fot. Warsztaty makroregionalne PZPN

Makroregionalne warsztaty szkoleniowe w Poznaniu

Wielkopolski ZPN był gospodarzem warsztatów szkoleniowych dla makroregionu północno-zachodniego. Podczas spotkania w Poznaniu omawiano między innymi aspekty związane z Centralnymi Ligami Juniorów czy rozgrywkami oraz selekcją kadr wojewódzkich.

Do udziału w nowym projekcie zaproszono trenerów koordynatorów wojewódzkich związków, osoby odpowiedzialne za kształcenie i licencjonowanie trenerów jak i szkoleniowców kadr wojewódzkich oraz klubów występujących w rozgrywkach młodzieżowych na poziomie centralnym. Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnego modeu działania, ale też zintegrowanie środowiska i wymianę spostrzeżeń w kontekście szkolenia i rywalizacji na poziomie piłki juniorskiej.

Inicjatorem nowego cyklu jest Marcin Dorna, pełniący obowiązki Dyrektora Sportowego PZPN. Jak podkreśla mocno związany z Wielkopolskim ZPN były selekcjoner kadr narodowych, dla uczestników to nie tylko okazja do nauka, ale też realna możliwość włączenia się w dyskusję na temat planowanych zmian. - Chcemy współpracować w procesie, w którym podmiotem jest liczna grupa młodych, zdolnych zawodników. W najwyższych ligach juniorskich rywalizuje dziś 80 zespołów, w każdym województwie funkcjonują co najmniej dwie kadry. Trenerom pracującym z tą młodzieżą dajemy możliwość wysłuchania prelekcji dotyczących tendencji rozwojowych w światowej i europejskiej piłce, a zarazem wyrażenia własnego zdania względem proponowanych zmian, jakimi mają zostać objęte CLJ-ki. Aktywność uczestników w tych rozmowach jest godna uwagi.

Wykłady o proaktywnych zachowaniach trenerów, zawodników i zespołów, a także charakterystyce gry w wysokiej obronie poprowadzili selekcjonerzy juniorskich reprezentacji narodowych - Miłosz Stępiński, Maciej Stolarczyk czy Bartłomiej Zalewski. Każdy temat wzbudzał dyskusję, choć największa debata miała miejsce na końcu, przy wspomnianych już projektach zmian w strukturze rozgrywek klubowych i kadrowych. - Takie spotkania osób o różnych funkcjach są ciekawe i - jak pokazał przebieg rozmów - niezwykle potrzebne. W głowach trenerów, koordynatorów czy dyrektorów w klubach i związkach rodzą się pomysły zmian, które autorzy mogą skonfrontować w szerokim gronie, znacznie wykraczającym poza ich najbliższe otoczenie. Pozwala to spojrzeć na cały system z innej perspektywy, poznać odmienne punkty widzenia, a także towarzyszącą im argumentację. Z pewnością wiele z takich rozmów wynoszą nie tylko uczestnicy, ale i organizatorzy - zwraca uwagę trener koordynator Wielkopolskiego ZPN, Marcin Drajer.

Poznańskie szkolenie było pierwszym tego typu przeprowadzonym przez Polski Związek Piłki Nożnej. Kolejne jego odsłony odbędą się w najbliższych dniach w pozostałych makroregionach.