fot. PoznajPolske.jpg

Rusza program "Poznaj Polskę na sportowo"!

 Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie zainaugurował projekt "Poznaj Polskę na sportowo". Pilotażowe przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki będzie współrealizowane przez wojewódzkie związki, w tym Wielkopolski ZPN.

„Poznaj Polskę” to już nie tylko wyjazdy edukacyjne uczniów, poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Postanowiono pójść krok dalej. Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z Polskim Związkiem Piłki Nożnej opracowało kolejny moduł przedsięwzięcia. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku od 6 lat do 19 lat, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będących zawodnikami klubów sportowych zrzeszonych w PZPN.

– Patriotyzm i sport idą ze sobą w parze. Możemy to chociażby zaobserwować na meczach podczas śpiewania hymnu. Cały stadion się wtedy jednoczy, emocjonuje, tętni życiem. Bardzo się cieszę, że teraz będziemy mieli możliwość realizowania programu „Poznaj Polskę na sportowo”, który ma misję edukacyjną. Chcemy, aby nasza młodzież była jeszcze bardziej zaangażowana zarówno w patriotyzm, jak i sport – podkreśla Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W ramach programu, PZPN wraz z klubami szczebla centralnymi i wojewódzkimi związkami opracowały materiały edukacyjne dokumentujące najważniejsze wydarzenia z historii polskiego futbolu. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą z nimi zaznajamiani podczas wycieczek na mecze piłki nożnej w różne regiony kraju. Wielką skarbnicą wiedzy jest również Biblioteka Piłkarstwa Polskiego na portalu Łączy Nas Piłka.

Kolejnym punktem projektu będą quizy wiedzy w obszarze piłki nożnej. W konkursie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie (w trzech kategoriach wiekowych: od 6 do 9 lat, od 10 do 14 lat i od 15 do 19 lat) szkół podstawowych i ponadpodstawowych, niezależnie od tego czy trenują w klubach piłkę nożną, czy są po prostu kibicami. O szczegółach tych zabaw z nagrodami będziemy informować w późniejszym czasie.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia strony Biblioteki Piłkarstwa Polskiego (klik!), poznawania historii reprezentacji, klubów szczebla centralnego i Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, brania udziału w quizach wiedzy oraz zgłaszania się do wyjazdów na mecze piłki nożnej. Łączy nas piłka!