fot. Wielkopolski ZPN

"Tarcza 4.0" - istotne zmiany dla klubów sportowych
Kolejna ustawa związana z pandemią COVID-19 wprowadza nowe rozwiązania m.in. dla stowarzyszeń, czyli formy funkcjonowania większości klubów sportowych. Nowe regulacje umożliwiają wydłużenie kadencji władz, a także umożliwiają staranie się o mikropożyczkę w wysokości 5000 złotych.
KADENCJA WŁADZ STOWARZYSZENIA
Do ustawy - prawo o stowarzyszeniach w art. 10 dodano ust. 1f w brzmieniu:
W związku z powyższym, o ile wcześniejsze wersje tarczy wprowadziły możliwość prolongaty władz tylko w niektórych organizacjach m. in. polskich związkach sportowych oraz związkach sportowych, o tyle ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. ustanowiła generalną zasadę przedłużenia kadencji we wszystkich organizacjach działających jako stowarzyszenia. Tym samym, jeżeli kadencja władz danego stowarzyszenia będzie upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub do 30 dni po ich odwołaniu może zostać prolongowana, jednak nie dłużej niż 60 dnia od dnia ich odwołania.
Tym samym brak wyboru nowych władz mimo upływu kadencji w okresie epidemii nie będzie skutkował np. brakiem zarządu zdolnego do działań prawnych i możliwością ustanowienia przez sąd kuratora dla stowarzyszenia. Zdaniem związkowego prawnika, jeżeli jednak dane stowarzyszenie zdecyduje się obecnie przeprowadzić Walne Zebranie w celu wyboru władz na nową kadencję (dla przypomnienia, aktualnie obowiązujące obostrzenia pozwalają na organizację spotkań do 150 osób), to nic nie stoi na przeszkodzie, bowiem wprowadzone zmiany mają na celu ułatwienie dla funkcjonowania tego typu organizacji, a nie blokowania ewentualnych zmian. Warto też dodać, że analogiczny przepis wprowadzono względem fundacji.
MIKROPOŻYCZKI DLA STOWARZYSZEŃ
Kolejną nowością dla organizacji pozarządów jest możliwość ubiegania się o tzw. mikropożyczkę w wysokości 5000 złotych.
Aby uzyskać przedmiotowe wsparcie, dana organizacja musiała prowadzić działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 roku. Wniosek będzie się składało do właściwego ze względu na siedzibę organizacji powiatowego urzędu pracy, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora tej instytucji. Pożyczka może być udzielona do wysokości 5000 złotych. Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 10% przychodów w poprzednim roku bilansowym. Przychód organizacji pozarządowej w poprzednim roku bilansowym nie może przekroczyć 100 000 złotych. Pożyczka wraz z odsetkami będzie podlegać umorzeniu, pod warunkiem, że organizacja będzie prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Pełne brzmienie właściwego przepisu poniżej.