Działacze Wielkopolskiego ZPN w wyborach samorządowych

Nie samą piłką żyje człowiek - tak też stwierdzili społecznie pracujący w związkowych komórkach działacze, którzy chcąc pracować dla swych "małych ojczyzn", zdecydowali się na start w wyborach samorządowych.


Wiceprezes na prezydenta

Największe zadanie czeka Piotra Kościelnego. Wiceprezes Związku ds. współpracy z samorządami postanowił zawalczyć o fotel prezydenta Kalisza. 39-letni kandydat był związany z magistratem w latach 2014-2016 pełniąc funkcję wiceprezydenta miasta. O powrót do samorządu walczy z ramienia własnego komitetu wyborczego "Kaliszanie".

Drugim członkiem Zarządu, który zdecydował się na start w wyborach jest Tadeusz Dubisz. Prezes OZPN w Lesznie stara się o miejsce w radzie powiatu wolsztyńskiego reprezentując lokalny komitet "Porozumienie dla powiatu Jerzego Andrzejaka".

Piłkarska batalia o Czerwonak

Podpoznańską gminę czeka rywalizacja z futbolem w tle. O miano wójta ubiega się tu Marcin Wojtkowiak. Przewodniczący wydziału ds. współpracy z samorządami i organizacjami społecznymi Wielkopolskiego ZPN przez ostatnią kadencję pełnił funkcję przewodniczącego rady gminy Czerwonak. Teraz zamierza poczynić kolejny krok startując z własnego komitetu "Lepsza gmina Czerwonak". Jest jednym z trzech kandydatów, a jego głównym przeciwnikiem jest obecnie urzędujący wójt, były piłkarz m.in. Lecha Poznań, Jacek Sommerfeld.

Zarządzanie gminą w swoich rękach utrzymać będzie chciał członek Sądu Koleżeńskiego, Mirosław Durczyński. 57-letni burmistrz gminy Golina staje w szranki po zarejestrowaniu własnego komitetu wyborczego.

Związkowi samorządowcy po reelekcję

Ponownie do organów władzy lokalnej chcą się dostać inni członkowie wydziału samorządowego. Na głosy w wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego liczy Maciej Wituski. Przewodniczący Komisji ds. etyki i fair-play startuje z listy Koalicji Obywatelskiej, otrzymał drugie miejsce na liście w okręgu numer 3.

Z ramienia połączonych sił partii Nowoczesna i Platforma Obywatelska startuje również dwoje działaczy ze Swarzędza. Joanna Wojtysiak kandyduje do rady gminy Swarzędz, z kolei Paweł Bocian stara się o ponowny mandat radnego powiatu poznańskiego z drugiego miejsca na liście, w okręgu numer 4.

"Dwójkę" w wyborach do powiatu poznańskiego, tyle że w okręgu numer 7 i z innego komitetu - "Niezależni dla powiatu" ma Łukasz Szał. Z kolei w barwach komitetu "Bezpartyjni samorządowcy" w wyborach do rady powiatu startuje Zbigniew Trawka. W okręgu numer trzy otrzymał na liście komitetu miejsce siódme. Warto zatem zauważyć, że członkowie związkowej komisji samorządowej nie walczą o miejsce między sobą startując z różnych okręgów.

Grono kandydatów do powiatowych rad uzupełniają dwaj członkowie innych komisji. Pracujący społecznie w komisji rewizyjnej Krystian Kawczyński ubiega się o mandat radnego powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego z listy "Wspólnoty Powiatowej". Z kolei na południu regionu, w powiacie kępińskim, głosować można na członka komisji ds. odznaczeń, Czesława Guziałka z listy SLD Lewica Razem.

"Sam na sam" o gminę

W ujęciu czysto statystycznym, spośród społeczników pracujących na rzecz wielkopolskiej piłki, największe szanse na wygraną w wyborach ma kandydat do gminy Kościan, Marcin Adamczak. W swoim jednomandatowym okręgu ma bowiem tylko jednego przeciwnika o miejsce w radzie.

Niewiele większa konkurencja jest w okręgu numer jeden gminy Białośliwie, gdzie wystartuje członek Komisji ds. etyki i fair-play, Rafał Ryś. On z kolei ma dwóch rywali w walce o miano radnego.

Dużo trudniej o wyborczy sukces będzie trzem pozostałym kandydatom związanym z Wielkopolskim ZPN. Warto jednak zaznaczyć, że są oni liderami w lokalnych komitetach. Jerzy Najderek (gmina Szamotuły) i Andrzej Reis (gmina Wągrowiec) otrzymali pierwsze miejsca na listach, z kolei Karol Szubert (gmina Kępno) znalazł się na drugiej pozycji.


LISTA KANDYDATÓW W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH DZIAŁAJĄCYCH W WIELKOPOLSKIM ZPN
 
WYBORY PREZYDENCKIE

Mirosław Durczyński - kandydat na burmistrza Goliny - KWW Mirosława Durczyńskiego
Piotr Kościelny
- kandydat na prezydenta Kalisza - KWW "Kaliszanie"
Marcin Wojtkowiak - kandydat na wójta gminy Czerwonak - KWW Marcina Wojtkowiaka "Lepsza Gmina" 

SEJMIK WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Maciej Wituski - okręg numer 3, lista numer 4, miejsce nr 2 - KKW Koalicja Obywatelska​

RADY POWIATÓW

Paweł Bocian - powiat poznański - okręg numer 4, lista numer 4, miejsce numer 2 - KKW Koalicja Obywatelska
Tadeusz Dubisz - powiat wolsztyński - okręg numer 1, lista numer 13, miejsce numer 1 - KWW "Porozumienie Dla Powiatu Jerzego Andrzejaka"
Czesław Guziałek - powiat kępiński - okręg numer 1, lista numer 5, miejsce numer 4 - KKW SLD Lewica Razem
Krystian Kawczyński - powiat czarnkowsko-trzcianecki - okręg numer 3, lista numer 12, miejsce numer 1 - KWW "Wspólnota Powiatowa"
Łukasz Szał - powiat poznański - okręg numer 7, lista numer 12, miejsce numer 2 - KWW "Niezależni Dla Powiatu"
Zbigniew Trawka - powiat poznański - okręg numer 3, lista numer 1, miejsce numer 7 - KWW "Bezpartyjni Samorządowcy"

RADY MIAST I GMIN

Marcin Adamczak - gmina Kościan - okręg numer 15, lista numer 15, miejsce numer 15 - KWW Adamczak Marcin
Jerzy Najderek - gmina Szamotuły - okręg numer 1, lista numer 20, miejsce numer 1 - KWW "Forum Nowa Inicjatywa"
Andrzej Reis - Wągrowiec - okręg numer 1, lista numer 14, miejsce numer 1 - KWW "Bliżej Ludzi"
Rafał Ryś - gmina Białośliwie - okręg numer 1, lista numer 13, miejsce numer 13 - KWW "My Dotrzymujemy Słowa"
Karol Szubert - gmina Kępno - okręg numer 2, lista numer 17, miejsce numer 2 - KWW "Przyjazny Samorząd Dla Miasta i Gminy Kępno"
Joanna Wojtysiak - gmina Swarzędz - okręg numer 1, lista numer 4, miejsce numer 2 - KKW Koalicja Obywatelska