Młodzież: 7 klubów powalczy o medale

Runda wiosenna to nie tylko czas rozstrzygnięć w kwestii awansów i spadków, ale i rozdanie medali na szczeblu krajowym. W rozgrywkach młodzieżowych o cenne kruszce rywalizować będzie siedem wielkopolskich klubów.

MEDYK W POŁOWIE DROGI

W Centralnej Lidze Juniorek U-17 Wielkopolska ma tylko jednego przedstawiciela, ale za to jest to zespół z najwyższej półki. Medyk Konin w grupie północnej pewnie zmierza do strefy medalowej. Podopieczne Anny Gawrońskiej jesienią zdobyły 25 na 27 możliwych punktów. W dziewięciu rozegranych spotkaniach straciły zaledwie pięć bramek, co jest najlepszym wynikiem w całych zmaganiach. Rywalkom zaaplikowały aż 44 trafienia, co z kolei daje średnią blisko 5 goli na mecz. Do półfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z obu grup, a przewaga Medyka wynosi siedem punktów. Trudno sobie zatem wyobrazić, by koninianek mogło zabraknąć w decydujących starciach w maju.

Awans do półfinałów de facto będzie oznaczał zdobycie medalu, bowiem po półfinałach nie planuje się rozgrywać spotkania o trzecie miejsce. Półfinały zostaną rozegrane krzyżowo wg miejsc w tabeli. Jeśli Medyk utrzyma pierwsze miejsce, spotka się z drugim zespołem grupy południowej. W tej fazie rozegrany zostanie dwumecz, z kolei ewentualny finał to jedno spotkanie na neutralnym terenie.

TRZY DRUŻYNY, DWA ETAPY

W rundzie wiosennej po raz pierwszy odbędzie się rywalizacja w Centralnej Lidze Juniorek U-15. Nowe rozgrywki debiutowały przed rokiem, jednak wskutek pandemii zdołano rozegrać tylko pierwszą kolejkę. Formuła przewiduje dwa etapy rozgrywek - w pierwszym drużyny będą rywalizować w czterech grupach makroregionalnych, gdzie rozegrają tylko jedną rundę (7 spotkań). Z każdej grupy po dwie drużyny awansują do ćwierćfinałów, przy czym zwycięzcy będą mieli zagwarantowane rozgrywanie ćwierćfinału u siebie - cała faza pucharowa będzie bowiem składać się z etapów jednomeczowych, bez rewanżów. Finał rozegrany zostanie na neutralnym terenie.

Nasze województwo pierwotnie reprezentować miały dwa zespoły. Awans na szczebel makroregionalny wywalczyły Medyk Konin i Warta Poznań. Jako że jednak z województwa zachodniopomorskiego tylko jeden zespół był zainteresowany grą na tym poziomie, do CLJ dokooptowany został również AZS UAM Poznań. Rywalami naszej trójki będą:
- Akademia Piłkarska LG Gdańsk;
- Błękitni Wejherowo;
- KKP Warta Gorzów Wielkopolski;
- MUKS PS Kostrzyn nad Odrą;
- Olimpia Szczecin.
Co ciekawe, wszystkie trzy mecze bezpośrednie między wielkopolskimi zespołami odbędą się w Poznaniu. Terminarz ułożył się bowiem tak, że Warta zagra u siebie zarówno z Medykiem jak i UAM-em, a "Akademiczki" podejmą Medyka.

TURNIEJOWE U-13

Wśród młodziczek format rywalizacji oparty jest na formule turniejowej. Podobnie zresztą toczyły się jesienią rozgrywki wojewódzkie, które wyłoniły dwóch naszych przedstawicieli - Polonię Środa Wielkopolska oraz Wartę Poznań.

By myśleć o medalach, trzeba będzie przejść przez aż trzy etapy. Pierwszym będzie turniej strefowy rozgrywany w dwóch podgrupach, a przeciwnikami będą wg klucza ustalonego w regulaminie, zespoły z województw lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Co ciekawe, na tym etapie nikt z rozgrywek nie odpadnie, w zależności od wyników zespoły trafią do turniejów półfinałowych A (o miejsca 1-16) bądź B (17-32). W tej fazie nasze drużyny utworzą grupy z zespołami z makroregionu II, który obejmuje województwa kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. Grupy ponownie liczyć będą po 4 zespoły, ale do dalszej rywalizacji przechodzić już będą tylko po dwa najlepsze zespoły z turniejów półfinałowych A.

Tym sposobem w trzydniowy turnieju finałowym znajdzie się osiem drużyn i po raz kolejny utworzone zostaną czterozespołowe grupy. Po meczach eliminacyjnych krzyżowo rozegrane zostaną półfinały i dalej mecze o poszczególne miejsca.

