Beniaminkowie walczą o przetrwanie

Od początku sezonu było jasne, że gra w zreformowanej IV lidze będzie dla beniaminków bardzo trudnym wyzwaniem. Z grona sześciu nowych zespołów najwyżej, na trzynastym miejscu, plasuje się Orkan Śmiłowo, który jako jedyny może czuć się względnie bezpiecznie.

Pogodzone z losem raczej są już trzy zespoły. Straty Olimpii Koło, Krobianki Krobia i Zjednoczonych Trzemeszno są już dwucyfrowe i trudno upatrywać nagłego zrywu, który miałby im dać utrzymanie. W świątecznej kolejce najbliżej punktów byli ci ostatni. Zwycięstwo z balansującym na krawędzi strefy spadkowej innym beniaminkiem, KS Opatówek, mogło jeszcze dać nadzieję na nawiązanie walki. Do wywalczenia kompletu drużynie z Trzemeszna było daleko, a po dramatycznej końcówce nie udało się obronić choćby jednego oczka. Niebywałem nosem na miarę trzech punktów wykazał się trener gości. Tuż przed końcem regulaminowego czasu gry na boisko wprowadził Safiana Skupińskiego. Rezerwowy odwdzięczył się w trzeciej minucie doliczonego czasu gry dając drużynie niezwykle ważne trzy oczka. Gospodarze nie mogli się z takim obrotem spraw pogodzić i między tym golem a ostatnim gwizdkiem zobaczyli jeszcze dwie czerwone kartki.

Pozostałe drużyny z dołu przegrywały u siebie ze ścisłą czołówką. Olimpia uległa Unii Swarzędz 0:1, a Krobianka - Lubuszaninowi Trzcianka 0:2. Choć w obu przypadkach gospodarze przez ponad godzinę nie dali się zaskoczyć, ostatecznie musieli uznać wyższość faworytów.

Tuż przed najgorszą trójką, ale też w coraz gorszej sytuacji, znajduje się Warta Międzychód. Spadku zespołu z północnego zachodu regionu chyba nikt nie przewidywał, ale dziś to scenariusz bliski spełnienia. Drużyna nie wygrała żadnego z ośmiu tegorocznych spotkań  i do bezpiecznego miejsca traci już pięć punktów. W Wielką Sobotę Warta nie sprostała wspomnianemu już Orkanowi Śmiłowo. Drużyna z okręgu pilskiego wygrała 5:3, a katem warciarzy okazał się Jędrzej Wiśniewski, który w drugiej połowie na przestrzeni 19 minut skompletował hattricka.

Jeszcze skuteczniejszy w tej kolejce okazał się Jacek Kubiński. Zawodnik Nielby Wągrowiec ostatnio pozostawał w cieniu skutecznych Tomasza Bzdęgi i Rafała Leśniewski, ale tym razem praktycznie w pojedynkę rozprawił się z Sokołem Pniewy. Do bramki rywali trafiał czterokrotnie, a jego zespół zwyciężył 5:1.

W Śmiłowie i Wągrowcu padło w Wielką Sobotę najwięcej bramek. Nie wszędzie jednak kibice mieli okazję oglądać padające gole. Bezbramkowym remisem kończyły się starcia Kotwicy Kórnik z Victorią Września oraz Polonii Leszno z Pogonią Nowe Skalmierzyce. Także podział punktów odnotowano w Ostrowie, tyle że w meczu Ostrovii z Obrą Kościan zespoły "dały sobie po razie". Na 20 minut przed końcem jako pierwsi trafili goście, a biało-czerwoni w końcówce doprowadzili do wyrównania.

Jedną bramkę zdobyła w 27. kolejce też druga z ostrowskich drużyn. Dla Centry było to jednak za mało do zdobyczy punktowej, bowiem w Tarnowie Podgórnym dwukrotnie skarcił ją (i to w ciągu trzech minut) Bartosz Ślusarski. Punktów nie zdobył też zespół Polonii Kępno, choć w tym przypadku to już spodziewane zero. Kępnianie przegrali po raz szósty z rzędu ulegając u siebie LKS-owi Gołuchów 0:2.

W następnej kolejce zdecydowanie najważniejszym pojedynkiem będzie szlagier pomiędzy Unią Swarzędz a Nielbą Wągrowiec. Bezpośredni mecz drugiej z trzecią drużyną wyłoni kto będzie naciskał w pierwszej kolejności na lidera z Trzcianki.