fot. Wielkopolski ZPN

Harmonogram rundy wiosennej - seniorzy

5 marca ruszy piłkarska wiosna w Wielkopolsce. Rozgrywki potrwają niemal dokładnie cztery miesiące, ostatnie rozstrzygnięcia w ligach seniorskich poznamy na początku lipca.

Ramowy harmonogram rundy wiosennej został zaprezentowany już przed rozpoczęciem sezonu 2021/22. Wydział Gier i Ewidencji dokonał w nim kilku kosmetycznych korekt mając na względzie zgłaszane w ostatnich latach uwagi klubów, a także możliwości obsługi sędziowskiej spotkań.

Jako pierwsi na boiska wybiegną zawodnicy w ARTBUD IV lidze. Na najwyższym wojewódzkim szczeblu do rozegrania jest aż 19 kolejek, a do tego uwzględnić trzeba jeszcze konieczność rozegrania spotkań barażowych. Stąd start tych zmagań już 5 marca i dwa dodatkowe terminy świąteczne w trakcie rundy – poza weekendami mecze rozgrywane będą również we wtorek, 3 maja, a także w Boże Ciało, 16 czerwca.

19 marca na murawie pojawią się piłkarze RED BOX V ligi i RED BOX Klasy Okręgowej. Choć w ligach tych drużyny czeka po 15 spotkań, termin zakończenia sezonu będzie dla nich różny. Piątoligowcy – podobnie zresztą jak czwartoligowcy – skończą rozgrywki 26 czerwca, po czym rozegrane zostaną dwustopniowe baraże składające się z jednego meczu.

Inaczej będzie w przypadku „Okręgówki” i to pierwsza istotna zmiana. Sześć grup zakończy grę 19 czerwca (rozgrywając kolejkę też w Boże Ciało), a 22 i 26 czerwca wicemistrzowie rozegrają baraże, które tym razem będą miały formułę dwumeczu. Pary zostaną wylosowane, a gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół o gorszym bilansie z ligi (ze względu na mniejszą liczbę drużyn w dwóch grupach, bilans na podstawie wyników spotkań z drużynami z miejsc 1-14).

W przypadku RED BOX Klasy Okręgowej istotna jest jeszcze sytuacja w grupie 4. Tam do rozegrania jest 13 kolejek. Wobec tego zespoły z tej ligi nie będą rozgrywać meczów w terminach świątecznych – Wielką Sobotę oraz Boże Ciało.

Drugą ważną zmianą jest przyspieszenie startu PROTON Klasy A i PROTON Klasy B. Pierwotnie miały one ruszyć 2 kwietnia, ale nastąpi to tydzień wcześniej – 26 marca. Mecze będą rozgrywane w kolejne weekendy za wyjątkiem Wielkiej Soboty, która w najniższych klasach będzie terminem wolnym. Wszystkie grupy ruszą jednakowo i zakończą rozgrywki 12 czerwca (grupy o mniejszej liczebności w PROTON Klasie B) i 26 czerwca.

Później niż zwykle rozpocznie się rywalizacja na etapie wojewódzkim Pucharu Polski. Spotkania 1/16 finału zostały zaplanowane na 30 marca. Wielkopolski ZPN dopuszcza jednak rozegranie meczów tej fazy przed ligą – w ostatni weekend lutego – jeśli na takie rozwiązanie zgodzą się oba kluby. Zdobywcę Pucharu w tym roku poznamy już 7 czerwca.

Harmonogram rundy wiosennej określa również szczegółowo plan gier w ligach kobiecych. Poziom makroregionalny, czyli III liga kobiet, wznowi rywalizację 26 marca. Analogicznie do Klas A i B, panie nie będą rozgrywać spotkań w wielkanocny weekend, "wolne" zaplanowano również na długi weekend majowy. Sezon zakończy się 19 czerwca. Podobnie rzecz ma się w przypadku IV ligi kobiet, z tym że tutaj rozgrywki potrwają od 2 kwietnia do 29 maja.

Harmonogram rundy - wiosna '22 (sen)