fot. Wielkopolski ZPN

Awanse i spadki - analiza po jesieni

Wielkopolski ZPN przedstawia analizę sytuacji w ligach seniorskich po rundzie jesiennej sezonu 2020/21.

Regulacje określające zasady awansów i spadków z lig zawarte są tradycyjnie w załączniku stanowiącym integralną część Regulaminu Rozgrywek. Opracowane zapisy bazują na docelowej liczbie drużyn na konkretnym poziomie w przyszłym sezonie, dlatego też wskazane w nich są "gwarantowane" awanse i spadki. Kluczową kwestią dla zespołów walczących o utrzymanie są "dodatkowe" spadki wynikające z degradacji drużyn na wyższych poziomach. Ta zależność rozciąga się od II ligi aż do Klasy A i jest podstawą do właściwego zorientowania się w sytuacji.

 

II LIGA

Na tym szczeblu centralnym występują dwaj nasi przedstawiciele - KKS 1925 Kalisz i drugi zespół Lecha Poznań. Jako że jednak kolejny poziom - III ligę - tworzą zespoły z makroregionu obejmującego też województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie, istotne dla drużyn z niższych lig w Wielkopolsce będą poczynania drugoligowców z wszystkich wymienionych województw. Ich spadek do III ligi będzie bowiem powiększać automatycznie liczbę spadkowiczów z tejże, co może dalej kaskadowo wpływać na dalsze poziomy.

Tym samym w analizie pod uwagę brać należy w sumie aż sześć drużyn:
- KKS 1925 Kalisz;
- Lech II Poznań;
- Błękitni Stargard;
- Bytovia Bytów;
- Chojniczanka Chojnice;
- Olimpia Grudziądz.

Z II ligi do właściwych terytorialnie grup III ligi spadać będą na koniec sezonu trzy drużyny. Niestety w gronie tym są obecnie dwa z wyżej wskazanych zespołów - Lech II oraz Olimpia. Tym samym ich spadek oznaczałby powiększenie liczby spadających drużyn z III ligi.

Przy dalszym rozważaniu sytuacji w trakcie rozgrywek istotny jest termin zakończenia sezonu. W przypadku II ligi nastąpi to w weekend 12/13 czerwca, zatem wszelkie wątpliwości związane z wpływem tego szczebla będą wyjaśnione jeszcze przed ostatnimi meczami na niższych szczeblach.

 

III LIGA, GRUPA 2

Na poziomie makroregionalnym czekają nas największe przetasowania, bowiem z obecnej liczby 22 zespołów liga będzie redukowana do nominalnej liczebności 18 zespołów. Tym samym do zmian związanych z awansami i spadkami należy doliczyć również te wynikające z pomniejszenia rozgrywek.

W 18-zespołowej grupie III ligi na sezon 2021/22 cztery miejsca zarezerwowane są dla mistrzów IV lig z czterech województw. Pozostałe 14 miejsc obsadzą spadkowicze z II ligi i obecni trzecioligowcy wg kolejności w tabeli (z wyłączeniem mistrza, który awansuje do II ligi). Oznacza to, że w wariancie optymistycznym (przy braku spadków z II ligi) ostatnią pozycją, która może dać utrzymanie w III lidze będzie 15. miejsce. Wiemy zatem, że ten poziom opuści co najmniej siedem drużyn. Każdy spadek drużyny z Wielkopolski będzie oznaczał natomiast zwiększenie liczby spadków z PROEKO IV ligi.

W zagrożonej siódemce znajdują się dwa kluby z regionu - Mieszko Gniezno i Górnik Konin. Uwzględniając jednak sytuację w II lidze, obecnie w grupy 2 III ligi spadłoby w sumie dziewięć drużyn i w tym gronie znalazłby się też trzeci zespół z Wielkopolski, Unia Swarzędz.

Przy analizie III ligi istotne wiosną będą dwa terminy. Pierwszy z nich to weekend 27-28 marca, na który przypada 21. kolejka. Po niej nastąpi podział III ligi na grupę mistrzowską i spadkową. Wówczas dowiemy się, ile zespołów z regionu dzięki obecności w pierwszej ósemce zapewni sobie co najmniej utrzymanie, a ile będzie musiało dalej o to walczyć. Obecnie w grupie spadkowej jest aż sześć naszych klubów i tyle może być do końca zagrożonych degradacją.

Druga ważna data to zakończenie sezonu. Prowadzący rozgrywki III ligi Pomorski ZPN zaplanował ostatnie mecze dopiero na 26/27 czerwca, czyli tydzień po zakończeniu rozgrywek PROEKO IV ligi. Oznacza to niestety, że czwartoligowcy kończąc sezon, mogą nie być pewni swoich ostatecznych losów.

