Kolejka dla niżej notowanych

Aż sześć spotkań 13. kolejki IV ligi zakończyło się zwycięstwami drużyn klasyfikowanych przed meczami niżej w tabeli. Swoje pojedynki wygrały m.in. trzy z czterech ostatnich zespołów.

Przełamana niemoc

Pięć porażek z rzędu Ostrovii, pięć meczów bez zwycięstwa Polonii Kępno i siedem OTPS-u Winogrady - te czarne serie przeszły już do historii. Zespoły z miejsc 15-17 w ten weekend mogły cieszyć się z ważnych zwycięstw, które wprawdzie nie przesunęły ich w klasyfikacji, ale pozwoliły złapać kontakt z uciekającymi rywalami. Najwyżej - 3:0 - wygrała Ostrovia, dla której punkty zdobyte z Wartą Międzychód były pierwszymi w tym sezonie na własnym obiekcie. Jedną bramkę mniej strzeliła Polonia Kępno w Lwówku. Dla niebiesko-białych to z kolei pierwsze punkty przywiezione z terenu rywala.

Beniaminek poległ również w Poznaniu. Kluczowy w meczu OTPS-u z Victorią Ostrzeszów okazał się środkowy fragment pierwszej połowy. W ciągu trzech minut dwie żółte kartki zobaczył Mikołaj Jędrzejewski i osłabił swój zespół. Goście prowadzili wówczas 1:0, ale po chwili z rzutu karnego wyrównał Kamil Lulka. Kwadrans przed końcem meczu drugiego karnego wykorzystał Jędrzej Drame, a wynik w ostatnich minutach ustalił Lulka

Liderzy na 1:0

Skromne wygrane odnotowały dwie najlepsze obecnie drużyny ligi. Liderujący LKS Gołuchów musiał się sporo natrudzić, by pokonać Centrę Ostrów Wielkopolski. "Żubry" musiały radzić sobie bez swojego najlepszego strzelca Krystiana Benuszaka, który pauzował za żółte kartki. Pod jego nieobecność złotego gola zdobył w 72. minucie Konrad Chojnacki.

Również jeden gol przesądził o zwycięstwie Lubuszanina Trzcianka. Na północ regionu pojechał podbudowany trzema wygranymi z rzędu KS Opatówek. Goście pokazali się z dobrej strony, ale wracali do domu z niczym, bo przed końcem pierwszej połowy zaskoczył ich Paweł Wicher. Co ciekawe, była to już trzecia z rzędu wygrana Lubuszanina w wymiarze 1:0.

Hity dla gości

Zespół z Trzcianki wciąż na koncie ma tylko jedną porażkę. Tym samym poszczycić może się również Tarnovia. Drużyna prowadzona przez Sławomira Najtkowskiego to niewątpliwie rewelacja jesieni w IV lidze. O ich sile przekonała się w sobotę Pogoń Nowe Skalmierzyce, która na swoim obiekcie traci punkty bardzo rzadko. Gole dla przyjezdnych zdobywali Graczykowie - w pierwszej połowie Bartłomiej, a w drugiej Tomasz.

Znakomicie w meczach o przysłowiowe "być albo nie być" radzi sobie Unia Swarzędz. Po pokonaniu w takich starciach u siebie LKS-u Gołuchów i Pogoni Nowe Skalmierzyce, tym razem niebiesko-biali wywieźli niezwykle cenne trzy punkty z Leszna. Losy spotkania rozstrzygnęły się w końcówce. Na pięć minut przed upływem regulaminowego czasu gry, w zamieszaniu podbramkowym najlepiej zachował się Filip Soboń, a kilkadziesiąt sekund później nadzieję na jakąkolwiek zdobycz odebrał gospodarzom Jan Paczyński. Po tym meczu Unia i Polonia zrównały się punktami i zajmują miejsca 5-6.

Czerwona Kotwica, "czerwona latarnia"

Kolejne ciężkie 90 minut za Olimpią Koło. Ligowego autsajdera tym razem rozmontowała Victoria Września kończąc mecz na sześciu zdobytych golach. Trzy z nich zapisał na swoim koncie Jacek Kopaniarz. Porażkę u siebie niespodziewanie poniosła też Kotwica Kórnik. Jej katem okazał się Tomasz Marcinkowski, zdobywca obu bramek w spotkaniu dla Obry Kościan. Kotwica po raz kolejny kończyła mecz zdekompletowana. Na kwadrans przed końcem wyrzucony z boiska został Tymoteusz Gabski i była to już szósta czerwona kartka dla kórniczan w tym sezonie. Łącznie sędziowie pokazali ich do tej pory 26, a zatem niemal co czwarta trafiała do gracza Kotwicy. Jeszcze gorzej wygląda zestawienie bezpośrednich czerwonych kartek, bo podopiecznych Piotra Sołtysiaka dotyczy 3 z 7 wykluczeń nie wynikających z dwóch "żółtek".

Kotwica Kórnik - Obra Kościan 0:2