fot. Analiza awansów i spadków na dzień 31 maja

Awanse i spadki - aktualizacja na 31 maja

Sezon 2020/21 znajduje się na finiszu. Z każdą kolejną serią gier będziemy poznawać zespoły, które awansują, utrzymają się, spadną bądź zagrają w barażach. Nasza analiza będzie więc cyklicznie aktualizowana. Dziś przedstawiamy stan na 31 maja.

II LIGA

Obecnie na szczeblu centralnym rysuje się wariant najbardziej pesymistyczny, bowiem w strefie spadkowej są trzy zespoły z naszego makroregionu. Tym samym powiększą one liczbę spadków z III ligi grupy 2, co zapewne wpłynie również na niższe ligi.

W teorii minimalną liczbą punktów do utrzymania na tę chwilę jest 41 "oczek". Tyle ma Pogoń Siedlce i jest jeszcze możliwy wariant, który oznaczałby spadek tej drużyny. Jest to jednak niezwykle mało prawdopodobne. Zagrożonych jest zatem jeszcze 8 drużyn, z czego 4 reprezentują nasz makroregion (co ciekawe, pozostałe 4 też należą do jednego makroregionu - północno-wschodniego). 

Co najistotniejsze po ostatnim weekendzie, strata ostatniej w tabeli Bytovii jest na tyle duża, że może wyprzedzić już tylko 2 zespoły z innego makroregionu. Oznacza to, że z II ligi spadnie już co najmniej jeden zespół do III ligi grupy 2 (aczkolwiek nie wiemy jeszcze w stu procentach, że będzie nim Bytovia).

Dalsza rewizja sytuacji możliwa będzie w sobotę 5 czerwca wieczorem po rozegraniu przez zespoły zagrożone 37. kolejki. 

Analiza - 2 liga - 31 maja

 

 

III LIGA, GRUPA 2

Gwarantowany spadek co najmniej jednej drużyny z II ligi, oznacza że w III lidze grupie 2 będzie spadać już na pewno przynajmniej 8 zespołów. 

Skrajny możliwy wariant, który trzeba mieć na uwadze, przyjmuje spadek aż 10 drużyn. W tej chwili jest to jednak mało istotne, bowiem żadna z wielkopolskich ekip nie znajduje się na miejscach, które dodatkowy spadek by objął. Niestety, na chwilę obecną w strefie spadkowej jest aż pięć klubów z regionu. Przesądzony jest spadek do IV ligi Mieszka Gniezno i Górnika Konin. Pocieszeniem może być fakt, że stawka wciąż jest bardzo zwarta i wciąż wszystko może się wywrócić do góry nogami i więcej spadkowiczów z naszego regionu już nie będzie.

Pewny pozostania w III lidze wciąż teoretycznie nie może być Sokół Kleczew, choć klub przewodzi grupie spadkowej. Sytuacja jest jednak komfortowa, przewaga nad strefą spadkową wynosi aż 11 punktów i formalne potwierdzenie utrzymania jest tylko kwestią czasu. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższego tygodnia, w którym rozegrane zostaną dwie kolejki ligowe.

Następnej aktualizacji dokonamy po najbliższych meczach zaplanowanych na 2 i 3 maja.

Analiza - 3 liga - 31 maja

Grubsza czerwona linia oznacza pozycje o pewnym spadku z ligi. Pozycje pomiędzy grubszą a cienszą linią są zagrożonymi spadkami "dodatkowymi" (wobec spadków z II ligi).

UWAGA! Przypominam, że zgodnie z regulaminem w III lidze o miejscu w tabeli przy równej liczbie punktów decyduje bilans bramkowy!

SPADEK DO IV LIGI: Mieszko Gniezno, Górnik Konin 

PROEKO IV LIGA

Już w najbliższy weekend możemy poznać mistrza PROEKO IV ligi. Dojdzie do tego w sytuacji, gdy Pogoń Nowe Skalmierzyce pokona u siebie LKS Gołuchów.

