Symulacja składów lig w sezonie 2018/19

​Wydział Gier i Ewidencji Wielkopolskiego ZPN przedstawia symulację składu IV ligi i Lig Międzyokręgowych na sezon 2018/19. Począwszy od 25. kolejki symulacje będą przedstawiane w po każdej serii gier.


Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami reformy, w kolejnych rozgrywkach powstanie jedna, ogólnowojewódzka grupa IV ligi składająca się z 20 zespołów. Niższy poziom utworzą trzy grupy Ligi Międzyokręgowej, łączącej następujące okręgi:
- grupa 1 - Piła + Poznań-Wschód;
- grupa 2 - Leszno + Poznań-Zachód;
- grupa 3 - Kalisz + Konin.
W każdej z grup znajdzie się po 16 drużyn. Kolejne poziomy pozostaną bez zmian - Klasa Okręgowa, A oraz B. Dzięki reformie zlikwidowane zostaną baraże o awans do III ligi - zwycięzca rywalizacji ligowej będzie miał wówczas gwarancję awansu na szczebel makroregionalny. Ponadto dzięki zwiększeniu rangi IV ligi wzrośnie poziom rywalizacji, natomiast możliwość konfrontacji pomiędzy ekipami z różnych okręgów w Lidze Międzyokręgowej pozwoli zniwelować różnice poziomu pomiędzy nimi.

Zgodnie z zapisami regulaminu rozgrywek i zasadami awansów i spadków, szansę na grę w IV lidze otrzymają zwycięzcy Klas Okręgowych oraz zespoły z czołówki IV ligi. Ostatnie miejsce dające jakiekolwiek szanse na awans to 8. lokata. Zależne jest to jednak od ewentualnych spadków z III ligi. Jeśli jakakolwiek wielkopolska drużyna opuści szczebel makroregionalny i znajdzie się w gronie przyszłych czwartoligowców (a jest to niemal pewne), wspomniana 8. pozycja będzie oznaczać dla czwartoligowców spadek. W przypadku spadku dwóch drużyn z III ligi (czego nie należy wykluczyć, zależne od sytuacji Gryfa Wejherowo w II lidze), utrzyma się tylko jeden zespół z 7. miejsca. Przyjęte zasady zakładają, że nie będą wówczas rozgrywane dodatkowe mecze o utrzymanie, a o tym, kto zagra w przyszłym sezonie w IV lidze, zadecyduje baraż o awans do III ligi. Jego zwycięzca awansując wyżej, "zwolni" miejsce w IV lidze dla 7 zespołu ze swojej grupy.

 

Również przy Ligach Międzyokręgowych należy podkreślić jedną z zasad. Strefa poznańska została podzielona zgodnie z obecnie istniejącymi "okręgówkami" na dwie grupy w Ligach Międzyokręgowych. Część zespołów z Poznania i okolic rywalizować będzie z zespołami z okręgu pilskiego, część z ekipa z leszczyńskiego. Wskutek rozmów z przedstawicielami klubów podjęto decyzję, że podział drużyn pomiędzy te grupy zostanie dokonany na podstawie klucza geograficznego po sezonie. Oznacza to, że zespoły strefy poznańskiej nie będą sztywno przypisane do grup i np. zespół awansujący z Klasy Okręgowej Poznań-Zachód może zostać przeniesiony do Ligi Międzyokręgowej z drużynami z okręgu pilskiego.

Przedstawiona symulacja jest wykonana na podstawie tabel z 23 kwietnia i została oficjalnie zatwierdzona przez Wydział Gier i Ewidencji Wielkopolskiego ZPN. Następne zestawienie zostanie opublikowane 2 maja i od tego czasu będzie aktualizowane po każdej kolejce ligowej. Kolejna symulacja zostanie rozszerzona także o przewidywane składy Klas Okręgowych.