fot. thumb_Pogrzeb_1180x500_landscape.jpg

Wspominamy ludzi wielkopolskiej piłki...
W ostatnich miesiącach opuściło nas wielu przedstawicieli wielkopolskiego środowiska piłkarskiego. Dzień Wszystkich Świętych jest właściwą okazją by wspomnieć zasłużonych dla klubów i piłki w regionie ludzi.
JANUSZ BILON
Zasłużony sędzia, a wcześniej zawodnik Lecha w latach 1945-1949. Swoimi umiejętnościami wspomagał drużynę rezerw. Pomimo miejsca w szerokiej kadrze pierwszego zespołu, nie zdołał w niej zadebiutować, podobnie jak w ekstraklasie. Nigdy nie zatracił sentymentu do niebiesko-białych barw i aktywnie uczestniczył w życiu klubu m.in. biorąc udział w spotkaniach rodziny Lecha Poznań.
ZBIGNIEW BURKIETOWICZ (1957 – 2019)
Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora słynnej poznańskiej „Trzynastki”, której absolwentami zostało wielu wybitnych piłkarzy. Sporą część swojego życia poświęcił na to, co kochał najbardziej, dbając o edukację i piłkarski rozwój swoich podopiecznych.
ROMUALD CHLEBOWSKI (1938 – 2019)
Członek Klubu Seniora Wielkopolskiego ZPN. Ze względu na zamieszkanie przy ulicy Rolnej był niejako "skazany" na Wartę Poznań. To z "Zielonymi" związał swoją piłkarską karierę reprezentując barwy klubu przez wiele lat. Powoływany był również do reprezentacji Poznania, w której rozegrał kilkanaście spotkań międzypaństwowych. "Zielonym" pozostał wierny także po zakończeniu kariery. Był stałym bywalcem obiektu przy Drodze Dębińskiej i wspierał regularnie pierwszoligowy zespół z trybun.
MAREK DUDA (1961 – 2019)
Od zawsze związany z Kotwicą Kórnik – klubem, w którym grał, był kierownikiem drużyny seniorów, a także pełnił funkcję w zarządzie. Przez wiele lat prowadził ośrodek sportowy w Błażejewku organizując wiele obozów dla niezliczonej liczby wielkopolskich klubów. Udzielał się również przy kadrach Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej – był kierownikiem reprezentacji roczników 1999 i 2002. Prawdziwy pasjonat piłki nożnej, na którym zawsze można było polegać.
ANDRZEJ FISCHER (1952 – 2018)
Bramkarz Lecha Poznań w latach 1971-1973. W sezonie 1972/73 powrócił z nim do ekstraklasy (wówczas pierwszej ligi). Postawa prezentowana przez niego w niebiesko-białych barwach zaowocowała powołaniem do reprezentacji Polski oraz transferem do wyżej notowanego wówczas Górnika Zabrze. Medalista mistrzostw świata w 1974 roku.
JERZY GRACZYK (1935 – 2018)
Członek Klubu Seniora Wielkopolskiego ZPN. Zasłużony działacz w latach 50. i 60. był zawodnikiem poznańskich klubów - Warty, Olimpii, Admiry i Posnanii. W 1972 roku natomiast zaczął pracę w Wydziale Gier i Ewidencji, którego członkiem był nieprzerwanie przez kolejne 44 lata. W tym czasie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego (1988-98), a także Przewodniczącego Komisji ds. Weryfikacji Boisk (1998-2016).
ALEKSANDER HRADECKI (1928 – 2018)
Trener Lecha w latach 1975-1976. Ekipę niebiesko-białych poprowadził w dwudziestu spotkaniach, zajmując z nią dwunaste miejsce na finiszu ligi. Kolejno oddał się szkoleniu innych polskich klubów. Przez wiele lat był działaczem Wydziału Szkolenia oraz Rady Trenerów PZPN, którego posiadał status honorowego członka. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
CZESŁAW KALISZAN (1949 – 2019)
Redaktor, sprawozdawca sportowy znany z anteny TVP Poznań. Ogólnopolskiej publiczności dał się poznać podczas relacji m.in. z Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. W latach 80. i 90. minionego wieku relacjonował mecze lechitów w lidze i europejskich pucharach. Przez blisko trzy dekady związany z redakcją TVP Poznań. Przez kibiców Kolejorza wymieniany jest jako jeden z symboli dawnego stadionu przy ulicy Bułgarskiej.
JAN KARWECKI (1949 – 2019)
Bramkarz Lech Poznań w latach 1973-1976. Przez cztery sezony rozegrał w jego barwach 60 spotkań. To właśnie na pobyt w stolicy Wielkopolski przypadł najlepszy okres jego przygody z piłką. Rok po przenosinach tutaj został nominowany do prestiżowego plebiscytu "Głosu Wielkopolskiego".
