fot. Awanse i spadki - analiza tabel

Awanse i spadki - stan na 4 czerwca

Sezon 2020/21 znajduje się na finiszu. Z każdą kolejną serią gier będziemy poznawać zespoły, które awansują, utrzymają się, spadną bądź zagrają w barażach. Nasza analiza będzie więc cyklicznie aktualizowana.

Poniższa analiza przedstawia stan na 4 czerwca.

II LIGA

Obecnie na szczeblu centralnym rysuje się wariant najbardziej pesymistyczny, bowiem w strefie spadkowej są trzy zespoły z naszego makroregionu. Tym samym powiększą one liczbę spadków z III ligi grupy 2, co zapewne wpłynie również na niższe ligi.

W teorii minimalną liczbą punktów do utrzymania na tę chwilę jest 41 "oczek". Tyle ma Pogoń Siedlce i jest jeszcze możliwy wariant, który oznaczałby spadek tej drużyny. Jest to jednak niezwykle mało prawdopodobne. Zagrożonych jest zatem jeszcze 8 drużyn, z czego 4 reprezentują nasz makroregion (co ciekawe, pozostałe 4 też należą do jednego makroregionu - północno-wschodniego). 

Co najistotniejsze po ostatnim weekendzie, strata ostatniej w tabeli Bytovii jest na tyle duża, że może wyprzedzić już tylko 2 zespoły z innego makroregionu. Oznacza to, że z II ligi spadnie już co najmniej jeden zespół do III ligi grupy 2 (aczkolwiek nie wiemy jeszcze w stu procentach, że będzie nim Bytovia).

Z ogromnym prawdopodobieństwem, sięgającym 99,99%, należy przyjąć za pewny spadek co najmniej dwóch zespołów z makroregionu. Jak wyliczył portal 90minut.pl, wspomniana już możliwość spadku Pogoni Siedlce wynosi poniżej 0,000002%, a w przypadku Sokoła Ostródy - 0,01%. Można zatem śmiało stwierdzić, że na jednym spadku z II ligi do grupy 2 III ligi się nie skończy.

Dalsza rewizja sytuacji możliwa będzie w sobotę 5 czerwca wieczorem po rozegraniu przez zespoły zagrożone 37. kolejki. 

Analiza - 2 liga - 31 maja

 

 

III LIGA, GRUPA 2

Gwarantowany spadek co najmniej jednej drużyny z II ligi, oznacza że w III lidze grupie 2 będzie spadać już na pewno przynajmniej 8 zespołów. Skrajny możliwy wariant, który trzeba mieć na uwadze, przyjmuje spadek aż 10 drużyn.

Świąteczna kolejka rozgrywana przy okazji Bożego Ciała była bardzo udana dla zespołów z Wielkopolski walczących o utrzymanie. Zarówno Nielba, Jarota jak i Unia wygrały swoje mecze czym znacząco poprawiły swoją sytuację. Pomógł też Górnik Konin wygrywając w Koszalinie i zabierając bardzo istotne punkty tamtejszej Gwardii.

Na cztery kolejki przed końcem sezonu ze strefy spadkowej wydostała się Nielba Wągrowiec. Trzeba mieć jednak na uwadze, że na przestrzeni dwóch punktów znajduje się aż sześć zespołów, a kolejne dwa "oczka" z tyłu jest Pomorzanin Toruń, który jednak przed sobą ma jeszcze mecz z wyraźnie odstającym od reszty stawki Mieszkiem Gniezno. Z siódemki zainteresowanych drużyn, może utrzymać się tylko jeden lub dwa zespoły, zależnie od rozstrzygnięć w II lidze. Walka będzie trwała zatem na pewno do ostatniej kolejki. Na korzyść ekipy z Wągrowca w tej rywalizacji przemawia fakt, że podobnie jak Pomorzanin, Nielba zagra jeszcze z Mieszkiem, więc z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zainkasuje trzy punkty. Kluczowe będą jednak bezpośrednie mecze pomiędzy zainteresowanymi zespołami, a takie już w niedzielę - Unia Swarzędz na wyjeździe zmierzy się z Bałtykiem Koszalin, a Jarota podejmie Nielbę.

