-10, A ZATEM 10. MIEJSCE STAJE SIĘ CAŁKOWICIE BEZPIECZNE.

Pozostałe warianty:

- wariant optymistyczny - utrzymują się wszystkie zespoły z miejsc 3-10 i trzy z miejsc 11 wg bilansu;

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałyby się 73 drużyny - wszystkie z miejsc 3-10 i najlepsza z drużyn z 11. miejsca;

Tworzenie dla poszczególnych wariantów tabel bilansowych, które mogłyby decydować o utrzymaniu, obecnie mija się z celem ze względu na różną liczbę do tej pory rozegranych spotkań i także różną liczbę spotkań w sezonie w grupach - różnice to wynikają z wycofania drużyn, wskutek czego w poszczególnych grupach obecnie mamy 13 (4 grupy) bądź 14 (5 grup) uczestników. Należy przypomnieć, że celem zrównania liczby spotkań zespołów, drużynom z liczniejszych grup odjęte zostaną od bilansu wyniki uzyskane z ostatnim zespołem z tabeli. Takie obliczenia mają jednak sens dopiero na zakończenie sezonu. 

AWANS DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1: KP PIŁA
Grupa 2: KŁOS GAŁOWO, LZS OTOROWO
Grupa 3: ---
Grupa 4: ORZEŁ KAWĘCZYN
Grupa 5: ---
Grupa 6: KS 1920 MOSINA, TĘCZA-OSA OSIECZNA
Grupa 7: DĄBRCZANKA PĘPOWO
Grupa 8: RKS RADLICZYCE
Grupa 9: PŁOMIEŃ OPATÓW, MASOVIA KRASZEWICE

SPADEK DO KLASY B:
Grupa 1: Derby Stara Łubianka (wycofanie), Leśni Zawada
Grupa 2: ---
Grupa 3: ---
Grupa 4: ---
Grupa 5: ---
Grupa 6: Helios II Czempiń
Grupa 7: Żaki Taczanów
Grupa 8: Dragon Dzierzbin
< Grupa 9: KS Hanulin, LZS Trzcinica

PROTON KLASA B

AWANS DO KLASY A:
Grupa 1: ---
Grupa 2: UNIA UJŚCIE
Grupa 3: WARTA WARTOSŁAW
Grupa 4: WEŁNA ROGOŹNO, KS 1999 ŁOPUCHOWO
Grupa 5: SOKÓŁ CHOBIENICE
Grupa 6: ROKITA ROKIETNICA
Grupa 7: ---
Grupa 8: ---
Grupa 9: ---
Grupa 10: ---

 PODSUMOWANIE 

W skrajnym, najbardziej pesymistycznym wariancie, liczba dodatkowych spadków w ligach prowadzonych przez Wielkopolski ZPN może wynieść pięć. Tym samym za całkowicie bezpieczne należy w tej chwili uznać w niższych ligach następujące miejsca:

- PROEKO IV liga - utrzymanie na pewno da 12. miejsce (4. miejsce grupy spadkowej) 13. pozycja (4. w grupie spadkowej) może oznaczać konieczność gry w barażach;

- RED BOX V liga - 11. miejsce 

- RED BOX Klasa Okręgowa - 11. miejsce 

- PROTON Klasa A - 10. miejsce

Patrząc z drugiej strony, określić można również miejsca, które na pewno będą oznaczać spadek. Wg stanu na 6 czerwca wygląda to następująco:

- PROEKO IV liga - spadną na pewno drużyny z miejsc 17-22;

- RED BOX V liga - spadek jest przesądzony dla zespołów z miejsc 13-18;

- RED BOX Klasa Okręgowa - spadną na pewno ekipy z miejsc 13-17 (spadną też na pewno 2 najgorsze zespoły z miejsc 12);

- PROTON Klasa A - spadek dotyczyć będzie z pewnością zespołów z miejsc 12-14 (spadnie też 6 z 9 klubów z miejsc 11).