fot. Wielkopolski ZPN

"Tarcza 2.0" - podejmowanie decyzji online
Druga wersja "Tarczy antykryzysowej" wprowadzonej przez rząd objęła również kwestie funkcjonowania w trakcie epidemii stowarzyszeń. Dzięki nowym regulacjom mogą one podejmować decyzje w trybie obiegowym oraz na posiedzeniach online.
Pod postacią stowarzyszenia funkcjonuje większość klubów sportowych w niższych ligach. W związku z przedłużającym się stanem epidemii pojawiają się więc pytania w jakiej formie odbywać posiedzenia władz w tym czasie, co jeśli kończy się akurat ich kadencja itp.. Ustawodawca pochylił się nad nimi zmieniając zapisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
Z dniem 18 kwietnia bieżącego roku wprowadzono możliwość odbywania posiedzeń władz stowarzyszeń i głosowania "na odległość". Dopuszczono dwie formy głosowań:
- tzw. obiegowe - z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, jeżeli członkowie władzy wyrażą na to zgodę w formie dokumentowej (np. wiadomością mailową);
- głosowanie online - po spełnieniu poniższych warunków:
a) zawiadomienie o posiedzeniu musi zawierać informację o odbywaniu posiedzenia w opisywany sposób, a także wskazywać dokładny opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu;
b) transmisja obrad posiedzenia będzie prowadzona w czasie rzeczywistym;
c) w czasie posiedzenia będzie zapewniona możliwość dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której członek władzy stowarzyszenia może wypowiadać się w toku obrad;
d) członek władzy stowarzyszenia będzie miał możliwość wykonania prawa głosu.
Opisany powyżej sposób głosowania dotyczyć może także Walnego Zgromadzenia członków (delegatów). Wszystkie regulacje dotyczą wyłącznie funkcjonowania w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.
Przed wprowadzeniem opisanych powyżej sposobów działania konieczne jest zweryfikowanie zapisów statutu danego klubu czy nie zawiera ewentualnych ograniczeń lub wyłączeń w zakresie posiedzeń i głosowań on-line. W opinii prawnika związkowego, jeżeli statut będzie „milczał” w tym zakresie, to wówczas można skorzystać wprost z przepisów ustawowych. Oczywiście, odbywanie posiedzeń w opisywanej formie nie zwalnia z zachowania innych wymogów statutowych tj. co do quorum, wymaganej większości przy głosowaniach danego typu itp..
Omawiane kwestie znalazły się w artykule 18 "Tarczy 2.0"
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!
Wielkopolski ZPN przypomina o świadczonej nieodpłatnie pomocy prawnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości formalnych, związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt z radcą związkowym, Pawłem Sliwowskim - prawnik@wielkopolskizpn.pl.