BEZPIECZNI I NIEBEZPIECZNI

W Centralnej Lidze Juniorów U-18 jesienią rozegrano 17 z 30 zaplanowanych kolejek całego sezonu. Lech Poznań zgromadził w nich 25 punktów, co daje ósme miejsce ze sporą przewagą nad strefą spadkową, ale zarazem solidną stratą do czołówki. Juniorzy "Kolejorza" są zatem w dość bezpiecznej pozycji i z pewnością stanowić będą duże zagrożenie dla wyżej obecnie notowanych drużyn. Nie jest powiedziane, że mimo siedmiopunktowej straty do podium, niebiesko-biali nie włączą się jeszcze do walki o medale, choć z pewnością priorytetem w Akademii jest utrzymanie w II lidze i to tam będą skierowane główne siły.

W kontekście najstarszej kategorii wiekowej wspomnieć również należy o walce o awans na szczebel centralny. Droga do tego wiedzie przez Ligę Makroregionalną, gdzie wiosną rywalizować będą Akademia Reissa Poznań i Warta Poznań. Śmiało można powiedzieć, że będzie to nieformalna rywalizacja o pozycję numer dwa w szkoleniu młodzieży w Wielkopolsce. Nasze drużyny o jedno miejsce w CLJ zmagać się będą z następującymi rywalami:
- Bałtyk Gdynia AP;
- Błękitni Stargard;
- Chemik Moderator Bydgoszcz;
- Elana Toruń;
- Jantar Ustka;
- Vineta Wolin.
Liga rozgrywana będzie systemem mecz i rewanż, a mistrza poznamy 5 czerwca.

W POŁOWIE MIĘDZY SOBĄ

Na osiem drużyn w grupie B Centralnej Ligi Juniorów U-17 aż cztery są z naszego województwa. Wielkopolska zdominowała tę kategorię wiekową, a konkretniej mówiąc, jesienią zrobił to Lech. Zawodnicy prowadzeni przez Bartosza Bochińskiego dokonali rzadkiej sztuki wygrywając wszystkie 14 spotkań! Na miejscu piątym zakończyła ligę wówczas Warta, a pozycję niżej uplasowała się Akademia Reissa. Obu ekipom udało się zatem utrzymać, a promocję po emocjonujących barażach wywalczyli Błękitni Wronki.

Jesienne wyniki należy już jednak puścić w niepamięć. Nie mają one żadnego znaczenia, wiosną gra toczyć się będzie od nowa. Oczywiście "Kolejorz" będzie faworytem rywalizacji, choć lechici muszą pamiętać, że tym razem o punkty tak łatwo może już nie być. W przypadku pozostałych ekip wszystko jest możliwe, co pokazały niewielkie różnice między poszczególnymi zespołami jesienią. Stawka jest bardzo wyrównana i należy liczyć, że obecny stan liczbowy uda się na koniec sezonu utrzymać.

Dla formalności dodajmy, że rywalami wielkopolskich zespołów będą Bałtyk Koszalin, FASE Szczecin, Lechia Gdańsk oraz Pogoń Szczecin.

FAWORYT W OBSTAWIE Z AMBICJAMI

Sytuacja trampkarzy w CLJ U-15 jest całkiem podobna do tej w wyższej kategorii wiekowej. Tu również dominacja "Kolejorza" była jesienią niepodważalna, choć raz zdarzyło się zremisować. Stało się to w rywalizacji wyjazdowej z Akademią Reissa, która ma za sobą niezwykle udane miesiące. Drużyna stacjonująca w Opalenicy skończyła pierwszą rundę na świetnym trzecim miejscu i na pewno będzie chciała potwierdzić, że ten wynik nie był przypadkiem. Niemałe apetyty ma również Warta Poznań. "Zieloni" wracają do rywalizacji na tym szczeblu i chcą ugruntować swoją pozycję na dużo dłużej niż tylko jedną rundę.

Walka w grupie B zapowiada się niezwykle zażarcie także z tego względu, że w stawce nie ma zespołów, który miałby znacząco odstawać od reszty. Jesienią z ligi spadły dwa zespoły z województwa kujawsko-pomorskiego, które jedyne punkty zdobyły w meczach między sobą. Zostały same uznane w szkoleniu młodzieży marki, a jedyną niewiadomą stanowi nowicjujsz na tym szczeblu Olimpijczyk Kwakowo. Oprócz tej drużyny rywalami wielkopolskich klubów będą FASE Szczecin, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk oraz UKS Lotos Gdańsk.