fot. konsultacje dla zawodników lewonożnych i bramkarzy | Wiktoria Łabędzka

Lewonożni i bramkarze w Wielkopolsce pod baczną obserwacją

Końcówka listopada na poznańskim Golęcinie minęła pod znakiem konsultacji regionalnych kadr młodzieżowych. Jednym z ich punktów było zgrupowanie dla zawodników lewonożnych oraz bramkarzy - grupy będącej pod ścisłym nadzorem szkolenia Wielkopolskiego Związku.

Na całym świecie rynek zawodników lewonożnych wciąż pozostaje uboższy w stosunku do tego prawonożnych. Jest to widoczne na każdym szczeblu: od rozgrywek młodzieżowych po seniorskie włącznie, biorąc pod uwagę także zmagania dziewczyn i pań. Nie dziw więc, że znalazły się podmioty zainteresowane odmianą tego stanu - wśród nich Wydział Szkolenia i Piłkarstwa Młodzieżowego Wielkopolskiego ZPN.

Cel konsultacji, zapoczątkowanych w 2019 roku, to objęcie zawodników lewonożnych - oraz bramkarzy także stanowiących mniejszość - dodatkową obserwacją i monitoringiem ich postępów. - Inicjatywa narodziła się z rozmów dotyczących powszechnienie znanego problemu z małą liczebnością zawodników lewonożnych w Polsce, co widoczne jest także na poziomie reprezentacji, gdzie od lat na pozycji lewego obrońcy czy pomocnika występują piłkarze, których wiodącą nogą jest prawa - wyjaśnia Marcin Drajer, trener koordynator Wielkopolskiego ZPN. - Podczas tego typu konsultacji chcemy pokazać, że takich zawodników jest jednak całkiem dużo, a dodatkowo prezentują przyzwoity poziom. Naszym celem jest przekazać im wskazówki, które wdrożone podczas codziennych zajęć pozwolą im uwolnić maksimum swoich możliwości - dodaje.

Selekcja zawodników na każde ze zgrupowań następuje w oparciu o wyróżnienia z zajęć MAMO w woj. wielkopolskim. Spośród wyselekcjonowanych w kategorii orlik, udział w listopadowych - drugich w tym roku - konsultacjach szkoleniowo-selekcyjnych dla roczników 2011 oraz 2012 wzięło udział aż 28 graczy. Pochodzą oni z grup naborowych, objętych flagowym programem Związku „Kadry Regionów”. - Czterech trenerów, 28 powołanych: w tym także debiutanci! Mamy pewien obraz, widzimy, czy dany gracz czyni postęp, natomiast trzeba zaznaczyć, że to bardzo mocna grupa. Z pewnością warta obserwacji w kolejnych miesiącach - przyznaje trener.

Wiktoria Łabędzka

Wiktoria Łabędzka

Konsultacje będą kontynuowane także w nadchodzącym roku.