 

PROEKO IV LIGA

Tak jak i na poziomie makroregionalnym, w najsilniejszej lidze wojewódzkiej rywalizują w tym sezonie 22 zespoły, które po pierwszej rundzie dzielone są na grupę mistrzowską i spadkową. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Po sezonie PROEKO IV liga zmniejszona zostanie z 22 do 20 zespołów. W związku z tym przy trzech zespołach awansujących pozostaje 17 wolnych pozycji. Jeśli więc wyłączymy mistrza (awans do III ligi), w najlepszym wariancie utrzymanie może dać 18. miejsce. Zgodnie z powyższym w regulaminie zapisano, że z ligi spadną co najmniej cztery zespoły.

Do tych "gwarantowanych" spadków doliczyć należy jednak dodatkowe degradacje wynikające z konieczności zrobienia w stawce miejsca dla spadkowiczów z III ligi. Jak zaś przedstawiono powyżej, obecnie dotyczy to trzech zespołów, więc na chwilę obecną PROEKO IV ligę opuściłoby siedem drużyn z miejsc 16-22:
-
Lubuszanin Trzcianka;
- Polonia 1912 Leszno;
- Kotwica Kórnik;
- OTPS Winogrady Poznań;
- Krobianka Krobia;
- Warta II Poznań;
- GKS Dopiewo.

Dodatkowo należy pamiętać o planowanym barażu, w którym udział weźmie zespół najniżej sklasyfikowany z grona niespadających. Gdyby sezon kończył się dziś, dodatkowe spotkania musiałaby grać 15. w tabeli Victoria Ostrzeszów.

Jak już zostało napisane, dodatkowo na niekorzyść całej sytuacji wpływa fakt, że ostatnie mecze PROEKO IV ligi rozegrane zostaną 19-20 czerwca, a w III lidze tydzień później, 26-27 czerwca. W związku z tym może dojść do sytuacji, w której zespoły z "granicznych" pozycji o ewentualnym spadku/utrzymaniu/konieczności gry w barażach dowiedzą się dopiero tydzień po ostatnim meczu.

 

RED BOX V LIGA

Tu również czeka nas spora rotacja drużyn, której opis zacząć należy od awansów. Promocja do wyższej ligi czeka mistrzów swoich grup. Wicemistrzowie natomiast zmierzą się w dwustopniowych barażach o awans wraz ze wspomnianym już zespołem z PROEKO IV ligi. O byciu gospodarzem w dodatkowych spotkaniach zadecyduje bilans drużyn z sezonu zasadniczego, przy czym priorytetowo traktowany jest zespół z klasy wyższej. Hierarchia prawa bycia gospodarzem układa się zatem w tej chwili następująco:

ZespółMecze PunktyBramki
VICTORIA OSTRZESZÓW - zespół z PROEKO IV LIGI
KANIA GOSTYŃ 17 3736:11
VICTORIA SKARSZEW 17 3748:30
Noteć Czarnków 17 3543:22

Pewny rozgrywania barażów na własnym terenie może być zatem zespół z PROEKO IV ligi, w dalszej kolejności wszystko zależeć będzie już od składu wylosowanych par.

Za sprawą powrotu do 16-drużynowego składu trzech grup tego poziomu, ligę opuści na pewno pięć ostatnich drużyn (miejsca 14-18) w każdej z grup i zespół z najgorszym bilansem z miejsca 13. Do tego doliczyć trzeba jednak - adekwatnie do wyżej prezentowanych rozważań - dodatkowe spadki.

Tym samym na chwilę obecną ligę opuściłyby wszystkie drużyny z miejsc 13, czyli Leśnik Margonin (grupa 1), Sokół Pniewy (grupa 2), MKS Dąbie (grupa 3), a także zespół z miejsca 12 z najgorszym bilansem. By go wyłonić konieczne jest przygotowanie dodatkowej tabeli:

ZespółMecze PunktyBramki
KS OPATÓWEK 172229:32UTRZYMANIE
ORKAN CHORZEMIN 17 2138:37UTRZYMANIE
Concordia Murowana Goślina 17 2131:40Spadek "dodatkowy"

Grono spadkowiczów w tej chwili powiększyłaby zatem Concordia Murowana Goślina.

