fot. Awanse i spadki - analiza tabel

Awanse i spadki - stan po meczach 18 czerwca

Sobota przyniosła nam bardzo istotne rozstrzygnięcia pod kątem awansów i spadków w wielkopolskich ligach. Dzięki utrzymaniu się Jaroty Jarocin w stawce trzecioligowców, nie będzie dodatkowych relegacji na niższych szczeblach. Zapraszamy na aktualną analizę sytuacji.

III LIGA

Jarota Jarocin utrzymał się dzięki zwycięstwie w Gdyni. Tym samym w sezonie 2022/23 będziemy mieli na poziomie makroregionalnym pięciu reprezentantów:
- Jarota Jarocin
- Pogoń Nowe Skalmierzyce
- Polonia Środa Wielkopolska
- Sokół Kleczew
- Unia Swarzędz.

 

ARTBUD IV LIGA

Znamy już mistrze oraz dwóch spadkowiczów, do wyłonienia pozostał jeden spadkowicz i jeden zespół, który zagra w barażach. Wiemy na pewno, że 37 kolejka nie przyniesie ostatecznych rozstrzygnięć. W walkę o utrzymanie zaangażowanych jest pięć zespołów:
- KKS 1925 II Kalisz;
- Warta Międzychód;
- Olimpia Koło;
- Polonia 1908 Marcinki Kępno;
- SKP Słupca.

Po utrzymaniu Jaroty w III lidze najbardziej cieszyć się może SKP Słupca, bowiem nie może już spaść bezpośrednio - w skrajnie niekorzystnym scenariuszu SKP będzie musiało zagrać w barażu. Słupczanie nawet w przypadku porażki w niedzielę mogą znaleźć się w całkowicie bezpiecznej sytuacji. Najtrudniejsze zadanie przed trójką wymienioną na początku - drugi zespół KKS 1925 Kalisz ma najmniej punktów, ale przed sobą mecze z SKP i autsajderem z Ostrzeszowa, więc szanse na wydostanie się "spod kreski" są realne. Olimpii Koło do rozegrania pozostał tylko jeden mecz (w niedzielę pauzuje), na jej korzyść przemawia za to lepszy bilans bezpośrednich spotkań z mającą tyle samo punktów Wartą Międychód, którą z kolei czekają dwa arcytrudne mecze z liderem i wiceliderem. Jeśli drużyny skończą z tym samym dorobkiem, wyżej będą kolanie dzięki bramce zdobytej na wyjeździe - w tym sezonie bowiem po raz ostatni stosowana jest zasada liczenia podwójnie goli wyjazdowych przy równości.

 

RED BOX V LIGA

Znamy już mistrzów wszystkich trzech grup - do Steico Noteci Czarnków i Lipna Stęszew dołączyła Polonia 1912 Leszno. 

Przypieczętowanie awansu przez Polonię oznacza również, że w barażu zagra Victoria Skarszew. Zgodnie z losowaniem zespół ten zmierzy się w półfinale walki o ARTBUD IV ligę z Wiarą Lecha Poznań i mecz ten rozegrany zostanie w Skarszewie. Do wyjaśnienia zostało, kto uzyska prawo gry w barażu z grupy 2 - będzie to Meblorz Swarzędz lub Piast Kobylnica. Dużo większe szanse ma Meblorz, któremu wystarczy w ostatniej kolejce punkt lub brak zwycięstwa Piasta.

Po utrzymaniu Jaroty wiemy, że RED BOX V ligi opuszczą zespoły z miejsc 14-16. Nie będzie potrzeby tworzenia dodatkowej tabeli drużyn z miejsc 13 i obliczania bilansu. Sytuacja ze spadkami w poszczególnych grupach prezentuje się następująco:

GRUPA 1
- spadły Sparta Szamotuły i OTPS Winogrady Poznań;
- o utrzymanie walczą Wełna Skoki, Leśnik Margonin oraz Concordia Murowana Goślina.

GRUPA 2
- spadły Stella Luboń i Orkan Konarzewo;
- o utrzymanie walczą Czarni Czerniejewo, Vitcovia Witkowo oraz Pelikan Niechanowo.