Pewny pozostania w III lidze wciąż teoretycznie nie może być Sokół Kleczew, może to sobie jednak zapewnić w weekend.

Analiza - 3 liga - 4 czerwca

Grubsza czerwona linia oznacza pozycje o pewnym spadku z ligi. Pozycje pomiędzy grubszą a cienszą linią są zagrożonymi spadkami "dodatkowymi" (wobec spadków z II ligi).

UWAGA! Przypominam, że zgodnie z regulaminem w III lidze o miejscu w tabeli przy równej liczbie punktów decyduje bilans bramkowy!

SPADEK DO IV LIGI: Mieszko Gniezno, Górnik Konin 

PROEKO IV LIGA

Już w najbliższy weekend możemy poznać mistrza PROEKO IV ligi. Dojdzie do tego w sytuacji, gdy Pogoń Nowe Skalmierzyce pokona u siebie LKS Gołuchów. W grze o tytuł pozostały już tylko te dwa zespoły. Po tym jak Warta Międzychód przegrała w czwartek w Szydłowie, straciła szansę na awans.

Pełna niewiadomych jest natomiast walka o utrzymanie. Wobec dwóch pewnych spadków z III ligi, minimalna liczba spadków wynosi wciąż sześć. Przy obecnym stanie tabeli spadłoby jednak aż dziewięć drużyn, a dziesiąta (5. miejsce w grupie spadkowej) musiałaby walczyć o ligowy byt w barażach. Na trzy kolejki przed końcem wciąż zatem nie ma żadnej drużyny pewnej utrzymania, a przesądzony jest spadek tylko GKS-u Dopiewo. Pozostałe drużyny wciąż walczą "o życie". Wiele rzeczy wyjaśni już najbliższa kolejka. W meczu rozegranym w czwartek Ostrovia zgodnie z przewidywaniami ograła GKS Dopiewo.

Analogicznie do III ligi, należy pamiętać o zasadzie ustalania kolejności w tabeli. We wszystkich niższych ligach prowadzonych przez Wielkopolski ZPN, w przypadku równości punktów decyduje bilans bezpośrednich spotkań o ile wszystkie zaplanowane takie mecze zostały rozegrane! W przeciwnym razie o kolejności decyduje bilans bramkowy.

Analiza - 4 liga - 4 czerwca

Grubsza czerwona linia oznacza pozycje o pewnym spadku z ligi. Pozycje pomiędzy grubszą a cienszą linią są zagrożonymi spadkami "dodatkowymi" (wobec spadków z III ligi grupy 2). Pozycja między cienszymi liniami czerwoną i czarną jest maksymalną zagrożoną grą w barażach.

Adekwatnie do zmian w tabeli III ligi grupy 2, poprawia się sytuacja w niższych ligach. Z PROEKO IV ligi spadłoby teraz 8 zespołów, a zatem:
- GKS Dopiewo
- OTPS Winogrady Poznań
- Pinsel-Peter Krobianka Krobia
- Polonia 1912 Leszno
- Warta II Poznań
- Victoria Ostrzeszów
oraz dodatkowo
- Ostrovia 1909
- Lubuszanin Trzcianka
W barażach zagrałaby Polonia Kępno.

SPADEK DO V LIGI: GKS Dopiewo

RED BOX V LIGA

Dla niższych lig kluczowa będzie kwestia spadków z wyższych lig, która wyznaczy liczbę degradacji od V ligi w dół. Wszelkich aktualizacji dokonywać należy dla trzech wariantów, które dla przypomnienia, wyglądają następująco:
- minimalny - czyli spadki gwarantowane wg stanu na dzień analizy;
- obecny - spadki gwarantowane + spadki dodatkowe wynikające z obecnych pozycji wielkopolskich drużyn w wyższych ligach;
- pesymistyczny - wyznaczenie maksymalnej możliwej liczby spadkowiczów, co pozwala na określenie miejsc bezpiecznych

