fot. Wielkopolski ZPN

Awanse i spadki - stan na 15 marca

Wielkopolski ZPN przedstawia analizę awansów i spadków po pierwszych wiosennych meczach. Zestawienie oparte jest na wynikach na dzień 15 marca.

Regulacje określające zasady awansów i spadków z lig zawarte są tradycyjnie w załączniku stanowiącym integralną część Regulaminu Rozgrywek. Opracowane zapisy bazują na docelowej liczbie drużyn na konkretnym poziomie w przyszłym sezonie, dlatego też wskazane w nich są "gwarantowane" awanse i spadki. Kluczową kwestią dla zespołów walczących o utrzymanie są "dodatkowe" spadki wynikające z degradacji drużyn na wyższych poziomach. Ta zależność rozciąga się od II ligi aż do Klasy A i jest podstawą do właściwego zorientowania się w sytuacji.

 

II LIGA

Ze względu na to, że grupa 2 III ligi, do której ewentualnie mogą spaść zespoły, obejmuje 4 województwa, musimy pod uwagę brać rezultaty nie tylko wielkopolskich ekip. Łącznie obserwować należy zatem postępy sześciu klubów:
- Błękitni Stargard;
- Bytovia Bytów;
- Chojniczanka Chojnice;
- KKS 1925 Kalisz;
- Lech II Poznań;
- Olimpia Grudziądz.

Z powyższego grona spadkiem nie są zagrożone Chojniczanka i KKS 1925 Kalisz, które w górnej części tabeli walczą o awans do I ligi. Pozostała czwórka znajduje się jednak w dolnych rejonach tabeli i jest zagrożona degradacją.

Względem ostatniej analizy po rundzie jesiennej, sytuacja się poprawiła, bowiem ze strefy spadkowej po świetnym starcie na wiosnę (7 punktów w 3 meczach) wydostał się drugi zespół Lecha Poznań. Tym samym "pod kreską" pozostaje wciąż tylko Olimpia Grudziądz. W dalszej analizie rzutuje to na spadek jednego zespołu mniej z III ligi względem stanu po rundzie jesiennej.


 

 

III LIGA, GRUPA 2

Na poziomie makroregionalnym czekają nas największe przetasowania, bowiem z obecnej liczby 22 zespołów liga będzie redukowana do nominalnej liczebności 18 zespołów. Tym samym do zmian związanych z awansami i spadkami należy doliczyć również te wynikające z pomniejszenia rozgrywek.

W optymistycznym wariancie (brak spadków z II ligi do 2 grupy III ligi), spadek z III ligi obejmie siedem zespołów (miejsca 16-22). Biorąc pod uwagę, że na chwilę obecną w strefie spadkowej drugiej ligi jest Olimpia Grudziądz, degradacja obejmuje też teraz zespół z 15. miejsca. Jest to o tyle istotne, że pozycję tę zajmuje obecnie Unia Swarzędz, więc na dzień 15 marca do PROEKO IV ligi spadłyby 3 drużyny - Unia, Górnik Konin oraz Mieszko Gniezno. Tym samym względem poprzedniej analizy stan liczbowy nie ulega zmianie.

W analizie III ligi istotny jest moment podziału na grupę mistrzowską i spadkową. Do jego nastąpienia pozostały dwie kolejki i niestety sytuacja nie jest zbyt korzystna dla wielkopolskich zespołów. Pewna gry w grupie mistrzowskiej jest Polonia Środa Wielkopolska, wobec czego nie ma potrzeby brania jej pod uwagę w dalszej analizie. Z kolei w grupie spadkowej zagrają na pewno zamykające tabelę Górnik Konin i Mieszko Gniezno.

Pozostałe cztery kluby z Wielkopolski (Jarota Jarocin, Nielba Wągrowiec, Sokół Kleczew i Unia Swarzędz) znajdują się "pod kreską" i niestety ich szansę na grę w grupie mistrzowskiej nie są już zbyt duże. Teoretycznie największe możliwości ma Jarota Jarocin, który traci do ósmego miejsca dwa punkty. Żółto-niebiesko-czerwoni w najbliższy weekend udają się jednak na bardzo trudny wyjazd do Świtu Szczecin, a tylko zwycięstwo pozwoli im przedłużyć swoje nadzieje na awans.

