fot. Wielkopolski ZPN

Składy Klas A w sezonie 2019/20

Wielkopolski ZPN przedstawia składy Klas A na sezon 2019/20. Rozgrywki będą prowadzone w 9 grupach po 14 drużyn każda, inaugurację zaplanowano na weekend 17/18 sierpnia.

Decyzja o ostatecznym kształcie rozgrywek została poprzedzona szczegółową analizą kilku wariantów przedstawionych przez Wydział Gier i Ewidencji. Zarząd Wielkopolskiego ZPN na posiedzeniu w dniu 11 lipca podjął decyzję o wprowadzeniu formatu rywalizacji w 12 grupach po 12 zespołów. Uznano go wówczas za najbardziej korzystny, jednocześnie pozostawiono opcję zmiany decyzji, w przypadku zaistnienia nowych czynników zmieniających ocenę wariantów. Do takiej też sytuacji doszło i ostatecznie zespoły rywalizować będą w 9 grupach po 14 zespołów.

Priorytetem przy wyborze było wypracowanie modelu, który będzie najkorzystniejszy dla wszystkich klubów w województwie. - Pod uwagę braliśmy wszelkie aspekty funkcjonowania drużyn. Najczęściej pojawiały się głosy zwracające uwagę na kwestie finansowe związane z dużymi odległościami. Stąd gdy podejmowaliśmy decyzję w gremium Zarządu za pierwszym razem, wariant 12x12 wydawał się nam optymalny. Analizowaliśmy jednak dalej sytuację i ostatecznie dokonaliśmy zmiany. Model 9x14 jest w tej chwili najkorzystniejszym rozwiązaniem dla wszystkich uczestników rozgrywek. Różnica w średnich odległościach wynosi tylko parę kilometrów, dajemy natomiast zawodnikom radość z gry w większym wymiarze i wprowadzamy najbardziej przejrzysty system awansów i spadków. Będzie on łatwy do zrozumienia niezależnie od zakłócających sytuację ewentualnych spadków z III ligi - tłumaczy Prezes Wielkopolskiego ZPN, Paweł Wojtala.

W sumie na szczeblu Klasy A wystąpi 126 drużyn. Początkowo, po rozstrzygnięciach sezonu 2018/19, liczba uprawnionych do gry na tym poziomie była wyższa. Zmalała jednak wskutek wycofań z rozgrywek i związanych z nimi przesunięć pomiędzy ligami. Tym samym potrzeba uzupełnienia lig, w związku z wybranym wariantem rozgrywek, została ograniczona do jedynie kilku przypadków.

Wskutek decyzji wszystkie zespoły rozegrają po 26 spotkań w trakcie sezonu. Do Klasy Okręgowej awans uzyskają mistrzowie i wicemistrzowie z każdej z grup. Pierwsza kolejka zaplanowana jest na weekend 17/18 sierpnia. Dokładne terminarze zostaną przedstawione w poniedziałek, po uwzględnieniu w nich wszelkich prośb zgłoszonych przez kluby uczestniczące w rozgrywkach.

Przypomnijmy, że wskutek zmian w zarządzaniu ligami, wszystkie Klasy A prowadzone będą w sezonie 2019/20 przez Wielkopolski ZPN. Grupy otrzymały numery od 1 do 9, a za bieżące administrowanie rozgrywkami odpowiedzialne są właściwe biura Związku.

Klasy A 2019/20 - grupy 1-3 (akt. ZKO)

Klasy A 2019/20 - grupy 4-6

Klasy A 2019/20 - grupy 7-9