fot. PZPN

Badania ważne dłużej

W momencie powrotu na boiska nie będzie się trzeba martwić o przeprowadzenie badań lekarskich uprawniających do uprawiania piłki nożnej. Ich ważność została wydłużona w ramach przepisów wprowadzonych w tzw. "Tarczy antykryzysowej".

Kwestia badań była jednym z potencjalnych problemów, jakie Wielkopolski ZPN zweryfikował badając zagrożenia mogące utrudnić powrót do ligowej rywalizacji w momencie zniesienia obecnych obostrzeń. W bardzo dużej liczbie klubów zaplanowano je na krótko przed startem lig do czego nie doszło. Wobec tego przy ewentualnym powrocie do gry, nagle problem braku "zdolności" mógłby dotyczyć tysięcy młodych zawodników. Temat jest już jednak nieaktualny. Pośród zapisów "Tarczy antykryzysowej" znalazły się również regulacje obejmujące tę kwestię. Mówi o tym artykuł 31m ust.1.

Art. 31m ust.1

Orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Do wskazanych w ustawie badań zalicza się również tzw. "zdolności" sportowe, co potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w korespondencji z PZU. Tym samym wszystkie badania uprawniające do gry w piłkę, które wykonano wcześniej i których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 roku, pozostaną ważne do upływu 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Oznacza to, że powrót na boiska - niezależnie od tego kiedy nastąpi - nie będzie się wiązał z nagłą koniecznością uzyskania nowej zgody lekarza w bardzo krótkim czasie.

Poruszona sprawa swoje odzwierciedlenia ma również w sprawach ubezpieczeniowych. PZU S.A. w korespondencji z Kahlenberg Services potwierdziło, że będzie w pełni respektować orzeczenia lekarskie, o których mowa w przywołanym przepisie. Tym samym zawodnicy ubezpieczeni poprzez swoje kluby w ramach specjalnych ofert Kahlenberg Services/PZU, będą mogli uzyskać świadczenia z tytułu nieszczęśliwych zdarzeń, które zdarzą się w czasie określonym w stanowisku Ministerstwa Zdrowia (czyli w okresie 60 dni po odwołaniu stanu epidemii/zagrożenia epidemicznego, na podstawie badań, których ważność upłynęła po 7 marca br.).