fot. Wielkopolski ZPN

Nowe zasady w zakresie sportu od 18 maja

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie obostrzeń obowiązujących od dnia 18 maja w związku ze stanem epidemii. Zawiera ono wszystkie zapowiedziane kilka dni wcześniej nowe zasady korzystania z obiektów sportowych.

 

Od poniedziałku możliwe będzie między innymi korzystanie z hal sportowych i innych obiektów zamkniętych w liczbie osób adekwatnej do powierzchni danego obiektu. Dla środowiska piłkarskiego najistotniejsze jest jednak zwiększenie dopuszczalnej liczby osób na boiskach. Zgodnie z nowymi zasadami z poszczególnych obiektów korzystać może następujaca liczba osób:

- boiska typu Orlik - 14 + 2 trenerów;
- boiska pełnowymiarowe - 22 + 4 trenerów;
- boisko pełnowymiarowe podzielone na dwie połowy - 16 + 3 trenerów na każdej połowie, przy czym między połowami należy zachować bufor o szerokości 5 metrów.

Powyższe limity nie uwzględniają obsługi obiektu. Ponadto doprecyzowano, że w przypadku obiektów wieloboiskowych limity są liczone dla każdego z boisk oddzielnie. Był to jeden z postulatów zgłoszony we wcześniejszych konsultacjach przez Wielkopolski ZPN.

 

Co istotne, utrzymany został dotychczasowy reżim sanitarny związany z zachowaniem przerw między użytkowaniem przez poszczególne grupy obiektów, zasadami dezynfekcji i prowadzeniem ewidencji korzystających z boisk.

 

Władze państwowe nadal nie przyjęły w rozporządzeniu jednoznacznego stanowiska co do zachowania odległości 2 metrów pomiędzy ćwiczącymi. Ministerstwo Sportu we wszystkich swoich komunikatach zaleca, by taki dystans zachować.

 

Zgodnie z zapisami rozporządzenia, nadal nie jest możliwe organizowanie rozgrywek piłkarskich w kraju z wyłączeniem Ekstraklasy, I ligi, II ligi oraz Pucharu Polski.

 

Przy okazji przypominamy, że zgodnie z komunikatem Polskiego Związku Piłki Nożnej, w ocenie Komisji Medycznej rozgrywanie spotkań sparingowych wciąż jest niemożliwe. Dotyczy to zarówno drużyn objętych planem powrotu do rywalizacji na trzech najwyższych szczeblach ligowych jak i wszelkich pozostałych.