Pełna niewiadomych jest natomiast walka o utrzymanie. Wobec dwóch pewnych spadków z III ligi, minimalna liczba spadków wynosi wciąż sześć. Przy obecnym stanie tabeli spadłoby jednak aż dziewięć drużyn, a dziesiąta (5. miejsce w grupie spadkowej) musiałaby walczyć o ligowy byt w barażach. Na trzy kolejki przed końcem wciąż zatem nie ma żadnej drużyny pewnej utrzymania, a przesądzony jest spadek tylko GKS-u Dopiewo. Pozostałe drużyny wciąż walczą "o życie". Wiele rzeczy wyjaśni już następna kolejka zaplanowana na weekend 5/6 czerwca.

Analogicznie do III ligi, należy pamiętać o zasadzie ustalania kolejności w tabeli. We wszystkich niższych ligach prowadzonych przez Wielkopolski ZPN, w przypadku równości punktów decyduje bilans bezpośrednich spotkań o ile wszystkie zaplanowane takie mecze zostały rozegrane! W przeciwnym razie o kolejności decyduje bilans bramkowy.

Analiza - 4 liga - 31 maja

Grubsza czerwona linia oznacza pozycje o pewnym spadku z ligi. Pozycje pomiędzy grubszą a cienszą linią są zagrożonymi spadkami "dodatkowymi" (wobec spadków z III ligi grupy 2). Pozycja między cienszymi liniami czerwoną i czarną jest maksymalną zagrożoną grą w barażach.

Obecna sytuacja na wszystkich frontach sprawia, że z PROEKO IV ligi spadłoby teraz 9 zespołów, a zatem:
- GKS Dopiewo
- OTPS Winogrady Poznań
- Pinsel-Peter Krobianka Krobia
- Polonia 1912 Leszno
- Ostrovia 1909
- Warta II Poznań
oraz dodatkowo
- Victoria Ostrzeszów
- Lubuszanin Trzcianka
- Polonia Kępno.
W barażach zagrałyby Wilki Wilczyn.

SPADEK DO V LIGI: GKS Dopiewo

RED BOX V LIGA

Dla niższych lig kluczowa będzie kwestia spadków z wyższych lig, która wyznaczy liczbę degradacji od V ligi w dół. Wszelkich aktualizacji dokonywać należy dla trzech wariantów, które dla przypomnienia, wyglądają następująco:
- minimalny - czyli spadki gwarantowane wg stanu na dzień analizy;
- obecny - spadki gwarantowane + spadki dodatkowe wynikające z obecnych pozycji wielkopolskich drużyn w wyższych ligach;
- pesymistyczny - wyznaczenie maksymalnej możliwej liczby spadkowiczów, co pozwala na określenie miejsc bezpiecznych

Nim przejdziemy do spadków, najpierw małe przypomnienie w kwestii barażów o awans do PROEKO IV ligi. Zagra w niej trzech wicemistrzów Red Box V ligi oraz jeden z czwartoligowców. Na dziś hierarchia gry u siebie wyglądałaby następująco:
1. Wilki Wilczyn (zespół z PROEKO IV ligi) 
2. Korona Piaski (grupa 2 - 28/66)
3. Victoria Skarszew (grupa 3 - 29/62)
4. Pogoń Łobżenica (grupa 1 - 28/60)
W zdecydowanie najlepszej sytuacji spośród piątoligowców jest zespół z grupy 2. Drużyny w poszczególnych grupach wciąż mają różną liczbę spotkań. Wyrównanie nastąpi po rozegraniu zaległej kolejki 9 czerwca.