 

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

Także "okręgówki" czeka redukcja składów do tradycyjnej liczby 16 zespołów w każdej z grup. Spadków będzie zatem więcej niż zwykle, zmianie nie ulegają za to zasady awansów. Z możliwości gry w wyższej lidze cieszyć się będą mistrzowie każdej z sześciu grup. Wicemistrzowie natomiast wezmą udział w barażach między sobą o trzy dodatkowe miejsca na szczeblu Red Box V ligi. Wylosowane pary drużyn rozegrają jedno spotkanie na terenie zespołu o lepszym bilansie. Ponownie zatem istotne znaczenie będzie miał dorobek klubów z całego sezonu. Obecna hierarchia do zyskania prawa gospodarza po rundzie jesiennej prezentuje się następująco:

ZespółMecze PunktyBramki
LIDER SWARZĘDZ164057:16
KŁOS ZANIEMYŚL 16 3854:24
ORKAN KONARZEWO 16 3846:18
WARTA EREMITA DOBRÓW 16 3846:20
BIAŁY ORZEŁ KOŹMIN WLKP. 16 3750:14
Zjednoczeni Kaczory 16 3551:26

Należy wyraźnie podkreślić, że powyższe dodatkowe tabele stosowane są wyłącznie w celu ustalenia gospodarza spotkania barażowego. Przy losowaniu nie będą obowiązywać żadne rozstawienia, może się więc zdarzyć, że trafią na siebie dwie ekipy o najlepszym bilansie i dwie o najgorszym. Przed losowaniem można być zatem pewnym wyłącznie tego, że wicemistrz z najlepszym bilansem zagra u siebie, a wicemistrz z najgorszym bilansem - na wyjeździe. O reszcie zadecyduje losowanie.

Sytuacja związana ze spadkami jest adekwatna do poziomu V ligi. Zgodnie z regulaminem RED BOX Klasę Okręgową opuści po pięć najgorszych drużyn (miejsca 13-17) ze wszystkich grup, a także jedna drużyna z 12. miejsca z najgorszym bilansem sezonu. W wyniku spadków z wyższych lig na chwilę obecną liczba spadków z "Okręgówki" powiększa się o trzy drużyny, zatem obejmuje łącznie cztery zespoły z 12 miejsc według bilansu. Obecnie sytuacja prezentuje się następująco:

ZespółMecze PunktyBramki
MTS PAWŁOWICE161824:35UTRZYMANIE
TS GMINY KAMIENIEC161828:46UTRZYMANIE
CKS Zbiersk 16 1728:39Spadek "dodatkowy"
Wenus Jędrzejewo 16 1722:43Spadek "dodatkowy"
Canarinhos Skórzewo 16 1619:34Spadek "dodatkowy"
Baszta Przedecz 16 1424:38Spadek regulaminowy

W przypadku barażów pomiędzy wicemistrzami rozstrzygnięcia w wyższych ligach nie będą miały żadnego znaczenie. Istotności nabierają one za to pod kątem spadków. Nie możemy więc wykluczyć scenariusza, w którym drużyny swój los poznają tydzień po rozegraniu ostatniego spotkania.

 

PROTON KLASA A i PROTON KLASA B

Na dwóch najniższych szczeblach żadnych wątpliwości nie wzbudzają kwestie awansów, które są jasno określone i nie podlegają żadnym dodatkowym zastrzeżeniom. Przypomnijmy zatem dokładny zapis Regulaminu Rozgrywek:

PROTON KLASA A: Do RED BOX Klasy Okręgowej awansują drużyny, które zajmą pierwsze i drugie miejsca w każdej z grup.

PROTON KLASA B: Do PROTON Klasy A awansują zespoły, które zajmą w końcowej tabeli pierwsze miejsca we wszystkich grupach. Dodatkowo z grup 1-8 oraz 10 awans wywalczy również drugi zespół w końcowej klasyfikacji.

Nieco bardziej zagmatwana jest sprawa spadków. O ile z PROTON Klasy B jako najniższego poziomu, spaść się nie da, o tyle w przypadku PROTON Klasy A ponownie wziąć pod uwagę należy kwestię dodatkowych spadków. Na pewno ligę opuszczą trzy nagorsze zespoły każdej z grup (miejsca 12-14), a także pięć drużyn z najsłabszymi bilansami z miejsc 11.

Uwzględniając przy powyższych sprawach także spadki dodatkowe, na chwilę obecną niemal wszystkie zespoły z 11 miejsc musiałyby przełknąć gorycz spadku, bowiem utrzymanie po rundzie jesiennej miałaby tylko najlepsza z tych drużyn.

