fot. Wielkopolski ZPN

Szczegółowe decyzje ws. zakończenia sezonu lig niższych

Zarząd Wielkopolskiego ZPN na posiedzeniu w dniu 14 maja zatwierdził zakończenie rozgrywek III ligi kobiet, IV ligi mężczyzn, niższych klas seniorskich i wszystkich klas młodzieżowych w sezonie 2019/20.

Rozgrywki prowadzone przez Wielkopolski ZPN zostały zakończone z uwagi na brak możliwości ich kontynuowania. Wprowadzone przez władze państwowe przepisy nie dają prawnej możliwości organizacji współzawodnictwa sportowego w piłce nożnej w niższych ligach. Co więcej, nie zostały określone daty wydania takiego przyzwolenia, i co bardzo istotne - ewentualne warunki, na jakich miałoby się to odbyć.

Z uwagi na brak możliwości dokończenia sezonu w pierwotnym kształcie, zaistniała konieczność uregulowania spraw związanych z zakończeniem rozgrywek. Podtrzymano jako obowiązujące decyzje o braku spadków i zachowaniu awansów, z rozszerzeniem ich o miejsca, które dawały prawo gry w barażach. Powyższe dotyczy zarówno rozgrywek seniorskich jak i zmagań w kategoriach młodzieżowych.

We wszystkich ligach podtrzymana została klasyfikacja po dotychczas rozegranych spotkaniach, ustalona zgodnie z Regulaminem Rozgrywek. Za "spotkania"/"wszystkie spotkania" uznane zostały mecze rozegrane i zweryfikowane, a nie te, które mogłyby się potencjalnie odbyć. Tym samym prawo gry w wyższych ligach otrzymały z Klasy Okręgowej, gr. 6 - Orkan Śmiłowo, a z Klasy A, gr. 4 - LZS Czajków.

Szczegółowe informacje odnośnie rozgrywek w sezonie 2020/21, a w szczególności liczebności poszczególnych lig oraz systemu gry, będą publikowane w terminie późniejszym. Kluczowymi aspektami do podjęcia ostatecznych decyzji jest przeprowadzenie procesu licencyjnego i zgłoszenia klubów do rozgrywek.

Jednocześnie przypominamy, że kluby IV ligi, V ligi oraz Klasy Okręgowej, w tym również kluby awansujące do tych lig, mają czas na złożenie dokumentów licencyjnych do piątku, 15 maja! Niedotrzymanie wskazanego terminu będzie wiązać się z określonymi sankcjami.