fot. "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" - materiały PZPN

Ruszyły rozgrywki "Z podwórka na stadion..."

7 października zakończyły się zapisy do tegorocznej edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Rozgrywki, w których w przeszłości grało ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych ruszyły właśnie po raz 20! Dziewczęta i chłopcy rozpoczęli rywalizację, która już po raz siódmy swój wielki finał będzie mieć na stadionie PGE Narodowy.

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” od blisko 20 lat przyczynia się do popularyzacji futbolu wśród dzieci i młodzieży z całej Polski. W rozgrywkach co sezon biorą udział chłopcy i dziewczęta ze wszystkich zakątków kraju.

W pierwszych edycjach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” brało udział zaledwie kilka tysięcy dzieci. Dziś, po 20 latach, są to setki tysięcy uczestników, a rozgrywki urosły do miana największej imprezy piłkarskiej dla dzieci w Europie. W Turnieju zagrało do tej pory ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, a 8 byłych uczestników Turnieju gra w trwających eliminacjach do Euro 2020 w kadrze prowadzonej przez selekcjonera Jerzego Brzęczka. Mowa o Arkadiuszu Miliku, Krzysztofie Piątku, Piotrze Zielińskim, Bartoszu Bereszyńskim, Damianie Kądziorze, Tomaszu Kędziorze, Krystianie Bieliku i Sebastianie Szymańskim.

Prawie 30 proc. uczestników Turnieju to dziewczynki, wśród których są utalentowane piłkarki, także reprezentantki kraju. Królowa strzelczyń XIII edycji – Natalia Wróbel została najmłodszą debiutantką w historii Ekstraligi kobiet, a najlepsza zawodniczka VII edycji – Paulina Dudek została najdroższą polską piłkarką, przechodząc do francuskiego klubu Paris Saint-Germain. Ma ona również na swoim koncie złoty medal mistrzostw Europy do lat 17. Medale na imprezie tej samej rangi, tyle że brązowe, wywalczyli inni piłkarze, którzy w dzieciństwie grali w Turnieju: Gracjan Horoszkiewicz, Igor Łasicki i Karol Żwir.

Do tegorocznej edycji najwięcej drużyn zgłosiło się z województwa lubelskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

ZPNS zapisy procentowo w województwach

Najliczniej reprezentowana będzie najstarsza kategoria wiekowa - do lat 12, która stanowi aż 47 proc. wszystkich uczestników. Dzieci do lat 10 stanowią 32 proc. frekwencji, a najmłodszą kategorię wiekową U-8 reprezentuje 21 proc. uczestników.

Wśród podmiotów, które zgłaszały drużyny, niezmiennie najsilniej reprezentowane są szkoły podstawowe, które wystawiły 74 proc. wszystkich zespołów. Kluby piłkarskie stanowią 15 proc. uczestników, a UKS-y 8 proc. Stawkę uzupełniają inne podmioty, których jest 3 proc.

ZPNS zapisy wg kategorii

Zapisy do tegorocznej odsłony Turnieju zakończyły się 7 października. W województwie wielkopolskim do XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgłoszono 10% drużyn w skali całego kraju – najwięcej w powiecie miejskim Poznań, poznańskim i gnieźnieńskim. Jak to wyglądało w podziale na gminy? Najwięcej zespołów zarejestrowało się w gminie Poznań-Nowe Miasto, Środa Wielkopolska, Poznań-Stare Miasto. Pierwszą drużyną, która zgłosiła się do Turnieju w Wielkopolsce był Lech Poznań Football Academy.

Aktualny harmonogram gier dostępny jest na oficjalnej stronie Turnieju: www.zpodworkanastadion.pl. Etapy gminny i powiatowy zakończą się 9 marca. Jego zwycięzcy wywalczą przepustki do finałów wojewódzkich rozgrywanych w dniach 18 marca – 26 kwietnia. Dla drużyn z najmłodszej kategorii będzie to ostatni etap Turnieju, natomiast wojewódzkie zwycięstwo w kategoriach U-10 oraz U-12 oznacza awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 2 maja w Warszawie.