W przyszłym sezonie na piątoligowym szczeblu zagra 48 drużyn (3 grupy po 16 zespołów). Na pewno w gronie tym będzie 9 beniaminków, oraz od 6 do 10 spadkowiczów z IV ligi (dla ułatwienia przyjmujemy, że po barażach utrzyma się czwartoligowiec). Oznacza to, że w Red Box V lidze utrzyma się od 29 do 33 zespołów, co następująco przekłada się na opisane wyżej warianty:

- wariant pesymistyczny - utrzyma się 29 zespołów, a więc wszystkie drużyny z miejsc 2-10, a także dwa zespoły z miejsca 11 w swoich grupach. Miejsca te bez względu na wszelkie rozwiązania dadzą utrzymanie;

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałoby się 30 drużyn - wszystkie z miejsc 2-11. Miejsce 12 oznaczałoby spadek.

- wariant optymistyczny - utrzymują się 33 drużyny, a więc wszystkie z miejsc 2-12. Tym samym bez względu na wszystko z V ligi spadną wszystkie drużyny z miejsc 13-18. 

Zgodnie z powyższym z każdej grupy Red Box V ligi już na pewno spadnie po przynajmniej sześć drużyn. Niepewna jest sytuacja drużyn na miejscu 12, które może oznaczać spadek. Ten fakt może też dotknąć jednego zespołu z 11. miejsca. Pod tym względem najgorzej wygląda sytuacja drużyn w grupie 2, a najbardziej spokojne mogą być drużyny w grupie 1. W momencie, gdy Sokół Kleczew zapewni sobie utrzymanie w III lidze, wówczas miejsce 11 będzie już bezpieczne we wszystkich grupach.

SPADEK DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1: Płomień Połajewo, GLKS Wysoka, Lechita Kłecko, Sparta Złotów
Grupa 2: Pogoń Śmigiel
Grupa 3: Lew Pogorzela (wycofanie - spadek do Klasy A), Tulisia Tuliszków

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

Analizę rozpoczynamy od kwestii awansu, ponieważ na tym szczeblu mamy już jedną potwierdzoną wiadomość. Po ostatniej kolejce mistrzostwo grupy 1 Klasy Okręgowej zapewniła sobie Korona Stróżewo i tym samym wywalczyła awans.

To drugi z poziomów, gdzie czekają nas baraże o awans. Zagrają w nich wicemistrzowie wszystkich sześciu grup. Na chwilę obecną kolejność prawa do bycia gospodarzem dodatkowych spotkań wygląda następująco: 
1. Meblorz Swarzędz (26 meczów/65 punktów, bramki +84)
2. Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski (26/65, bramki +67)
3. Kłos Zaniemyśl (25/63)
4. Jarota II Jarocin Witaszyce (27/61)
5. Warta Eremita Dobrów (26/59)
6. Radwan Lubasz (26/55)
Różna liczba spotkań nie tylko zespołów z drugich miejsc wszystkich grup, ale i zespołów w czołówce poszczególnych grup odrębnie sprawia, że w tej chwili jest to wyłącznie tymczasowa kolejność, z której tak naprawdę wyciągnąć można jeden wniosek - najgorszy bilans notuje zespół z grupy 1, którym w tej chwili jest Radwan Lubasz. Na różnice wpływają w tej chwili zarówno spotkania zaległe jak i pauzy wynikające z nieparzystej liczby drużyn w grupach. Wszystkie zespoły finalnie rozegrają w sezonie tę samą liczbę 32 spotkań.

W kontekście spadków dokonać trzeba podobnej analizy, jak powyżej z Red Box V ligą. W przyszłym sezonie w Red Box Klasie Okręgowej wystąpi 96 drużyn. Na pewno w tym gronie będzie 18 beniaminków oraz spadkowicze - tych będzie od 18 do 22, tyle że należy pamiętać o wycofaniu z rozgrywek Lwa Pogorzela, co powoduje, iż zagra on dwie klasy niżej - w Klasie A. Tym samym obok 18 beniaminków, będziemy mieli od 17 do 21 spadkowiczów z V ligi. To oznacza, że utrzyma się od 57 do 61 ekip. Poszczególne warianty prezentują się następująco:

