Medyk i Lech o medale, Warta z awansem

Dobiega końca sezon nie tylko w rozgrywkach seniorskich, ale też zmaganiach młodzieżowych. W najbliższych dniach wielkopolskie kluby czekają mecze o medale i walka o to, by zagrać o nie w kolejnym sezonie.

Wśród Pań najważniejsze wydarzenia będą mieć miejsce z udziałem juniorek Medyka POLOmarket Konin. Zespół prowadzony przez Annę Gawrońską wygrał grupę północną Centralnej Ligi Juniorek U-17 i w półfinałach zmierzy się z Górnikiem Łęczna. Pierwszy mecz zaplanowano na 16 czerwca na Lubelszczyźnie, rewanż pięć dni później w Koninie.

Medyk był jedynym naszym reprezentantem na szczeblu centralnym w tej kategorii, ale w przyszłym sezonie powinny już rywalizować w CLJ U-17 dwa wielkopolskie kluby. Na najlepszej drodze do wywalczenia awansu jest Warta Poznań. "Zielone" rozegrały już pierwszy mecz barażowy z BPAP Marcus Gdynia. Dzięki znakomitej drugiej połowie rozbiły rywalki aż 10:1! W takiej sytuacji rewanż, który ma się odbyć 23 czerwca, wydaje się być formalnością.

W niższych kategoriach wiekowych najdalej zachodziła również Warta. W grupie B Centralnej Ligi Juniorek U-15 poznański zespół zajął drugie miejsce przechodząc do fazy play-off. W niej jednak, w ćwierćfinale warcianki uległy GieKSie Katowice 1:4 i skończyły rywalizację na miejscach 5-8. Wcześniej odpadły Medyk (trzecie miejsce w grupie B CLJ U-15) oraz AZS UAM Poznań (siódme miejsce). Z kolei wśród młodziczek Warta dotarła do turnieju finałowego, w którym ostatecznie zajęła szóstą pozycję. Na półfinałowym turnieju eliminacyjnym rywalizację zakończyła Polonia Środa Wielkopolska.

CENTRALNA LIGA JUNIOREK U-17 - FAZA FINAŁOWA

16 czerwca, 12:00
1/2 finału
Górnik Łęczna - Medyk POLOmarket Konin

21 czerwca, 12:00
1/2 finału - mecz rewanżowy
Medyk POLOmarket Konin - Górnik Łęczna

26 czerwca
Finał CLJ U-17
Ewentualnym rywalem lepszy z pary Praga Warszawa / UKS SMS Łódź

BARAŻE O CENTRALNĄ LIGĘ JUNIOREK U-17

9 czerwca
Warta Poznań - BPAP Marcus Gdynia 10:1
Wierzbińska (22', 35', 89'), Greser (25', 61', 84'), A. Kadzińska (50', 67'), M. Kadzińska (80'), Hennig (85') - Kowalska (41')

23 czerwca
mecz rewanżowy
BPAP Marcus Gdynia - Warta Poznań


 

Dwie szanse medalowe mają zawodnicy Akademii Lecha Poznań. Już od pewnego czasu pierwsze miejsce w grupie B i awans do półfinałów zapewnili sobie trampkarze w CLJ U-15. Młodzi lechici zmierzą się teraz w dwumeczu z Wisłą Kraków.

Blisko awansu do strefy medalowej są także juniorzy młodsi "Kolejorza" w CLJ U-17. Na kolejkę przed końcem są liderami grupy B z punktem przewagi nad Pogonią Szczecin. W ostatniej serii gier już w środę lechitów czeka "wyjazdowy" mecz z Błękitnymi Wronki, którzy zamykają tabelę i nie mają już szans na utrzymanie. Zwycięstwo da niebiesko-białym przepustkę do półfinałów. Tam zagrają ze zwycięzcą grupy D, w której wciąż szansę na triumf mają cztery kluby. Najbardziej prawdopodobna jest jednak rywalizacja z Cracovią.