GRUPA 3
- spadła Stal Pleszew;
- o utrzymanie walczą PKS Racot, Zefka Kobyla Góra, Astra Krotoszyn oraz Rawia Rawicz.

 

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

Dla przypomnienia - z tego poziomu mistrzowie awansują do RED BOX V ligi, wicemistrzowie zagrają w dwumeczowych barażach, a ligę opuszczą zespoły z miejsc 14-16 oraz zespół z najgorszym bilansem z miejsca 13. Sytuacja w poszczególnych grupach prezentuje się następująco

GRUPA 1
- AWANS: Orkan Śmiłowo
- baraż: Kłos Budzyń
- spadek: Sokół Szamocin, Płomień Połajewo oraz Wenus Jędrzejewo

O uniknięcie 13. miejsca walczą Noteć Dziembowo, Sokół Damasławek i Noteć Rosko. Zespół, który zajmie 13. miejsce, będzie miał bilans od 19 do 22 punktów.

GRUPA 2
- AWANS / baraż: Sokół Pniewy i Wielkopolska Komorniki
- spadek: Spójnia Strykowo, Grom Wolsztyn oraz Promień Opalenica

O uniknięcie 13. miejsca walczą Sokół Kaszczor i Polonia Nowy Tomyśl. Zespół, który zajmie 13. miejsce, będzie miał bilans od 20 do 24 punktów.

GRUPA 3
- AWANS / baraż: Kłos Zaniemyśl i Polonia Środa Wielkopolska
- spadek: Orkan Jarosławiec i Płomień Nekla

O utrzymanie, a także uniknięcie 13. miejsca walczą Lotnik-1997 Poznań, Suchary Suchy Las oraz Clescevia Kleszczewo. Zespół, który zajmie 13. miejsce, będzie miał bilans od 20 do 24 punktów.

GRUPA 4
- AWANS / baraż: Polonia Golina oraz GKS Sompolno lub Zjednoczeni Trzemeszno
- spadek: MKS Dąbie

13. miejsce zajmą Zjednoczeni Rychwał (w przypadku zwycięstwa w ostatnim meczu) lub Strażak Licheń Stary. Zespoły te mają obecnie odpowiednio 24 i 26 punktów, zatem na pewno nie będą miały najgorszego bilansu wśród drużyn z miejsc 13. Kluby z Rychwału i Lichenia Starego są już zatem pewne utrzymania.

GRUPA 5
- AWANS: Piast Poniec
- baraż: Korona Wilkowice
- spadek: Grom Czacz, Helios Czempiń oraz Sparta Miejska Górka.

13. miejsce zajęły Tęcza/Osa Osieczna. Zespół wg zrównanego bilansu (po odjęciu meczów z dwoma najgorszymi drużynami) ma 26 punktów, co oznacza, że utrzymuje się w "okręgówce"

GRUPA 6
- AWANS: Zawisza Łęka Opatowska
- baraż: Pelikan Grabów nad Prosną lub Zieloni Koźminek
- spadek: RKS Radliczyce.

Na miejscach 13-14 sezon zakończą Raszkowianka Raszków i Olimpia Brzeziny. Jeden z tych zespołów zajmie miejsce spadkowe, drugi będzie rozpatrywany pod kątem bilansu. Lepsza z drużyn będzie miała od 19 do 24 punktów.

PODSUMOWANIE BILANSU 13. MIEJSC

Na pewno z 13. miejsca nie spadną zespoły z grup 4 i 5. W najgorszej sytuacji na tę chwilę są:
- Noteć Dziembowo (grupa 1) - w bilansie 19 punktów i różnica bramek -47.
- Olimpia Brzeziny (grupa 6) - 19 punktów i bramki -43.

Olimpia wciąż nie jest pewna utrzymania pozycji 13, może ją wyprzedzić Raszkowianka Raszków (przy zajęciu 13. miejsca w bilansie będzie miała co najmniej 22 punkty).

Tym samym jeśli Noteć Dziembowo przegra swoje spotkanie, niemal na pewno będzie najgorszym zespołem z 13. miejsca. By do tego nie doszło, swoje mecze musiałyby przegrać Raszkowianka i Olimpia, przy czym Olimpia musiałaby przegrać różnicą większą o 4 gole niż Noteć.