- wariant pesymistyczny - utrzyma się 57 zespołów, a więc przegrani w barażach wicemistrzowie oraz wszystkie zespoły z miejsc 3-11. Pozycje te bez względu na wszelkie dalsze rozwiązania dadzą utrzymanie;

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałoby się 58 drużyn - wszystkie z miejsc 2-11 i najlepsza drużyna z 12. miejsca wg bilansu. Tabela bilansowa zainteresowanych drużyn na dziś prezentuje się następująco:
1. Sokół Kaszczor (28 meczów / 35 punktów)
2. LZS Czajków (26/33)
3. Czarni Ostrowite (27/31)
4. MTS Pawłowice (26/28, bramki -12)
5. Fortuna Wieleń (27/28, bramki - 27)
6. Jurand Koziegłowy (27/23)
Wobec tego utrzymałby się Sokół Kaczor

- wariant optymistyczny - utrzymują się 61 drużyny, a więc wszystkie z miejsc 2-11 i cztery z miejsc 12 wg bilansu.

Po tabeli bilansowej drużyn z miejsca 12 widać jedynie, że w zdecydowanie najgorszej sytuacji są drużyny z grupy 2 (obecnie Jurand Koziegłowy), stąd w tej grupie mamy największe prawdopodobieństwo ewentualnego dodatkowego spadku. Wciąż jednak sytuacja może ulec zmianie, warto przypomnieć, że jeszcze przez 3 tygodniami w zdecydowanie najgorszej sytuacji byli Czarni Ostrowite (grupa 3), jednak znacząco poprawili od tego czasu swoje położenie.

Podsumowując, bez względu na wszystko Klasę Okręgową opuszczą na pewno wszystkie drużyny z miejsc 13-17, czyli po co najmniej pięć z każdej grupy. Na pewno spadną również przynajmniej dwa zespoły z 12. miejsca, co sprawia, że nie jest to pozycja bezpieczna.

Ważnym faktem do odnotowania jest wycofanie się z rozgrywek drużyny LZS Wronczyn. Klub ten zatem zostanie zdegradowany o dwie klasy rozgrywkowe, co będzie miało wpływ na liczbę spadków z Klasy A.

AWANS DO V LIGI:
Grupa 1: KORONA STRÓŻEWO

SPADEK DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1: ---
Grupa 2: ---
Grupa 3: Orlik Miłosław
Grupa 4: LZS Wronczyn (wycofanie- spadek do Klasy B), Sokół Duszniki, Gwiazda Siedlec
Grupa 5: Zjednoczeni Pudliszki
Grupa 6: Grom Golina

PROTON KLASA A

Do tej pory żaden zespół jeszcze nie zdołał przypieczętować swojego awansu. Przypominamy, że na wyższy poziom przejdą po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy.

Istotne rozważania należy przeprowadzić pod kątem spadków. Wspomniane już wycofanie się drużyny LZS Wronczyn w Klasie Okręgowej wpływa na zmianą ogólnych założeń.  

Dla ustalenia pozycji spadkowych należy dokonać obliczeń liczby utrzymujących się zespołów. W Klasie A w sezonie 2021/22 zagra 126 drużyn. Wśród nich będzie 19 beniaminków, którzy awansują z Proton Klasy B. Do tego doliczyć trzeba spadkowiczów z Red Box Klasy Okręgowej w liczbie od 31 do 35 (odliczony zostaje LZS Wronczyn, który spadnie do Klasy B). Ponadto doliczyć należy Lwa Pogorzela (dla celów analizy zakładamy, że zespół przystąpi do rywalizacji w nowym sezonie). Daje nam to od 51 do 55 zajętych miejsc, co oznacza, że utrzyma się od 71 do 75 drużyn. Przekłada się to na takie warianty:

- wariant optymistyczny - utrzymuje się 75 drużyn, a więc wszystkie z miejsc 3-10 i trzy z miejsc 11 wg bilansu;

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałyby się 72 drużyny - wszystkie z miejsc 3-10;

- wariant pesymistycznyutrzyma się 71 zespołów, a więc wszystkie z miejsc 3-9, a także osiem z najlepszym bilansem z miejsc 10.  