Kluczowy dla dalszych losów mecz przegrał w weekend Sokół Kleczew. Po bolesnej porażce 1:5 z Kotwicą Kołobrzeg, podopieczni Mariusz Bekasa tracą do KP Starogard trzy punkty, a co gorsza, Starogardzian czeka jeszcze mecz z Mieszkiem Gniezno. Tym samym nawet dwa zwycięstwa w pozostałych meczach z Nielbą Wągrowiec (na wyjeździe) oraz Flotą Świnoujście (u siebie) mogą nie wystarczyć do "ósemki".

W przypadku Nielby Wągrowiec i Unii Swarzędz straty (cztery i pięć punktów) praktycznie przekreślają marzenia o ósemce. Choć w teorii wciąż awans do lepszej grupy jest możliwy, w praktyce jest to trudne do wyobrażenia. Wszystko wskazuje więc na to, że aż sześć zespołów z Wielkopolski będzie rywalizować w grupie spadkowej. Z 14 zespołów w niej grających, poziom niżej spadnie co najmniej siedem. Niewykluczone jednak, że tych degradacji będzie nawet dziewięć.

Przy okazji przypominamy, że prowadzący rozgrywki III ligi Pomorski ZPN zaplanował ostatnie mecze dopiero na 26/27 czerwca, czyli tydzień po zakończeniu rozgrywek PROEKO IV ligi. Oznacza to niestety, że czwartoligowcy kończąc sezon, mogą nie być pewni swoich ostatecznych losów.


 

PROEKO IV LIGA

Po sezonie PROEKO IV liga zmniejszona zostanie z 22 do 20 zespołów. W związku z tym przy trzech zespołach awansujących pozostaje 17 wolnych pozycji. Jeśli więc wyłączymy mistrza (awans do III ligi), w najlepszym wariancie utrzymanie może dać 18. miejsce. Zgodnie z powyższym w regulaminie zapisano, że z ligi spadną co najmniej cztery zespoły.

Do tych "gwarantowanych" spadków doliczyć należy jednak dodatkowe degradacje wynikające z konieczności zrobienia w stawce miejsca dla spadkowiczów z III ligi. Jak zaś przedstawiono powyżej, obecnie dotyczy to trzech zespołów, więc na chwilę obecną PROEKO IV ligę opuściłoby siedem drużyn z grupy spadkowej z miejsc 8-14:
-
Lubuszanin Trzcianka;
- Kotwica Kórnik;
- Polonia 1912 Leszno;
- OTPS Winogrady Poznań;
- Krobianka Krobia;
- Warta II Poznań;
- GKS Dopiewo.

Pierwsza wiosenna kolejka nie zmieniła zatem sytuacji w tabeli. W najważniejszym dla układu sił spotkaniu Victoria Ostrzeszów pokonała Lubuszanina Trzcianka 4:0 i odskoczyła od strefy spadkowej, z kolei zespół z północy regionu w niej pozostał.

Dodatkowo należy pamiętać o planowanym barażu, w którym udział weźmie zespół najniżej sklasyfikowany z grona niespadających. Gdyby sezon kończył się dziś, dodatkowe spotkania musiałaby grać 7. w tabeli grupy spadkowej Polonia Kępno.

Jak już zostało napisane, dodatkowo na niekorzyść całej sytuacji wpływa fakt, że ostatnie mecze PROEKO IV ligi rozegrane zostaną 19-20 czerwca, a w III lidze tydzień później, 26-27 czerwca. W związku z tym może dojść do sytuacji, w której zespoły z "granicznych" pozycji o ewentualnym spadku/utrzymaniu/konieczności gry w barażach dowiedzą się dopiero tydzień po ostatnim meczu.


 

RED BOX V LIGA

Jako, że utrzymany został "status quo" w kontekście spadków z PROEKO IV ligi, nie zmienia się sytuacja dotycząca opuszczenia szeregów RED BOX V ligi. Na dzień 15 marca spadek objąłby w każdej grupie po sześć drużyn, a także zespół z miejsca 12 z najgorszym bilansem. Zgodnie z poniższą tabelą byłby to obecnie zespół Leśnika Margonin (grupa 1).

