Na szczeblu centralnym z kompletem

Trzy mecze i trzy zwycięstwa to bilans wielkopolskich zespołów na szczeblu centralnym w sobotę i niedzielę. Od wysokiego zwycięstwa sezon rozpoczął Medyk Konin, drugie wygrane w nowej kampanii zanotowały też poznański Lech oraz Warta.

Medyczki z Konina rozpoczęły w sobotę walkę o piąte z rzędu mistrzostwo Polski. W przerwie między rozgrywkami doszło do istotnych zmian kadrowych w drużynie Romana Jaszczaka. Zespół opuściło aż pięć podstawowych zawodniczek - Katarzyna Daleszczyk, Aleksandra Sikora, Anna Szymańska, Agata Guściora oraz Dagmara Grad. Dwie pierwsze karierę kontynuować będą we włoskiej Brescii Calcio Feminile, która jesienią wyeliminowała Medyka w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Drużyna wzmocniona została za to inną reprezentantką Polski, Nicol Kaletką oraz czterema piłkarkami kandyjskiego United Eagles, goszczącego w Koninie na początku lipca. Za sprawą roszad kadrowych specjaliści od kobiecego futbolu upatrują faworyta do mistrzostwa w Górniku Łęczna. Na początku sezonu klub z Lubelszczyzny jednak tylko zremisował, a koninianki pewnie pokonały u siebie AZS PSW Biała Podlaska 6:0. Bramki zdobywały zawodniczki zagraniczne - niespełna 20-letnia Anastasia Shuppo (trzy), Liliana Kostova (dwa) i Radosława Sławczewa. Skrót z meczu można obejrzeć poniżej.

Po odpadnięciu z Ligi Europy Lech Poznań zainkasował trzy punkty w Lotto Ekstraklasie pokonując na wyjeździe Cracovię. Nenad Bjelica tradycyjnie zarotował składem i w podstawowej jedenastce posłał do gry tylko trzech zawodników, którzy rozpoczynali mecz z Utrechtem, przy czym w przypadku Mario Situma doszło do zmiany pozycji i Chorwat zagrał nietypowo na lewej obronie. Kolejorz nie pozwalał na zbyt wiele gospodarzom, ale sam był dość nieporadny w ofensywie. Sytuacja zmieniła się w ostatnim kwadransie po wejściu rezerwowych. Ataki niebiesko-białych rozhulał Maciej Makuszewski, a bramki zdobyli Kamil Jóźwiak i Christian Gytkjaer. Tym sposobem lechici awansowali na czwarte miejsce w tabeli, a w sobotę podejmą w meczu kolejki niepokonane dotąd Zagłębie Lubin, które przewodzi stawce. Skrót mecz Lecha w Krakowie zobaczyć można na ​​Ekstraklasa TV.

Świetnie sezon w II lidze rozpoczęła poznańska Warta. "Zieloni" przed tygodniem pokonali w "Ogródku" Rozwój Katowice, a w sobotę zainkasowali trzy punkty na wyjeździe w Legionowie. Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando "Zielonych". W 19. minucie bramkarz Legionovii zagrał piłkę ręką poza polem karnym. Sędzia podyktował rzut wolny, który skutecznie wyegzekwował Adrian Cierpka. Na 2:0 podwyższył strzałem głową Adrian Laskowski, gospodarze wprawdzie szybko złapali kontakt, lecz w doliczonym czasie gry wynik 3:1 do przerwy ustalił Przemysław Kita. W drugiej połowie przebieg wydarzeń uwarunkowała czerwona kartka dla Artura Marciniaka. Warciarze musieli przez blisko 40 minut grać w osłabieniu, ale stracili tylko jedną bramkę i dowieźli zwycięstwo do końcowego gwizdka. Zespół Petra Nemeca jest jednym z trzech, które mają na swoim koncie komplet punktów, a szansę na powiększenie dorobku dostaną już w piątek, kiedy to podejmą ROW 1964 Rybnik.