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17 - FAZA FINAŁOWA

Mecze półfinałowe z ew. udziałem Lecha Poznań
23 czerwca
Pierwszy mecz ze zwycięzcą grupy D (dom)

27 czerwca
Mecz rewanżowy (wyjazd)

30 czerwca
Finał CLJ U-17

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-15 - FAZA FINAŁOWA

23 czerwca
1/2 finału - pierwszy mecz
Wisła Kraków - Lech Poznań

27 czerwca
1/2 finału - rewanż
Lech Poznań - Wisła Kraków

30 czerwca
Finał CLJ U-15


"Kolejorz" szans na medale nie ma tylko w Centralnej Lidze Juniorów U-18. Niebiesko-biali na kolejkę przed końcem plasują się na 7. pozycji i z dużym prawdopodobieństwem na tej pozycji zmagania zakończą. Choć miejsce w górnej części tabeli na to nie wskazuje, lechici przez większą część sezonu walczyli o utrzymanie w elicie, co zagwarantowali sobie dopiero po ostatnim spotkaniu. Stawka w dolnej części tabeli jest bardzo wyrównana o czym najlepiej świadczy fakt, że przewaga "Kolejorza" nad strefą spadkową wynosi tylko cztery punkty.

Lech był jedynym naszym przedstawicielem w najstarszej CLJ-ce, ale podobnie jak u pań, w sezonie 2021/22 stan ten się powiększy za sprawą Warta Poznań. Piłkarki "Zielonych" jeszcze muszą awans przypieczętować, natomiast juniorzy starsi z Drogi Dębińskiej już to uczynili zwyciężając w Lidze Makroregionalnej U-19. Na dwie kolejki przed końcem Warciarze mają 7 punktów przewagi nad Elaną Toruń, co gwarantuje im grę na szczeblu centralnym jesienią. Oprócz Warty beniaminkami CLJ U-18 będą też Polonia Warszawa i Raków Częstochowa, o ostatnie miejsce trwa walka pomiędzy Sandecją Nowy Sącz, Stalą Rzeszów oraz Resovią.

W Lidze Makroregionalnej występuje też zespół AP Reissa, który obecnie plasuje się na siódmej pozycji.


Nie wszystkie wieści ze zmagań młodzieży na szczeblu centralnym są dobre. Jak już zostało wspomniane, ostatnie miejsce w Centralnej Lidze Juniorów U-17 zajmą Błękitni Wronki i tym samym powrócą do gry w lidze wojewódzkiej. Utrzymanie zagwarantowane mają natomiast zespoły AP Reissa, a także Warty. W ostatniej kolejce zmierzą się one między sobą w pojedynku, którego stawką będzie piąte miejsce w grupie.

W CLJ U-15 pewna bytu może być Akademia Piłkarska Reissa. Mecz z Pogonią Szczecin może w przypadku zwycięstwa dać poznaniakom trzecie miejsce w grupie. O utrzymanie walczy natomiast Warta. "Zieloni" zamykają obecnie tabelę, ale wciąż mogą jeszcze wskoczyć na bezpieczne miejsce. By do tego doszło, warunkiem niezbędnym jest pokonanie w ostatniej kolejce Lechii Gdańsk i korzystne wyniki w innych spotkaniach grupy.

W obu kategoriach możliwe są awanse kolejnych naszych przedstawicieli na szebel centralny. Przed nami bowiem mecze barażowe pomiędzy najlepszymi zespołami z poszczególnych województw. Wielkopolskę reprezentować będą Poznańska 13 w kategorii U-17 (po zwycięstwach 6:0 i 7:0 nad Górnikiem Konin) oraz Błękitni Wronki w kategorii U-15 (8:1 i 1:1 z Polonią Środa Wielkopolska). Rywalami naszych drużyn będą w barażach drużyny w kujawsko-pomorskiego.