Pozycją gwarantującą bezwzględne utrzymanie jest zatem miejsce 9. Utrzymanie Sokoła Kleczew w III lidze zmieni jednak ten stan rzeczy. Gdy to nastąpi, bezpieczną pozycją w Klasie A będzie 10. miejsce.

Tworzenie dla poszczególnych wariantów tabel bilansowych, które mogłyby decydować o utrzymaniu, obecnie mija się z celem ze względu na różną liczbę do tej pory rozegranych spotkań i także różną liczbę spotkań w sezonie w grupach - różnice to wynikają z wycofania drużyn, wskutek czego w poszczególnych grupach obecnie mamy 13 (4 grupy) bądź 14 (5 grup) uczestników. Należy przypomnieć, że celem zrównania liczby spotkań zespołów, drużynom z liczniejszych grup odjęte zostaną od bilansu wyniki uzyskane z ostatnim zespołem z tabeli. Takie obliczenia mają jednak sens dopiero na zakończenie sezonu. 

AWANS DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1:

SPADEK DO KLASY B:
Grupa 1: Derby Stara Łubianka (wycofanie)
Grupa 2: ---
Grupa 3: ---
Grupa 4: ---
Grupa 5: ---
Grupa 6: Helios II Czempiń
Grupa 7: ---
Grupa 8: Dragon Dzierzbin
< Grupa 9: ---

PROTON KLASA B

Na najniższym szczeblu nie ma oczywiście zasadności mówić o spadkach, monitorować należy jednak sytuację w kwestii awansów. Na razie nikt nie zagwarantował sobie gry w Klasie A, pierwsze zespoły mogą to uczynić po kolejnym weekendzie.

 

 

PODSUMOWANIE 

Przypominamy, że przedstawiona analiza opiera się na tabelach na dzień 31 maja i uwarunkowana jest licznymi założeniami dotyczącymi powiązań spadków pomiędzy poszczególnymi ligami.

W skrajnym, najbardziej pesymistycznym wariancie, liczba dodatkowych spadków w ligach prowadzonych przez Wielkopolski ZPN może wynieść tyle, co liczba naszych przedstawicieli w grupie spadkowej III ligi - czyli sześć. Tym samym za całkowicie bezpieczne należy w tej chwili uznać w niższych ligach następujące miejsca:

- PROEKO IV liga - utrzymanie na pewno da 11. miejsce (3. miejsce grupy spadkowej) 12. pozycja (4. w grupie spadkowej) może oznaczać konieczność gry w barażach;

- RED BOX V liga - 10. miejsce (utrzymają się też na pewno dwa zespoły z 11. miejsca z najlepszym bilansem);

- RED BOX Klasa Okręgowa - 11. miejsce 

- PROTON Klasa A - 9. miejsce (utrzyma się też na pewno 8 z 9 zespołów z 10. miejsca wg bilansu).

Patrząc z drugiej strony, określić można również miejsca, które na pewno będą oznaczać spadek. Wg stanu na 13 maja wygląda to następująco:

- PROEKO IV liga - spadną na pewno drużyny z miejsc 17-22;

- RED BOX V liga - spadek jest przesądzony dla zespołów z miejsc 13-18;

- RED BOX Klasa Okręgowa - spadną na pewno ekipy z miejsc 13-17 (spadną też na pewno 2 najgorsze zespoły z miejsc 12);

- PROTON Klasa A - spadek dotyczyć będzie z pewnością zespołów z miejsc 12-14 (spadnie też 6 z 9 klubów z miejsc 11).