fot. Awanse i spadki - analiza tabel

Awanse i spadki - analiza przed końcem sezonu

Przed nami finisz sezonu 2021/22. Część rozstrzygnięć już zapadła, jednak do końca wielu zainteresowanych będzie spoglądać na sytuację swoich klubów. Krótko opisujemy zaposzczególne szczeble rozgrywek analizując obecny stan.

III LIGA

W kontekście niższych lig znaczzenie mają dwa mecze ostatniej kolejki. Wszystko dotyczy sytuacji Jaroty Jarocin, która zmierzy się w Gdyni z tamtejszym Bałtykiem. Rywale przed tygodniem zapewnili sobie utrzymanie, a Jarota, by pozostać w stawce trzecioligowców, musi spotkanie nad morzem wygrać.

Jeśli to się nie uda, będzie trzeba spoglądać na poczynania Bałtyku Koszalin, który podejmuje Błękitnych Stargard. Bałtyk traci do Jaroty punkt, ma lepszy bilans spotkań bezpośrednich, więc wyprzedzi Jarotę w każdej sytuacji, w której osiągnie dziś lepszy wynik punktowy od jarocinian.

Końcowe rozstrzygnięcia w III lidze grupie 2 będą determinować spadki z niższych lig w Wielkopolsce, bowiem degraadacja Jaroty będzie oznaczać "kaskadowe" spadki na niższych poziomach. Na każdym szczeblu spadek obejmie wówczas jedną dodatkową drużynę.

Należy też dodać, że kwestia spadku może mieć swój ciąg dalszy jeszcze po sezonie. Licencji na grę w III lidze nie otrzymała dotąd Unia Janikowo i nie jest pewne czy klub przedstawi wszystkie niezbędne do gry na tym poziomie dokumenty. Jeśli tak się nie stanie, wówczas zostanie przesunięty na dół tabeli i tym samym utrzyma się zarówno Bałtyk jak i Jarota. Decyzją licencyjną powinniśmy poznać do końca czerwca.

ARTBUD IV LIGA

 

Najsilniejszą ligę wojewódzką - zależnie od losów Jaroty - opuszczą trzy lub cztery drużyny, a kolejna mierzyć się będzie w barażach o swoje miejsce. Już wcześniej przesądzona została degradacja Górnika Konin i Victorii Ostrzeszów, W grę o utrzymanie zamieszanych jest jeszcze pięć drużyn, z których, a całkowicie bezpieczne pozycje są dwie. Bliska dalszego ligowego bytu jest ekipa SKP Słupca, ale też przed tym zespołem dwa bezpośrednie spotkania z rywalami w walce o utrzymanie - KKS-em 1925 II Kalisz i Polonią 1908 Marcinkami Kępno. Pozornie dobra sytuacja może więc jeszcze ulec zmianie, ale też już dziś słupczanie mogą w najgorszym razie być zagrożeni barażami, jeśli w III lidze utrzyma się Jarota.

RED BOX V LIGA

Na kolejnym poziomie sytuacja jest dość klarowna. Znanych jest dwóch mistrzów, do których dziś w przypadku zwycięstwa dołączy Polonia 1912 Leszno. Rozstrzygnięcie tej kwestii określi zarazem wicemistrza i jedyną niewiadomą pozostanie sytuacja w grupie 2. Tam tytuł zapewniło już sobie Lipno Stęszew, ale o prawo gry w barażu walczą Meblorz Swarzędz, Piast Kobylnica i Orkan Chorzemin. Ten ostatni może stracić dziś szansę, jeśli Meblorz wygra swoje spotkanie.

Z każdej grupy spadają po trzy najgorsze zespoły (znamy już pięciu spadkowiczów). Nie ma na tę chwilę konieczności sprawdzania bilansów drużyn z miejsca 13, ale zmienić to może spadek Jaroty. Wówczas piątą ligę opuści też zespół o najgorszym bilansie. Na tę chwilę najmniej korzystnie wygląda sytuacja dla drużyn z grupy 3.

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

Przed ostatnią kolejką tylko w jednej z sześciu grup znamy zarówno mistrza jak i wicemistrza, który zagra w barażach o awans. W dwóch kolejnych grupach znana jest dwójka, która dziś "podzieli się" miejscami. Terminarz ułożył się też tak, że czekają nas dwa bezpośrednie starcia o premiowane miejsca! Wielką stawkę będą w niedzielę miały pojedynki w Koźminku i Trzemesznie.

Podobnie jak poziom wyżej, z ligi spadają zespoły z miejsc 14-16, a zespoły z miejsc 13 czeka skrupulatne liczenie z kalkulatorem obarczone dwoma zastrzeżeniami. Na tę chwilę opuści stawkę jeden zespół z najgorszym bilansem, a liczba ta wzrośnie do dwóch, jeśli w III lidze nie utrzyma się Jarota. Może też zdarzyć się tak, że ów najgorszy zespół z 13. miejsca spadnie, ale... jesienią ponownie zagra w Klasie Okręgowej. Zależeć to będzie od decyzji Wilków Wilczyn, które po wycofaniu z IV ligi, mogą nowy sezon zacząć właśnie w "okręgówce". Jeśli się na to nie zdecydują, wówczas najlepszy ze spadkowiczów powróci na ten poziom.

Przy liczeniu bilansów należy pamiętać o tym, że liczba spotkań branych pod uwagę jest zrównywana dla poszczególnych zespołów do największej możliwej - w tej sytuacji to 26 meczów. Z bilansu drużyn wykluczone zostaną zatem wyniki z rywalami z miejsc 15-16. Trzeba o tym pamiętać, bo wskutek tego niektóre zespoły do bilansu mogą mieć zaliczone nawet 12 punktów mniej niż mają obecnie w tabeli!

PROTON KLASA A

 

Uczestnicy tych rozgrywek zyskali najwięcej względem startu rozgrywek, jeśli chodzi o spadki na poziom Klasy B. Spadają drużyny z miejsc 13-14 oraz dwie z najgorszym bilansem z rozgrywek (a nie pięć – jak wcześniej określono). Spadek Jaroty może tę liczbę podnieść do trzech najgorszych.

Tu również trzeba pamiętać o casusie Wilków Wilczyn (rezygnacja z miejsca w Klasie Okręgowej będzie oznaczała dodatkowe utrzymanie w Klasie A) i zrównywaniu bilansów. W Klasie A pod uwagę brane będą 22 mecze, czyli bez uwzględniania wyników z drużynami z miejsc 13-14. Ponownie zatem pod kątem utrzymania bilans zespołu może być o 12 punktów gorszy niż ma to miejsce obecnie w tabeli.

PROTON KLASA B

Na najniższym poziomie sytuacja jest najprostsza - awansują po dwie najlepsze drużyny i zdecydowana większość zespołów do awansu jest już znana. Przypominamy jednak (i dotyczy to każdego poziomu rozgrywek), że jeśli któryś z zespołów zrezygnuje ze swojego awansu, wówczas jego miejsce zajmie drużyna o najlepszym bilansie z trzecich miejsc, oczywiście przy wspominanym już zrównywaniu wyników spotkań.

Wszelkie tabele bilansowe zostaną przedstawione w kolejnym tygodniu.