fot. Kancelaria Premiera

Powrót do treningów, ligi zgodnie z planem

Według zapowiedzi rządowych od 12 lutego mają zostać zniesione obostrzenia ograniczające do tej pory fukcjonowanie klubów w niższych ligach. Jeśli zaprezentowany plan władz nie ulegnie zmianie, wszystkie rozgrywki ligowe seniorów rozpoczną się zgodnie z planem.

Harmonogram rundy wiosennej został zaprezentowany w grudniu i jest dostępny dla poszczególnych lig tutaj (klik!). Z uwagi na regulacje, które zaburzyły normalne przygotowania części drużyn, w ostatnim czasie Wielkopolski ZPN rozpatrywał warianty modyfikacji zaplanowanych terminarzy. Szczegółowe informacje zostały przedstawione klubom PROEKO IV ligi i RED BOX V ligi podczas spotkań online w dniu 4 lutego.

Dalsze decyzje uzależnione zostały od efektów rozmów prowadzonych przez środowisko piłkarskie z przedstawicielami administracji państwowej. Dziś władze zapowiedziały poluzowanie obostrzeń, które ma nastąpić 12 lutego i przekłada się również na sport amatorski. Do ostatecznych, oficjalnych rozstrzygnięć należy poczekać na publikację rozporządzenia, jednakże jeśli zapowiedzi pokryją się z zapisami w akcie prawnym, wówczas rozgrywki rundy wiosennej zostaną zainaugurowane zgodnie z pierwotnym planem tj.
- 6/7 marca - grupa mistrzowska PROEKO IV ligi, RED BOX V liga, RED BOX Klasa Okręgowa;
- 13/14 marca - grupa spadkowa PROEKO IV ligi;
- 20/21 marca - PROTON Klasa A, PROTON Klasa B (grupy 5, 7-10);
- 27/28 marca - PROTON Klasa B (grupa 1-4 i 6).

Projekt znoszenia obostrzeń został przedstawiony przez władze jako działanie warunkowe, które nie wyklucza powrotu do wcześniejszych restrykcji. Jeśli to nastąpi w okresie prowadzenia rozgrywek, wówczas kolejki w danych terminach będą przekładane.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że zgodnie z uchwalonymi przed sezonem przepisami, przesunięciu poddane zostają konkretne serie spotkań, a dalsza część terminarza pozostaje bez zmian. W ostateczności odwoływane kolejki mogą zostać uznane za nieodbyte bez przyznawania punktów. Takie działanie należy traktować jako ostateczność, Wielkopolski ZPN nie planuje go w tej chwili realizować.