fot. Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - PZPN

Wojewódzkie finały "Z podwórka na Stadion" w maju w Szamotułach

W dniach 23-25 maja w Szamotułach odbędzie się wojewódzki finał rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Wielki finał ogólnopolski zaplanowano z kolei w czerwcu na PGE Narodowym.

Największy w Europie turniej piłkarski dla dzieci jest obecnie na etapie gminnym i powiatowym. Potrwają one do końca kwietnia. Najlepsze zespoły z województwa dziewcząt i chłopców w trzech kategoriach - U-12, U-10 oraz U-8 - spotkają się na wielkopolskim finale w Szamotułach. 23 maja rywalizować będzie najstarsza kategoria wiekowa, dzień później "pośrednia", a na koniec zagrają zespoły z najmłodszej kategorii.

Zwycięzcy wojewódzcy, tak jak w poprzednich latach, zmierzą się z rywalami z całej Polski w Warszawie. Wielkie finały rozgrywek zaplanowano na 12-14 czerwca. Mecze finałowe odbędą się niezmiennie na murawie Stadionu PGE Narodowego, na której dzień wcześniej zagrają piłkarze reprezentacji Polski z Belgią w ramach meczu Ligi Narodów.

– Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” ma już ponad 20-letnią tradycję, a ze względu na coraz wyższy poziom i swój unikalny charakter – nie tylko w ujęciu całego kraju, ale i Europy – jego prestiż z roku na rok systematycznie wzrasta. Popularność i wiarygodność Turnieju z pewnością budują także historie obecnych reprezentantów kraju, którzy właśnie tutaj odnosili pierwsze piłkarskie sukcesy – mówi Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i dodaje, że tegoroczne rozgrywki spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, ale również ich rodziców, nauczycieli i trenerów: – U młodych piłkarzy widać wielki głód gry i sportowej rywalizacji, który wynikał z dłuższej przerwy w Turnieju. Najważniejsza jest jednak radość z piłki. Cieszymy się, że wydarzenie znów działa w pełnej skali i robimy wszystko, by zapewnić jego uczestnikom bezpieczne i komfortowe warunki do rywalizacji o najwyższe trofeum.

Turniej swoim zasięgiem obejmuje już blisko 98 proc. powiatów, a z każdym kolejnym rokiem swoją obecność w rozgrywkach coraz mocniej akcentują dziewczynki, które dziś stanowią ok. 1/3 wszystkich uczestników. Dla wielu dzieci udział w Turnieju to szansa na zdobycie pierwszego w życiu medalu, ponieważ otrzymuje go każdy kto weźmie udział w rozgrywkach.

Sportowa i zespołowa rywalizacja  o nagrodę główną w duchu fair play, równości i tworzenia takich samych szans dla wszystkich uczestników to zaledwie jeden z kilku fundamentów, na których opiera się idea Turnieju. Organizatorzy podkreślają, że nadrzędnym przesłaniem rozgrywek pozostaje promocja aktywnego trybu życia.

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe wydarzenie piłkarskie dla dzieci
w Europie, w którym udział wzięło do tej pory ponad 2,5 miliona dziewcząt i chłopców z całego kraju. Organizatorem rozgrywek jest Polski Związek Piłki Nożnej, sponsorem głównym wydarzenia od 16 lat jest firma Tymbark, a brązowym sponsorem firma Electrolux.

Skala rozgrywek, ich formuła, a także wysoki poziom sportowy znajdują odzwierciedlenie nie tylko
w umiejętnościach samych uczestników, ale też ich indywidualnych osiągnięciach. Dla wielu bowiem jest to często pierwszy krok w kierunku sportowej kariery i szansa, aby dołączyć do elitarnego grona ponad 100 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, którzy przed laty sami brali udział w tych rozgrywkach.

XXII edycja Turnieju odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym wydarzenia znalazły się Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Ministerstwo Zdrowia.