Nim przejdziemy do spadków, najpierw małe przypomnienie w kwestii barażów o awans do PROEKO IV ligi. Zagra w niej trzech wicemistrzów Red Box V ligi oraz jeden z czwartoligowców. Na dziś hierarchia gry u siebie wyglądałaby następująco:
1. Polonia Kępno (PROEKO IV liga)
2. Korona Piaski (grupa 2 - 29/69)
3. Victoria Skarszew (grupa 3 - 30/68)
4. Pogoń Łobżenica (grupa 1 - 29/60)
Wszystko wskazuje na to, że dwa razy na wyjeździe będzie musiał walczyć o awans wicemistrz grupy 1.

Zgodnie ze wskazanymi wariantami kwestia utrzymania prezentuje się następująco:

- wariant pesymistyczny - utrzyma się 29 zespołów, a więc wszystkie drużyny z miejsc 2-10, a także dwa zespoły z miejsca 11 w swoich grupach. Miejsca te bez względu na wszelkie rozwiązania dadzą utrzymanie;

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałoby się 31 drużyn - wszystkie z miejsc 2-11 i drużyna z najlepszym bilansem z 12. miejsca.
Tabela bilansowa zainteresowanych prezentuje się następująco:
1. Czarni Czerniejewo (grupa 1 - 29/42)
2. Piast Czekanów (grupa 3 - 30/38)
3. Orkan Chorzemin (grupa 2 - 29/37)
Zdecydowanie największe szanse na utrzymanie mają zatem drużyny z grupy 1.

- wariant optymistyczny - utrzymują się 33 drużyny, a więc wszystkie z miejsc 2-12. Tym samym bez względu na wszystko z V ligi spadną wszystkie drużyny z miejsc 13-18. 

Zgodnie z powyższym z każdej grupy Red Box V ligi już na pewno spadnie po przynajmniej sześć drużyn. Niepewna jest sytuacja drużyn na miejscu 12, które może oznaczać spadek. Ten fakt może też dotknąć jednego zespołu z 11. miejsca. Pod tym względem najgorzej wygląda sytuacja drużyn w grupie 2, a najbardziej spokojne mogą być drużyny w grupie 1. W momencie, gdy Sokół Kleczew zapewni sobie utrzymanie w III lidze, wówczas miejsce 11 będzie już bezpieczne we wszystkich grupach.

SPADEK DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1: Płomień Połajewo, GLKS Wysoka, Lechita Kłecko, Sparta Złotów
Grupa 2: Pogoń Śmigiel, Patria Buk
Grupa 3: Lew Pogorzela (wycofanie - spadek do Klasy A), Tulisia Tuliszków, Raszkowianka Raszków

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

To drugi z poziomów, gdzie czekają nas baraże o awans. Zagrają w nich wicemistrzowie wszystkich sześciu grup. Na chwilę obecną kolejność prawa do bycia gospodarzem dodatkowych spotkań wygląda następująco: 
1. Meblorz Swarzędz (27 meczów/68 punktów, bramki +89)
2. Nasza Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski (27/68, bramki +68)
3. Kłos Zaniemyśl (26/66)
4. Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski (27/63)
5. Warta Eremita Dobrów (27/60)
6. Kłos Budzyń (27/58)
Różna liczba spotkań nie tylko zespołów z drugich miejsc wszystkich grup, ale i zespołów w czołówce poszczególnych grup odrębnie sprawia, że w tej chwili jest to wyłącznie tymczasowa kolejność. Widać jednak wyraźnie, że trzy zespoły mają wyraźnie lepszy bilans od pozostałej trójki. Wszystkie zespoły finalnie rozegrają w sezonie tę samą liczbę 32 spotkań. Przypominamy, że w barażach nie obowiązują żadne rozstawienia, a zatem mogą się w nim spotkać np. Meblorz z Naszą Dyskobolią.

