fot. Unia Swarzędz - Sokół Pniewy

Walka o awans rusza od nowa

Po czwartej już wiosną stracie punktów przez Lubuszanina Trzcianka, rumieńców nabiera walka o awans do III ligi. Lider zachował swoją pozycję, ale każda kolejna wpadka może już oznaczać


Mistrz jesieni po sześciu wiosennych kolejkach pozostaje jedną z trzech niepokonanych jeszcze w tym roku drużyn, a łącznie może się pochwalić serią już 14 spotkań bez porażki. Przewaga Lubuszanina topnieje jednak z każdym kolejnym remisem, a po podziale punktów w Śmiłowie jest już najmniejsza z możliwych. Droga, która wydawała się być dla Lubuszanina pustą autostradą do awansu, zmieniła się w pełną wybojów i przeciwników gotowych na manewr wyprzedzania.

Grupę pościgową otwiera Nielba Wągrowiec. W zespole nie zawodzą "strzelby", do kolejnych zwycięstw prowadzą bądź sprowadzony zimą Tomasz Bzdęga bądź klubowa legenda, Rafał Leśniewski. To właśnie dwa gole tego ostatniego dały wygraną w Trzemesznie, po której strata Nielby to już tylko jeden punkt. Nie jest to jednak jedyny zespół gotowy w każdej chwili wyprzedzić Lubuszanina. Na trzy punkty do lidera zbliżyła się Unia Swarzędz. Przed meczem z Sokołem w klubie doszło do zmiany trenera. Patryk Kniat wrócił do Ekstraklasy ponownie zostając asystentem Leszka Ojrzyńskiego. Duet będzie współpracował tym razem w Wiśle Płock, w Swarzędzu zaś drużynę zdecydowano powierzyć dotychczasowemu asystentowi Kniata, Pawłowi Boryczce. Debiut trenera wypadł udanie. Wprawdzie w 30. minucie goście wyszli na prowadzenie zdobywając bramkę bezpośrednio z rzutu rożnego, ale gospodarze wyrównali jeszcze przed przerwą, by tuż po niej objąć prowadzenie i nie oddać go do końca spotkania. Co istotne w kontekście walki o awans, Unia ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań z Lubuszaninem, więc przy zrównaniu się punktami, wyprzedzi zespół z Trzcianki.

Michalski zmierza po koronę

Trudno spodziewać się, by oprócz wspomnianej trójki ktoś jeszcze włączył się do gry o awans. Czwarta Centra Ostrów Wielkopolski traci do pierwszego miejsca dziewięć punktów, ma za to najskuteczniejszego strzelca rozgrywek. Jakub Michalski w sobotę dołożył swoją cegiełkę do prestiżowej wygranej w derbach z Ostrovią. Trafił w tym meczu po raz 20 w sezonie i wobec mizernej wiosną skuteczności innych napastników z czołówki klasyfikacji, ma już cztery gole więc niż drugi w zestawieniu Dawid Kuczyński z Pogoni Nowe Skalmierzyce.

Kotwica ponad "kreską"

Sześć spotkań w roli gospodarza potrzebowała Kotwica Kórnik, by odrobić straty poniesione jesienią i wydostać się ze strefy spadkowej. Drużyna spod Poznania zepchnęła do niej Wartę Międzychód po zwycięstwie w bezpośrednim meczu 4:2. Nie nie wskazywało na większe emocje w tym spotkaniu. Kotwica na nieco kwadrans przed końcem prowadziła 3:0 i wówczas wróciły złe demony ze spotkań z Lubuszaninem oraz LKS-em Gołuchów, kiedy to zespół trwonił dwubramkowe przewagi. Warta zniwelowała szybko straty do wyniku 3:2, ale ostatnie słowo należało do kórniczan, a konkretniej najskuteczniejszego gracza Kotwicy, Dawida Urbanka. Warta pozostaje najgorszą drużyną ligi na wiosnę, a w następnej kolejce czeka ją kolejny kluczowy mecz z sąsiadem z tabeli. Zespół prowadzony przez Arkadiusza Adacha u siebie podejmie KS Opatówek, który w tej serii gier podzielił się punktami z LKS-em Gołuchów.

W pozostałych meczach na uwagę zasłuje wysokie zwycięstwo Obry Kościan - aż 5:0 w Krobi z Krobianką. Obra zaczęła sezon od trzech porażek, ale trzy ostatnie mecze wygrała bez straty gola i utrzymuje się w czołówce ligi. Tego samego nie mogą o swoim zespole powiedzieć natomiast fani Polonii Kępno, która wciąż nie potrafi odnaleźć właściwej formy wiosną. Zespół z południa regionu przegrał czwarty mecz z rzędu, tym razem znajdując pogromcę w Pogoni Nowe Skalmierzyce. Wyniki 25. kolejki dopełniają zwycięstwo Victorii Września w Kole oraz bezbramkowy remis Polonii Leszno z Tarnovią Tarnowo Podgórne.

Kotwica Kórnik - Warta Międzychód 4:2
Urbanek 18', 89', Sarbinowski 31', 78' - Nowak 79', 84'

Krobianka Krobia - Obra Kościan 0:5
Borowiak 23', Ratajczak 28', Adamski 67', 82', Słoma 80'

KS Opatówek - LKS Gołuchów 1:1
Spychalski - Guźniczak

Olimpia Koło - Victoria Września 0:3
Krawczyński 15', Szczublewski 60', 82'

Orkan Śmiłowo - Lubuszanin Trzcianka 0:0

Ostrovia Ostrów Wlkp. - Centra Ostrów Wlkp. 1:2
Kaczmarek 67' - Nowicki 23', Michalski 46'

Polonia Kępno - Pogoń Nowe Skalmierzyce 1:2
Walczak 34' - Kaczmarek 15', Balcerzak 78'

Polonia Leszno - Tarnovia Tarnowo Podgórne 0:0

Unia Swarzędz - Sokół Pniewy 3:1
Świergiel 42', Nowacki 47', Nowicki 70' - Graczyk 30'

Zjednoczeni Trzemeszno - Nielba Wągrowiec 0:2
Leśniewski 47', 65'