IV liga na start

​W sobotę i niedzielę rozegrana zostanie pierwsza kolejka sezonu 2017/18 w IV lidze. Po raz ostatni zespoły będą rywalizować w dwóch grupach.


W tej chwili czwartoligowcy rywalizują w dwóch grupach liczących po szesnaście drużyn. Od przyszłego sezonu będziemy już jednak mieli jedną ligę liczącą w przejściowym okresie 20 zespołów. Reforma ma na celu wyrównanie dysproporcji, a zarazem podniesienie poziomu rozgrywek. Różnice te doskonale było widać w poprzednim sezonie, w którym w grupie południowej dwa zespoły zrezygnowały z gry, a na północy dwaj spadkowicze wyraźnie odstawali od reszty stawki. Na tym problemy drużyn się nie skończyły, bowiem przed sezonem z gry zrezygnował Wicher Dobra, wobec czego nie znamy jeszcze pełnej obsady IV ligi południowej. Toczą się bowiem baraże o awans pomiędzy wicemistrzami "okręgówek" - Odolanovią Odolanów, GKS-em Sompolno i Krobianką Krobia.

Reforma sprawia, że większość zespołów dziś inaugurujących zmagania, spadnie z ligi. Na pewno dotyczyć to będzie 18 ekip, które zajmą w obu grupach miejsca 8-16. Wyższe miejsca wcale też nie muszą być bezpieczne, bowiem los kolejnych drużyn uzależniony będzie od dokonań trzecioligowców. W skrajnie niekorzystnym, ale teoretycznie możliwym przypadku, z III ligi spaść może wszystkie siedem wielkopolskich drużyn. Wówczas utrzymanie dałoby tylko miejsce na podium, a w jednej z grup też czwarte miejsce! Jasno zatem widać, że jeśli ktoś myśli o grze w nowej IV lidze, nota bene musi w obecnym sezonie walczyć o mistrzostwo. Przypomnijmy, że zwycięzcy grup o awans po raz ostatni zmierzą się ze sobą w barażach. Dodatkowe mecze znikną wraz z reformą, co niewątpliwie jest dla klubów dobrą wiadomością. Nie będzie już bowiem sytuacji, w której zespół wygrywający ligę nie odnosi z tego żadnych korzyści.

Najciekawiej w pierwszej kolejce zapowiada się pojedynek czołowych zespołów poprzedniego sezonu - Tarnovii Tarnowo Podgórne z Lubuszaninem Trzcianka. Czwartoligowcy jesień zakończą 18/19 listopada po rozegraniu 17 meczów (dwie kolejki awansem z rundy wiosennej). Zdecydowana większość gier odbędzie się w terminach weekendowych, tylko jedną - trzecią - kolejkę zaplanowano w środku tygodnia, w święto 15 sierpnia.