W kontekście spadków należy pamiętać o wycofaniu z rozgrywek Red Box V ligi Lwa Pogorzela, co powoduje, iż zagra on dwie klasy niżej - w Klasie A. To oznacza, że warianty prezentują się następująco:

- wariant pesymistyczny - utrzymają się przegrani z barażów wicemistrzów oraz wszystkie zespoły z miejsc 3-11. Pozycje te bez względu na wszelkie dalsze rozwiązania dadzą utrzymanie;

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałoby się 59 drużyn - wszystkie z miejsc 2-11 i dwie drużyny z 12. miejsca wg bilansu. Tabela bilansowa zainteresowanych drużyn na dziś prezentuje się następująco:
1. Brenewia Wijewo (28 meczów / 35 punktów)
2. Czarni Ostrowite (28/34)
3. LZS Czajków (27/33)
4. MTS Pawłowice (27/31)
5. Fortuna Wieleń (28/28)
6. Jurand Koziegłowy (28/26)
Wobec tego utrzymałyby się Brenewia Wijewo i Czarni Ostrowite.

- wariant optymistyczny - utrzymują się 61 drużyny, a więc wszystkie z miejsc 2-11 i cztery z miejsc 12 wg bilansu.

Podsumowując, bez względu na wszystko Klasę Okręgową opuszczą na pewno wszystkie drużyny z miejsc 13-17, czyli po co najmniej pięć z każdej grupy. Na pewno spadną również przynajmniej dwa zespoły z 12. miejsca, co sprawia, że nie jest to pozycja bezpieczna.

Ważnym faktem do odnotowania jest wycofanie się z rozgrywek drużyny LZS Wronczyn. Klub ten zatem zostanie zdegradowany o dwie klasy rozgrywkowe, co będzie miało wpływ na liczbę spadków z Klasy A.

AWANS DO V LIGI:
Grupa 1: KORONA STRÓŻEWO

SPADEK DO KLASY A:
Grupa 1: WKS Wyszyny
Grupa 2: Szturm Junikowo Poznań
Grupa 3: Orlik Miłosław, Sparta Sklejka Orzechowo, LMKS Czarni Brzeźno, Baszta Przedecz
Grupa 4: LZS Wronczyn (wycofanie- spadek do Klasy B), Sokół Duszniki, Gwiazda Siedlec
Grupa 5: Zjednoczeni Pudliszki, Piast Nowy Belęcin
Grupa 6: Grom Golina

PROTON KLASA A

W Boże Ciało okazję do świętowania awansu na poziom Klasy Okręgowej miały trzy zespoły - KP Piła (grupa 1), Płomień Opatów i Masovia Kraszewice (oba z grupy 9).

Istotne rozważania należy przeprowadzić pod kątem spadków. Wspomniane już wycofanie się drużyny LZS Wronczyn w Klasie Okręgowej wpływa na zmianą ogólnych założeń.  

Dla ustalenia pozycji spadkowych należy dokonać obliczeń liczby utrzymujących się zespołów. W Klasie A w sezonie 2021/22 zagra 126 drużyn. Wśród nich będzie 19 beniaminków, którzy awansują z Proton Klasy B. Do tego doliczyć trzeba spadkowiczów z Red Box Klasy Okręgowej w liczbie od 31 do 35 (odliczony zostaje LZS Wronczyn, który spadnie do Klasy B). Ponadto doliczyć należy Lwa Pogorzela (dla celów analizy zakładamy, że zespół przystąpi do rywalizacji w nowym sezonie). Daje nam to od 51 do 55 zajętych miejsc, co oznacza, że utrzyma się od 71 do 75 drużyn. Przekłada się to na takie warianty:

- wariant optymistyczny - utrzymują się wszystkie zespoły z miejsc 3-10 i trzy z miejsc 11 wg bilansu;

- wariant obecny - gdyby utrzymały się obecne rozstrzygnięcia, utrzymałyby się 73 drużyny - wszystkie z miejsc 3-10 i najlepsza z drużyn z 11. miejsca;

- wariant pesymistycznyutrzyma się 71 zespołów, a więc wszystkie z miejsc 3-9, a także osiem z najlepszym bilansem z miejsc 10.  

