fot. Wielkopolski ZPN

Komunikat dot. spadków z IV ligi i LMO

Wydział Gier i Ewidencji Wielkopolskiego ZPN, w odpowiedzi na pojawiające się zapytania, przedstawia interpretację zapisów regulaminowych dotyczących awansów i spadków z IV ligi i Lig Międzyokręgowych.

Regulamin Rozgrywek na sezon 2018/19 tak precyzuje omawianą kwestię:
"Z IV Ligi spadają drużyny zajmujące cztery ostatnie miejsca do właściwej terytorialnie Ligi Międzyokręgowej. Ilość drużyn spadających może zmienić się w związku z ewentualnymi spadkami lub nie z III Ligi. W sezonie 2019/2020 IV Liga będzie liczyła 18 drużyn."

Po przeanalizowaniu sytuacji w wyższych ligach wiemy już, że z III ligi nie spadnie żaden wielkopolski zespół. Najniżej sklasyfikowany Jarota Jarocin ma na cztery kolejki przed końcem 13 punktów przewagi nad strefą spadkową, zatem nie grozi mu już degradacja. Tym samym z IV ligi na koniec obecnego sezonu spadną dokładnie cztery zespoły.

Spadki z IV ligi, jak mówi regulamin, odbywają się do właściwych terytorialni Ligi Międzyokręgowej. Zgodnie z tym zapisem, poszczególne drużyny w przypadku spadku trafią do następujących grup:
            - Olimpia Koło - grupa Kalisz-Konin
            - Zjednoczeni Trzemeszno - gr. Piła-Poznań Wschód
            - Krobianka Krobia - gr. Leszno-Poznań Zachód
            - Warta Międzychód - gr. Leszno-Poznań Zachód
            - KS Opatówek - gr. Kalisz-Konin
            - Victoria Września - gr. Kalisz-Konin
            - Sokół Pniewy - gr. Leszno-Poznań Zachód
            - Tarnovia Tarnowo Podgórne - gr. Leszno-Poznań Zachód
            - Kotwica Kórnik - gr. Piła-Poznań Wschód
            - Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. - gr. Kalisz-Konin
            - Polonia Kępno - gr. Kalisz - Konin
            - Obra Kościan - gr. Leszno-Poznań Zachód
            - Polonia Leszno - gr. Leszno-Poznań Zachód

W przypadku Lig Międzyokręgowych, regulamin przewiduje spadek co najmniej dwóch zespołów do właściwej terytorialnie Klasy Okręgowej. Jak jednak zaznaczono, "Ilość drużyn spadających może się zmienić w związku ze spadkami z IV ligi". Powyższe zapisy z założenia przewidywały spadek jednego zespołu z IV ligi do każdej grupy Ligi Międzyokręgowej. Zatem spadek każdego dodatkowego klubu sprawi, że w danej grupie Ligi Międzyokręgowej liczba zespołów spadających zwiększy się do trzech.

Zgodnie z powyższym, w obecnej sytuacji w tabeli, spadek Warty Międzychód - jako drugiej ekipy obok Krobianki Krobia - do grupy Leszno-Poznań Zachód powoduje, że z tejże grupy na chwilę obecną spadają do Klas Okręgowych trzy drużyny. Z pozostałych grup natomiast spadają dwa kluby.