fot. Awanse i spadki - analiza tabel

Rewizja awansów i spadków w rozgrywkach seniorskich

Wydział Gier i Ewidencji przedstawia korekty w systemie awansów i spadków w rozgrywkach seniorów. Zmiany uwzględniają wycofania do jakich doszło przed rozpoczęciem sezonu i w trakcie rundy jesiennej.

Nie we wszystkich ligach rywalizacja toczy się w pełnym składzie. Kluczowe są w tym przypadku braki na poziomie RED BOX Klasy Okręgowej, gdzie do rozgrywek nie przystąpiły trzy zespoły (dwa mniej w grupie 4 i jeden mniej w grupie 6). Powyższe oznacza, że nie zmienia się liczba spadkowiczów, przy czym trzy zespoły mniej niż planowano znajdą się w PROTON Klasie A. Kluby, które się wycofały, zgodnie z przepisami będą mogły powrócić do gry o dwie klasy niżej, a zatem w PROTON Klasie B.

Tym samym na całej sytuacji skorzystają A-klasowicze, bowiem z tego poziomu nominalnie spadną trzy zespoły mniej. Degradacja dotknie zatem drużyny z miejsc 13-14 w każdej z grup, a także dwie (a nie pięć – jak wcześniej określono) ekipy z 12. miejsc o najgorszym bilansie w rozgrywkach. Oczywiście cały czas należy mieć na uwadze możliwość dodatkowych spadków, jeżeli któryś z wielkopolskich zespołów spadnie z grupy 2 III ligi. Póki co pozostaje to jednak wariantem teoretycznym.

Do wycofań doszło również na poziomie PROTON Klasy A oraz PROTON Klasy B. Nie mają one jednak bezpośredniego przełożenia na awanse i spadki, bowiem nie dochodzi w żadnym z tych przypadków do spadku o dwie klasy. Wpływ jest jednak pośredni – z uwagi na mniejsze liczby drużyn w części grup, w przypadku tworzenia tabel bilansowych w PROTON Klasie A pod uwagę będą brane wyłącznie wyniki uzyskane z zespołami z miejsc 1-12. Jeśli bilans byłby niezbędne do określenia dodatkowych awansów z PROTON Klasy B, wówczas uwzględniane będą mecze drużyn z pozycji 1-11.

W przypadku potencjalnych kolejnych wycofań, Wydział Gier i Ewidencji będzie dokonywał dalszych rewizji. Analogicznie do przedstawionych wyżej założeń, rewizja będzie niezbędna w sytuacji wycofań z ARTBUD IV Ligi, RED BOX V Ligi oraz RED BOX Klasy Okręgowej.