fot. thumb_POL_CHI_flaga_1180x500_landscape.jpg

Turniej eliminacyjny U-19 w Wielkopolsce!

W dniach 6-12 października w Wielkopolsce czekają nas aż trzy spotkania reprezentacji Polski! Wielkopolski ZPN będzie organizatorem turnieju eliminacyjnego do Mistrzostw Europy U-19, które w przyszłym roku odbędą się na Słowacji.

Po raz ostatni Biało-czerwoni gościli w naszym regionie we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas to w Kaliszu kadra U-20 zremisowała 1:1 z Niemcami. Teraz do Wielkopolski przyjadą najzdolniejsi zawodnicy z rocznika 2003, by rywalizować o awans na przyszłoroczne Euro. Rywalami naszych reprezentantów będą rówieśnicy z Finlandii, Malty i Ukrainy. 

Październikowy turniej zostanie rozegrany w ramach pierwszej rundy eliminacyjnej. Awans do kolejnej - Elite Round - wywalczą dwie najlepsze ekipy. Drugi etap eliminacji odbędzie się wiosną, reprezentacje utworzą siedem grup, z których do czempionatu dostaną się tylko zwycięzcy. O tym jak trudne jest do zadanie najlepiej świadczy fakt, że Polacy na występ na głównej imprezie czekają od 2006 roku. Wówczas odpadli w fazie grupowej turnieju rozgrywanego... w Wielkopolsce.

Historia zatacza koło nie tylko jeśli chodzi o rozgrywki U-19, ale i samych zawodników z rocznika 2003. Przed trzema laty - jako kadra U-16 - reprezentacja prowadzona wówczas przez Marcina Dornę rozegrała w Poznaniu i Swarzędzu dwumecz towarzyski z Irlandią Północną. Z kolei wiosna 2020 roku Polacy mieli na naszym terenie rywalizować w turnieju Elite Round o awans do Mistrzostw Europy U-17. Ze względu na rozprzestrzeniającą się pandemię tamte rozgrywki nie doszły jednak do skutku. Październikowa rywalizacja będzie powrotem juniorów do gry o stawkę.

Zmieniały się roczniki, zmienił się też sztab szkoleniowy reprezentacji. W marcu bieżącego roku selekcjonerem kadry został mocno związany z Wielkopolską trener Mariusz Rumak. Wśród jego współpracowników znajdują się zresztą także inni specjaliści z naszego regionu, m.in. Wojciech Tomaszewski. Znanych nazwisk nie zabraknie też zresztą wśród zawodników. Na razie powołania otrzymali zawodnicy z zagranicznych klubów, a wśród nich m.in. Jakub Ojrzyński oraz Aleksander Buksa. Lista krajowych powołań nie została jeszcze przedstawiona, ale kibice mogą spodziewać się obecności w kadrze kilku graczy poznańskiego Lecha. W poprzednim zgrupowaniu udział brali Filip Borowski, Krystian Palacz, Maksymilian Pingot i wypożyczony obecnie do Stomilu Olsztyn bramkarz Krzysztof Bąkowski.

Mecze turniejowe rozgrywane będą 6, 9 oraz 12 października na obiektach w Grodzisku Wielkopolskim, Plewiskach, a także Swarzędzu. Harmonogram turnieju przedstawiamy poniżej. Wstęp na spotkania będzie bezpłatny, jednak niezbędne będzie posiadanie wejściówki. Harmonogram dystrybucji biletów zostanie przedstawiony pod koniec września. Spotkania będzie można obejrzeć również w internecie - transmisję z wszystkich meczów Polaków zapowiedziała Łączy Nas Piłka.

TURNIEJ ELIMINACYJNY U-19

6 października
12:00 Ukraina - Malta (Plewiska)
18:00 Finlandia - Polska (Grodzisk Wielkopolski)

9 października
12:00 Ukraina - Finlandia (Plewiska)
15:30 Polska - Malta (Swarzędz)

12 października
13:00 Malta - Finlandia (Swarzędz)
13:00 Polska - Ukraina (Grodzisk Wielkopolski)