fot. Wielkopolski ZPN

„Dziewczyny do piłki” zmierzyły się w Przeźmierowie!

Po raz pierwszy uczestniczki pionierskiego programu stworzonego przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej miały możliwość zagrać nie tylko z koleżankami ze swojej szkoły, lecz także z innym zawodniczkami z całego regionu. Najważniejsza była jednak dobra zabawa!

73 piłkarki ze wszystkich lokalizacji, w których prowadzony jest program, rywalizowały w poniedziałkowe przedpołudnie na boisku Szkoły Podstawowej w Przeźmierowie. Możliwość sprawdzenia się we wzajemnej rywalizacji jest ważną częścią programu, jednak równie ważne było budowanie miłości do piłki nożnej. Jest to też główne założenie całej inicjatywy „Dziewczyny do Piłki” – ma on przyciągać ku futbolowi dziewczynki z klas 1-3 dzięki cotygodniowym darmowym treningom w szkołach.

Turniej w Przeźmierowie był pierwszym, lecz na pewno nie ostatnim, w historii programu. W kolejnym sezonie funkcjonowania inicjatywy tego typu turnieje mają odbywać się przynamniej co pół roku, a jeżeli możliwości szkół na to pozwolą, to nawet raz na kwartał. Sportowa rywalizacja jest ważną częścią rozwoju młodych zawodniczek. Daje też m sporo radości i satysfakcji, co było widać w Przeźmierowie!

- Cieszę się, że pierwszy turniej odbył się w Przeźmierowie, że to tu padły pierwsze trafienia, pojawiły się tak liczne uśmiechy. Już teraz widzimy, że piłką interesują się nie tylko chłopacy, o czym świadczy liczebność grup biorących w dzisiejszym turnieju – mówi trenerka Angelika Okupniak, trenująca dziewczynki z Przeźmierowa - Takie sprawdzenie się jest dobre, lecz co najważniejsze, gra w piłkę sprawia tym dziewczynom radość. A reszta? Przyjdzie z czasem. Jestem przekonana, że wkrótce większość z tych zawodniczek zobaczymy na ligowych boiskach.

Zadowolona, nie tylko z poniedziałkowego turnieju, lecz z całego programu, była koordynatorka piłki kobiecej w Wielkopolskim ZPN, Jagoda Weiss: - W ciągu roku przyniósł on blisko 100 dziewczynek chętnych do gry w piłkę nożną, a część z nich już w wakacje dołączy do pobliskich klubów na regularne treningi. To pokazuje, że właśnie w tym kierunku powinna iść piłka kobieca w naszym kraju. Ogromną zaletą programu jest to, że odbywa się on w szkole, gdzie dziewczynki zaraz po lekcjach idą na zajęcia. Rodzice nie musza ich nigdzie dowozić. Do tego dochodzi możliwość trenowania z koleżankami z klasy w znanym środowisku plus atrakcyjne prowadzenie zajęć. Dziewczynki identyfikują się z programem chodzą na lekcje w koszulkach z logiem projektu. Sam turniej był taką wisienką na torcie i od początku uważałam, że jego organizacja jest ważnym elementem projektu. Dziewczęta wbrew temu, co sie mówi, bardzo lubią rywalizację! Jednak przede wszystkim mogły poczuć się częścią drużyny i sprawdzić się na tle innych dziewczynek. Pozytywny odbiór turnieju przez uczestniczki i trenerów prowadzących pokazuje, że był on bardzo potrzebny.

Galerię z turnieju można objerzeć TUTAJ.