ZespółMecze PunktyBramki
LKS JANKOWY121316:23UTRZYMANIE
Sokół Włoszakowice121225:44Spadek "dodatkowy"
Rzemieślnik Kwilcz 12 1116:40Spadek "dodatkowy"
Gladiatorzy Pieruszyce 12 1026:36Spadek "dodatkowy"
Leżenica-Nowy Dwór 12 1015:33Spadek regulaminowy
Pieczarka Wielichwoo 12 1018:43Spadek regulaminowy
Wicher Dobra 12 821:39Spadek regulaminowy
Orły Zagórów 12 816:38Spadek regulaminowy
GKS Tarnovia II Tarnowo Podg. 12 627:53Spadek regulaminowy

Przy tworzeniu tabeli z bilansami zgodnie z regulaminem liczba spotkań poszczególnych drużyn jest zrównywana do największej możliwej z jednakowych poprzez odliczenie z dorobku zespołów spotkań z ostatnim zespołem w ich grupie. Jako że w części grup rywalizuje 13 klubów, a w innych 14, drużynom z tych liczniejszych grup - W celu ustalenia równyc bilansów - odjęto wyniki uzyskane z najsłabszymi zespołami.

Zastrzeżenie dotyczące bilansów jest o tyle istotne, że może diametralnie zmieniać sytuację także w przypadku, gdy dochodzi do zmian na samym dole ligowej tabeli, nawet gdy zespół zajmujący "bilansowe" miejsce nie rozgrywa spotkania i nie zmienia swojego dorobku. Tym samym bieżące śledzenie zmian dodatkowego zestawienia w PROTON Klasie A należy wykonywać ze szczególną staranością.

Zarówno PROTON Klasa A jak i PROTON Klasa B kończyć sezon będą w weekend 19/20 czerwca, podobnie jak wyższe poziomy ligowe w województwie. Oznacza to, że także tu pewna część zespołów po ostatnim gwizdku rozgrywek nie będzie jeszcze znała swojego ostatecznego położenia.

 

PODSUMOWANIE

Przedstawiona analiza opiera się na tabelach po rundzie jesiennej i uwarunkowana jest licznymi założeniami związanymi z powiązaniami spadków pomiędzy poszczególnymi ligami. Sytuacja jest bardzo zmienna, dlatego też opieranie się na przedstawionych założeniach w trakcie rundy wiosennej musi być wsparte aktualizacją wynikającą z zachodzących zmian w tabelach na wszystkich szczeblach, a w szczególności w III lidze - to właśnie liczba spadających wielkopolskich klubów z tego poziomu generuje dodatkowe spadki w niższych ligach. Ponadto należy pamiętać, że przedstawiony układ mogą w trakcie wiosennej rywalizacji zakłócać np. weryfikacje wyników czy wycofania z rozgrywek.

Właściwy dla obecnej sytuacji zaprezentowany wariant z trzema dodatkowymi spadkami jest jednym z kilku możliwych na koniec sezonu. Analizując tabelę grupy 2 III ligi, trzeba liczyć się z conajmniej dwoma degradacjami do PROEKO IV ligi, bowiem prawdopodobieństwo utrzymania się Mieszka Gniezno i Górnika Konin jest po jesieni bardzo niskie. Taki wariant dwóch spadków należy więc przyjąć za najbardziej optymistyczny. W gorszym układzie spaść może jednak więcej klubów. Warto zwrócić uwagę, że przy 4 spadkach nie będzie konieczności tworzenia tabeli bilansów w PROTON Klasie A (spadną wszystkie drużyny z 11. miejsc), a w przypadku 5 degradacji - tabele nie będą istotne w RED BOX V lidze  i RED BOX Klasie Okręgowej (na obu poziomach spadną wszystkie drużyny z 12. miejsc).

W skrajnym, najbardziej pesymistycznym wariancie, liczba dodatkowych spadków może wynieść sześć (Polonia Środa Wielkopolska już zapewniła sobie w III lidze grę w grupie mistrzowskiej). Tym samym za całkowicie bezpieczne należy uznać w niższych ligach następujące miejsca:
-
PROEKO IV liga - utrzymanie na pewno da 11. miejsce (12. pozycja może oznaczać konieczność gry w barażach);
- RED BOX V liga - 10. miejsce (utrzyma się też na pewno jeden zespół z 11. miejsca z najlepszym bilansem);
- RED BOX Klasa Okręgowa - 10. miejsce (utrzyma się też na pewno 5 z 6 zespołów z 11. miejsca wg bilansu);
- PROTON Klasa A - 9. miejsce (utrzyma się też na pewno 7 z 9 zespołów z 10. miejsca wg bilansu).

Kolejnej aktualizacji założeń dokonać będzie można po rozegraniu 21. kolejki w III lidze, kiedy to nastąpi w niej podział na grupę mistrzowską i spadkową. Nastąpi to po ostatnim marcowym weekendzie.