Oczywiście, jeśli Noteć zdobędzie punkty, będzie miała duże szanse na uniknięcie spadku. Kto wówczas okazałby się najgorszy, zależeć będzie od wyników ostatniej kolejki.

 

PROTON KLASA A

Z każdej grupy awansują po dwa zespoły, natomiast spadek zaliczą drużyny z miejsc 13-14 oraz dwie z najgorszym bilansem z rozgrywek z miejsca 12. Sytuacja w poszczególnych grupach jest następująca:

GRUPA 1
- AWANS: Tarnovia Tarnówka i Błyskawica Bronisławki
- spadek: spadnie jeden zespół (grupa liczy 13 drużyn)

O utrzymanie i uniknięcie 12. miejsca walczą Włókniarz Okonek, Iskra II Szydłowo i Stella Białośliwie. Sytuacja rozstrzygnie się dopiero w ostatniej kolejce 25/26 czerwca.

GRUPA 2
- AWANS: Rożnovia Rożnowo i Sokół Mieścisko
- spadek: Czarni Wróblewo (wycofanie po rundzie jesiennej) i Orzeł Pęckowo

Miejsce 12 zajmie Gryf Zofiowo lub Golnica Ryczywół. Gryf w bilansie będzie miał 11/12/14 punktów (zależnie od wyniku ostatniego meczu, Golnica natomiast 12/13/15 punktów. Golnicy do zapewnienia sobie utrzymania brakuje jednego punktu.

GRUPA 3
- AWANS: GKS Tarnovia II Tarnowo Podgórne oraz Złoci Złotkowo lub KS Łopuchowo
- spadek: spadną dwa zespoły

O utrzymanie walczą KS Sękowo, Czarni Kaźmierz, Orkan Objezierze, GKS Golęczewo i Rzemieślnik Kwilcz. Sytuacja rozstrzygnie się dopiero w ostatniej kolejce 25/26 czerwca.

GRUPA 4
- AWANS: Szturm Junikowo Poznań i Pogoń Książ Wielkopolski
- spadek: możliwy tylko spadek zespołu z 12. miejsca

O uniknięcie 12. miejsca walczą Las Puszczykowo i Koziołek Poznań. Drużyny zmierzą się ze sobą w ostatniej kolejce, gorsza z drużyn do bilansu będzie miała zaliczone co najmniej 15 lub 16 punktów.

GRUPA 5
- AWANS: Baszta Przedecz i Orły Huta Łukomska lub Nałęcz Babiak
- spadek: Hetman Orchowo i jeszcze jeden zespół

O utrzymanie / uniknięcie 12. miejsca walczą Znicz Władysławów, GKS Osiek Wielki i Grom Malanów. Drużyny z Władysławowa i Malanowa zmierzą się w niedzielę w bezpośrednim spotkaniu, co może mieć duże znaczenie dla układu tabeli i obliczania potencjalnego bilansu.

GRUPA 6
- AWANS: Brenewia Wijewo i Obra Zbąszyń
- spadek: Karpik Kopanica (wycofanie po rundzie jesiennej) i jeszcze jeden zespół

O utrzymanie / uniknięcie 12. miejsca walczą Helios Bucz, Orzeł Rostarzewo, Rywal-Klon Mochy i Sokół Wroniawy.

Orzeł Rostarzewo zakończył już sezon i możę zająć co najwyżej 12. miejsce. Zespół ten spadnie z ligi, jeśli Helios Bucz w dwóch pozostałych meczach zgromadzi co najmniej trzy punkty (Helios ma lepszy bilans spotkań bezpośrednich). Jeśli Helios zdobędzie mniej punktów, to on spadnie z ligi. Jeśli Orzeł zająłby 12. miejsce, do bilansu będzie miał zaliczone 21 punktów.

Sokół Wroniawy i Rywal-Klon Mochy mogą zająć w najgorszym razie 12. miejsce. Rywal w najgorszym razie do bilansu będzie miał zapisane 17 punktów, Sokół 20 punktów.