Pozycją gwarantującą bezwzględne utrzymanie jest zatem miejsce 9. Utrzymanie Sokoła Kleczew w III lidze zmieni jednak ten stan rzeczy. Gdy to nastąpi, bezpieczną pozycją w Klasie A będzie 10. miejsce.

Tworzenie dla poszczególnych wariantów tabel bilansowych, które mogłyby decydować o utrzymaniu, obecnie mija się z celem ze względu na różną liczbę do tej pory rozegranych spotkań i także różną liczbę spotkań w sezonie w grupach - różnice to wynikają z wycofania drużyn, wskutek czego w poszczególnych grupach obecnie mamy 13 (4 grupy) bądź 14 (5 grup) uczestników. Należy przypomnieć, że celem zrównania liczby spotkań zespołów, drużynom z liczniejszych grup odjęte zostaną od bilansu wyniki uzyskane z ostatnim zespołem z tabeli. Takie obliczenia mają jednak sens dopiero na zakończenie sezonu. 

AWANS DO KLASY OKRĘGOWEJ:
Grupa 1: KP PIŁA
Grupa 9: PŁOMIEŃ OPATÓW, MASOVIA KRASZEWICE

SPADEK DO KLASY B:
Grupa 1: Derby Stara Łubianka (wycofanie)
Grupa 2: ---
Grupa 3: ---
Grupa 4: ---
Grupa 5: ---
Grupa 6: Helios II Czempiń
Grupa 7: Żaki Taczanów
Grupa 8: Dragon Dzierzbin
< Grupa 9: KS Hanulin

PROTON KLASA B

Na najniższym szczeblu nie ma oczywiście zasadności mówić o spadkach, monitorować należy jednak sytuację w kwestii awansów. Po Bożym Ciele pierwsze promocje na szczebel Klasy A stały się faktem. Walka zakończyła się już w grupie 4, gdzie poznaliśmy oba zespoły awansujące.

AWANS DO KLASY A:
Grupa 1: ---
Grupa 2: ---
Grupa 3: ---
Grupa 4: WEŁNA ROGOŹNO, KS 1999 ŁOPUCHOWO
Grupa 5: ---
Grupa 6: ROKITA ROKIETNICA
Grupa 7: ---
Grupa 8: ---
Grupa 9: ---
Grupa 10: ---

 

PODSUMOWANIE 

Przypominamy, że przedstawiona analiza opiera się na tabelach na dzień 31 maja i uwarunkowana jest licznymi założeniami dotyczącymi powiązań spadków pomiędzy poszczególnymi ligami.

W skrajnym, najbardziej pesymistycznym wariancie, liczba dodatkowych spadków w ligach prowadzonych przez Wielkopolski ZPN może wynieść tyle, co liczba naszych przedstawicieli w grupie spadkowej III ligi - czyli sześć. Tym samym za całkowicie bezpieczne należy w tej chwili uznać w niższych ligach następujące miejsca:

- PROEKO IV liga - utrzymanie na pewno da 11. miejsce (3. miejsce grupy spadkowej) 12. pozycja (4. w grupie spadkowej) może oznaczać konieczność gry w barażach;

- RED BOX V liga - 10. miejsce (utrzymają się też na pewno dwa zespoły z 11. miejsca z najlepszym bilansem);

- RED BOX Klasa Okręgowa - 11. miejsce 

- PROTON Klasa A - 9. miejsce (utrzyma się też na pewno 8 z 9 zespołów z 10. miejsca wg bilansu).

Patrząc z drugiej strony, określić można również miejsca, które na pewno będą oznaczać spadek. Wg stanu na 13 maja wygląda to następująco:

- PROEKO IV liga - spadną na pewno drużyny z miejsc 17-22;

- RED BOX V liga - spadek jest przesądzony dla zespołów z miejsc 13-18;

- RED BOX Klasa Okręgowa - spadną na pewno ekipy z miejsc 13-17 (spadną też na pewno 2 najgorsze zespoły z miejsc 12);

- PROTON Klasa A - spadek dotyczyć będzie z pewnością zespołów z miejsc 12-14 (spadnie też 6 z 9 klubów z miejsc 11).