fot. Wielkopolski ZPN

Podział grup Klasy B

Wielkopolski ZPN dokonał podziału grup Klasy B na sezon 2019/20. 114 klubów będzie rywalizować w 12 grupach, z których 7 liczyć będzie po 12 drużyn, a kolejnych 5 - po 6 drużyn.

Skład grup na najniższym szczeblu rozgrywek jest konsekwencją kilku składowych. Przede wszystkim pod uwagę brane były odległości, jakie na mecze muszą pokonywać kluby. Jednocześnie kierowano się założeniem, by umożliwić zespołom rozegranie jak największej liczby spotkań z jak największą liczbą różnych przeciwników. W rezultacie powstały dwa rodzaje grup:
- 12-zespołowe - w miejscach, gdzie wraz ze wzrostem liczebności grup, odległości nie rosły zbyt znacząco;
- 6-zespołowe - na obszarach, gdzie rozszerzenie nie było możliwe.

Dzięki tak dokonanemu podziałowi zespoły będą pokonywać mniejsze odległości a co za tym idzie, poniosą niższe koszty. Skrajny dystans pomiędzy dwoma zespołami wynosi w linii prostej 64 km, a licząc długością trasy do pokonania - 77 km. To zdecydowanie mniej niż do tej pory w grupach o podobnych liczebnościach. Oczywiście średnie odległości są zdecydowanie mniejsze.

Klasy B 19/20 - odległości (akt. 24 lipca)

Kolejną zaletą dokonanego podziału jest doprowadzenie do maksymalnego ujednolicenia rozgrywek na najniższym szczeblu. W zależności od rodzaju grupy, zespoły rozegrają w rundzie 10 lub 11 spotkań. Rywalizacja w mniejszych liczbowo grupach toczyć się będzie systemem czterorundowym - drużyny w trakcie jednej rundy grają ze sobą dwa spotkania, po jednym na boisku każdej z nich. Warto również podkreślić, że w wyniku podziału nie ma w rozgrywkach drużyn, które w trakcie sezonu pauzowałyby z powodu braku rywala do gry.

Terminarze rozgrywek dla poszczególnych grup opublikowane zostaną na przestrzeni najbliższych dwóch dni.

MAPA PODZIAŁU KLAS B W SEZONIE 2019/20

Klasy B - wszystkie grupy (akt. 24 lipca - wersja 2)