ZespółMecze PunktyBramki
STELLA LUBOŃ 192432:35UTRZYMANIE
ZJEDNOCZENI RYCHWAŁ 19 2336:39UTRZYMANIE
Leśnik Margonin 19 2337:44Spadek "dodatkowy"

UWAGA!

W dniu 12 marca z rozgrywek RED BOX V ligi wycofała się drużyna Lwa Pogorzela (grupa 3). Kwestia weryfikacji wyników tej drużyny nie została wzięta pod uwagę przy powyższej analizie, będzie natomiast uwzględniona przy kolejnym materiale za 2 tygodnie.


 

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

Także "okręgówki" czeka redukcja składów do tradycyjnej liczby 16 zespołów w każdej z grup. Spadków będzie zatem więcej niż zwykle, zmianie nie ulegają za to zasady awansów.

Biorąc pod uwagę tylko sytuację w tabelach wyższych lig, spadki nie uległyby zmianie. Jednakże z uwagi na wycofanie Lwa Pogorzela, którego zgodnie z regulaminem czeka degradacja o dwie ligi do Klasy A, względem analizy po rundzie jesiennej liczba spadkowiczów zostaje zmniejszona o 1 zespół. Tym samym RED BOX Klasę Okręgową na dzień 15 marca opuściłoby po pięć drużyn z każdej grupy (miejsca 13-17), a także trzy drużyny z 12. miejsc z najgorszym bilansem. Obecnie sytuacja prezentuje się następująco:

ZespółMecze PunktyBramki
KORONA WILKOWICE182122:29UTRZYMANIE
NOTEĆ DZIEMBOWO182030:44UTRZYMANIE
TS GMINY KAMIENIEC182029:47UTRZYMANIE
Zieloni Koźminek 18 1923:44Spadek "dodatkowy"
Baszta Przedecz 18 1727:42Spadek "dodatkowy"
Canarinhos Skórzewo 18 1619:34Spadek regulaminowy

Tak jak i w wyższych ligach, kaskadowe spadki nabierają znaczenia pod kątem spadków. Nie możemy więc wykluczyć scenariusza, w którym drużyny swój los poznają tydzień po rozegraniu ostatniego spotkania.

 

PROTON KLASA A i PROTON KLASA B

Dwie najniższe klasy nie wznowiły jeszcze rozgrywek, natomiast względem analizy po rundzie jesiennej, sytuacja ze spadkami pomiędzy nimi nie uległa zmianie. Przypominamy zatem jedynie, że w przypadku PROTON Klasy A ponownie wziąć pod uwagę należy kwestię dodatkowych spadków. Na pewno ligę opuszczą trzy nagorsze zespoły każdej z grup (miejsca 12-14), a także pięć drużyn z najsłabszymi bilansami z miejsc 11.

Uwzględniając przy powyższych sprawach także spadki dodatkowe, na chwilę obecną niemal wszystkie zespoły z 11 miejsc musiałyby przełknąć gorycz spadku, bowiem utrzymanie po rundzie jesiennej miałaby tylko najlepsza z tych drużyn.


 

 

PODSUMOWANIE

Przypominamy, że przedstawiona analiza opiera się na tabelach na dzień 15 marca i uwarunkowana jest licznymi założeniami związanymi z powiązaniami spadków pomiędzy poszczególnymi ligami.

W skrajnym, najbardziej pesymistycznym wariancie, liczba dodatkowych spadków może wynieść sześć (Polonia Środa Wielkopolska już zapewniła sobie w III lidze grę w grupie mistrzowskiej). Tym samym za całkowicie bezpieczne należy uznać w niższych ligach następujące miejsca:
-
PROEKO IV liga - utrzymanie na pewno da 11. miejsce (12. pozycja może oznaczać konieczność gry w barażach);
- RED BOX V liga - 10. miejsce (utrzyma się też na pewno jeden zespół z 11. miejsca z najlepszym bilansem);
- RED BOX Klasa Okręgowa - 10. miejsce (utrzyma się też na pewno 5 z 6 zespołów z 11. miejsca wg bilansu);
- PROTON Klasa A - 9. miejsce (utrzyma się też na pewno 7 z 9 zespołów z 10. miejsca wg bilansu).

Kolejnej aktualizacji założeń dokonać będzie można przy następnej analizie, którą przedstawimy po meczach zaplanowanych na dni 27-28 marca.