Jeśli Helios wyprzedzi w tabeli Orła Rostarzewo i zajmie 12. miejsce, do bilansu będzie miał zapisane co najmniej 18 punktów.

Zważywszy na powyższe obliczenia, na pewno mniej punktów od zespołu z 12. miejsca mieć będą drużyny z grup 2 i 4. Tym samym zespół z 12. miejsca z grupy 6 na pewno utrzyma się w lidze, a zatem Sokół Wroniawy i Rywal-Klon Mochy zapewniły sobie utrzymanie.

GRUPA 7
- AWANS: Zawisza Dolsk i Sarnowianka Sarnowa
- spadek: Tur Turew i jeszcze jeden zespół

O utrzymanie / uniknięcie 12. miejsca walczą Kormoran Święciechowa, Rydzyniak II Rydzyna, Błękitni Kąkolewo i Piast Nowy Belęcin. Szerzej sytuację przeanalizować będzie można po rozegraniu niedzielnych spotkań.

GRUPA 8
- AWANS: Orla Jutrosin i Awdaniec Pakosław
- spadek: Grom Golina i Sokoły Droszew

Na 12. miejscu sezon zakończy KUKS Zębców lub Błękitni Chruszczyny. KUKS w najgorszym razie będzie miał w bilansie 16 punktów, a Błękitni 21. Oznacza to, że Błękitni na pewno utrzymają się w PROTON Klasie A. KUKS Zębców takiej pewności jeszcze nie ma.

GRUPA 9
- AWANS: LKS Jankowy i Barycz Janków Przygodzki lub Lilia Mikstat
- spadek: Pelikan Nowy Karolew i Orzeł Wysocko Wielkie.

Na 12. miejscu sezon zakończy LKS Czarnylas, Iskra Sieroszewice lub Pogoń Trębaczów. Zespoły te w najgorszym razie do bilansu będą miały zaliczone odpowiednio 19/21/24 punktów. Tym samym 12. zespół z grupy 9 na pewno utrzyma się w Klasie A.

PODSUMOWANIE BILANSU 12. MIEJSC

Na pewno bezpieczne są drużyny z grup 6 oraz 9. W przypadku czterech grup liczba wariantów jest na tyle duża, że bardziej szczegółowe analizy możliwe będą najwcześniej po niedzielnych meczach.

 

PROTON KLASA B

Z każdej grupy awansują po dwa zespoły. Przypominamy jednak (i dotyczy to każdego poziomu rozgrywek), że jeśli któryś z zespołów zrezygnuje ze swojego awansu, wówczas jego miejsce zajmie drużyna o najlepszym bilansie z trzecich miejsc, oczywiście przy wspominanym już zrównywaniu wyników spotkań. W przypadku PROTON Klasy B do ustalenia bilansu brane pod uwagę będą wyniki z drużynami z miejsc 1-11 (20 meczów).

Sytuacja w poszczególnych grupach jest następująca:

GRUPA 1
- AWANS: MKP Powiat Pilski

O drugie miejsce premiowane awansem walczą Zryw Sypniewo i Noteć Miasteczko Krajeńskie. Noteć awansuje, jeśli w niedzielę przynajmniej zremisuje na wyjeździe z MKP Powiat Pilski.

Trzecie miejsce zajmie jeden ze wspomnianych dwóch zespołów (chyba, że Noteć przegra różnicą co najmniej 13 goli, wówczas spadłaby na miejsce 4). W ewentualnej tabeli bilansowej Zryw miałby 45 punktów, Noteć natomiast 41 punktów.

GRUPA 2
- AWANS: Orzeł Gulcz i Kłos II Budzyń.

Trzecie miejsce w grupie zajęła Victoria Miały - jej bilans porównawczy to 35 punktów i bramki 36:38 (-2).

GRUPA 3
- AWANS: Orły Pniewy i Warta Obrzycko

Trzecie miejsce zajmie Warta II Międzychód, Grom Binino lub KS Gaj Wielki. Najlepszy ewentualny bilans może mieć Warta II Międzychód - 41 punktów.

GRUPA 4
- AWANS: Okoń Sapowice

O drugie miejsce premiowane awansem walczą Orły Plewiska, Przemysław II Poznań i Jadwiżański KS Poznań. Najlepszy możliwy bilans w tej grupie do tabeli porównawczej to 41 punktów.

