fot. sędziowie komunikaty

Ekwiwalenty sędziowskie na sezon 2020/21

Polski Związek Piłki Nożnej dokonał ujednolicenia stawek sędziowskich w rozgrywkach niższych lig w Polsce. Na skutek dostosowania kwot, zmianie uległy wysokości ekwiwalentów dla sędziów w Klasie Okręgowej i części rozgrywek młodzieżowych.

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej postanowił wprowadzić kwoty bazowe ryczałtów sędziowskich w IV lidze i niższych klasach oraz rozgrywkach młodzieżowych. Mając na względzie dużą różnorodność i specyficzne warunki w poszczególnych województwach, ustalono możliwe różnice wysokości ryczałtów w wysokości do 10% kwoty bazowej. Ponadto przyjęto, że stawki będą waloryzowane przez Zarząd Związku co dwa lata.

Ujednolicenie wywołało konieczność dostosowania dotychczasowych stawek obowiązujących w Wielkopolsce do nowych przepisów ogólnokrajowych. Jak się okazało, niezbędne zmiany są niewielkie. W zdecydowanej większości przypadków obowiązujące kwoty ekwiwalnetów mieszczą się w "widełkach" określonych przez PZPN. Nowe stawki obowiązywać będą w rozgrywkach:
- IV ligi kobiet - wzrost o 15 (sędzia główny) i 10 (asystenci) złotych - do 105 i 85 zł brutto;
- Klasy Okręgowej - wzrost o 10 (sędzia główny) i 5 (asystenci) złotych - do 190 i 165 zł brutto;
- Lidze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych - wzrost o 5 złotych (wszyscy sędziowie) - do 135 i 115 zł brutto;
- ligach okręgowych Juniorów Starszych - obniżka o 10 złotych (sędzia główny) - do 100 zł brutto, sędziowie asystenci bez zmian 85 zł brutto;
- rozgrywkach Młodzików i Orlików - obniżka o 5 złotych (wszyscy sędziowie) - do 75 i 60 zł brutto.