GRUPA 5
- AWANS: ---

O dwa miejsca premiowane awansem walczą Lechia II Kostrzyn, Kotwica II Kórnik, Zjednoczeni Września i Antares Zalasewo. W zależności od dalszych rozstrzygnięć trzeci zespół z tej grupy może mieć od 38 do nawet 48 punktów.

GRUPA 6
- AWANS: Wilki II Wilczyn i Błękitni Mąkolno

Trzecie miejsce w grupie zajęła Olimpia Koło - jej bilans porównawczy to 44 punkty i bramki 84:31 (+53).

GRUPA 7
- AWANS: Huragan Łomnica

O drugie miejsce walczą LZS Wąsowo i Tęcza Tuchorza. Tęcza do awansu potrzebuje przynajmniej jednego punktu w dwóch ostatnich meczach. Jeśli oba spotkania przegra, wówczas awansuje LZS Wąsowo.

LZS Wąsowo w przypadku zajęcia trzeciego miejsca będzie miało bilans 36 punktów i bramki 51:32 (+19). Jeśli na trzecim miejscu pozostałaby Tęcza Tuchorza, w bilansie będzie miała również 36 punktów.

GRUPA 8
- AWANS: Krobianka II Krobia i Obra II Kościan.

Trzecie miejsce w grupie zajął GKS Krzemieniewo. Jego bilans to 40 punktów i bramki 72:45 (+27).

GRUPA 9
- AWANS: OKS Ostrów Wielkopolski i Sulimirczyk Sulmierzyce

Trzecie miejsce w grupie zajął Huragan Szczury. Jego bilans to 40 punktów i bramki 64:33 (+31).

GRUPA 10
- AWANS: Liskowiak Lisków i Tur 1921 Turek

Trzecie miejsce w grupie zajął GKS Rzgów. Jego bilans to 33 punkty i bramki 43:32 (+11).

GRUPA 11
- AWANS: Pogoń II Nowe Skalmierzyce i Wielkopolanin Siemianice

Trzecie miejsce w grupie zajął Zryw Kierzno. Jego bilans to 36 punktów i bramki 49:45 (+4).

PODSUMOWANIE BILANSU 3. MIEJSC

Hipotetycznie pierwszeństwo do przejęcia awansu innej drużyny wygląda następująco:

Kotwica Kórnik (grupa 5) - maksymalnie 48 punktów*
Zryw Sypniewo (grupa 1) - 45 punktów*
Olimpia II Koło (grupa 6) - 44 punkty
zespół z grupy 3 - maksymalnie 41 punktów
zespół z grupy 4 - maksymalnie 41 punktów

Huragan Szczury (grupa 9) - 40 punktów, bramki +31
GKS Krzemieniewo (grupa 8) - 40 punktów, bramki +27
LZS Wąsowo / Tęcza Tuchorza (grupa 7) - 36 punktów
Zryw Kierzno (grupa 11) - 36 punktów, bramki +4
Victoria Miały (grupa 2) - 35 punktów
GKS Rzgów (grupa 10) - 33 punkty

Szansę na pierwszeństwo awansu z 3. miejsca w przypadku rezygnacji innej drużyny z promocji mają zatem kolejno:

1. Kotwica Kórnik - jeśli nie wywalczy awansu bezpośredniego i zajmie ostatecznie 3. miejsce w grupie 5 (Zjednoczeni Września i Antares Zalasewo mogą mieć 44 punkty i niemal na pewno gorszy bilans bramkowy od Olimpii Koło).

2. Zryw Sypniewo - jeśli zajmie 3. miejsce w grupie 1, a stanie się to jeśli Noteć Miasteczko Krajeńskie nie przegra w niedzielę.

3. Olimpia II Koło 

 

UWAGA !!!

Powyższe obliczenia przeprowadzone zostały na podstawie wyników sobotnich spotkań przesłanych do systemu Extranet przez sędziów. Należy je zatem traktować tylko w kategoriach pomocniczych jako dane nieoficjalne, do czasu przeprowadzenia weryfikacji przez Wydział Gier i Ewidencji.