JERZY KOPCZYŃSKI
Działacz Victorii Września, zasiadał w jej władzach w latach 1998-2006. Na funkcję członka zarządu powołany został w przedterminowych wyborach łącząc wówczas zadania działacza z funkcjami dyrektora sportowego oraz kierownika drużyny. To głównie z jego inicjatywy w szeregach Victorii występowali tacy zawodnicy jak Jerzy Podbrożny czy Mirosław Okoński, a drużynę prowadzili trenerzy Henryk Miłoszewicz, Eugeniusz Samolczyk oraz Damian Łukasik. W tym okresie wrzesiński klub odnosił swoje największe sukcesy. Dwukrotnie wywalczył Puchar Polski na szczeblu województwa, dzięki czemu raz udało się dojść do 1/16 finału szczebla centralnego.
W ostatnich latach mimo pogarszającego się stanu zdrowia, Jerzy Kopczyński wspierał klub i pozostawał jego wiernym kibicem.
ZYGMUNT MARTENKA (1938 – 2018)
Zasłużony działacz klubu Iskra Krajenka. Łącznie spędził w nim 33 lata, z czego aż 27 w funkcji prezesa klubu.
ZBIGNIEW NOWAKOWSKI (1933 – 2019)
Zasłużony piłkarz RKKS Kolejarz Rawicz, trener i działacz. Na boisku występował w latach 1948-65, po zakończeniu kariery przez kilka sezonów szkolił młodzież w swoim macierzystym klubie. Na początku lat 90. dołączył do ambitnych działaczy którzy utworzyli Autonomiczną Sekcję Piłki Nożnej MKKS Rawia. W latach 2002 -2006, gdy klub znalazł się w ogromnym kryzysie sportowo–finansowym, przejął funkcję Skarbnika i walnie przyczynił się do uratowania klubu przed likwidacją.
Pan Zbigniew był dla rawickiego klubu osobą nietuzinkową. Wiarygodny , odpowiedzialny, zorganizowany - na trwale zapisał się w historii rawickiego piłkarstwa.
ARTUR OLEJNICZAK (1963 – 2019)
Jeden z założycieli Stowarzyszenia Sportowego Nad Cybiną Meblorz Swarzędz. Od pierwszego dnia silnie związany oraz zaangażowany w budowę najmłodszego swarzędzkiego klubu. Członek Zarządu, wiceprezes, a następnie sekretarz. Współorganizator wszystkich akcji charytatywnych organizowanych przez Meblorza. Działacz, a zarazem przyjaciel i wierny kibic!
MACIEJ SZTUROMSKI (1977 – 2019)
Zasłużony działacz i wiceprezes KS Lotnik-1997 Poznań. Serce i dobry duch klubu, któremu poświęcał większość swojego prywatnego czasu. Zawsze skory do działania, z głową pełną pomysłów. Nie było dla niego ważne czy wykonuje drobne prace remontowe, czy reprezentuje Klub w urzędach, wkładał w to całego siebie. Na jego cześć nazwano trybuny boiska OSiR na poznańskiej Głuszynie. Wszyscy sympatycy Lotnika zawsze będą mu wdzięczni za to, co zrobił dla Klubu.
LECH TOPOLAN (1946 – 2019)
Zasłużony działacz KP Centra 1946 Ostrów Wielkopolski i wieloletni członek Zarządu Wielkopolskiego ZPN. Swoją przygodę w klubie rozpoczął trafiając do niego jako zawodnik w wieku 16 lat. Z czasem obejmował kolejne funkcje i w dużym stopniu przyczyniał się do rozwoju Centry i jej największych sukcesów - zdobycia trzykrotnie Pucharu Polski w okręgu kaliskim oraz gry w III lidze. Jego zasługi zostały docenione przyznaniem tytułu honorowego prezesa klubu.
Działalność piłkarska Lecha Topolana nie ograniczała się tylko do swojego klubu. Dbał o piłkę w regionie funkcjonując w strukturach OZPN Kalisz w randze wiceprezesa, przez parę kadencji zasiadał również w Zarządzie Wielkopolskiego ZPN. Za swoją aktywność, w 2016 roku podczas jubileuszu 70-lecia Centry, odznaczony został srebrnym medalem PZPN za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej
ZYGMUNT „ZYGA” TRZEBIŃSKI (1947 – 2019)
Prezes GKS Golęczewo w latach 2003-2009. Zginął 3 lipca w tragicznym wypadku drogowym w Golęczewie.
ANDRZEJ WOJTKOWIAK (1936 – 2019)
Znany w Nowym Tomyślu jako „Kajtek”, najbardziej doświadczony piłkarz i zarazem trener tamtejszej Polonii. Z nowotomyską piłką bił związany przez pół wieku. Powoływany był do reprezentacji województwa poznańskiego, a przez całą swoją karierę ani razu nie przestrzelił rzutu karnego. Trenerem został w roku 1970, by przez ponad cztery dekady wychowywać kilka pokoleń zawodników i szkoleniowców. Oprócz Polonii prowadził również Rakietę Głuponie, Obrę Trzciel i drużyny młodzieżowe. Pracował do 2011 roku, a następnie został gospodarzem boiska w nowotomyskim parku. W tym czasie wciąż aktywnie wspierał klub NAP Polonia.
Andrzej Wojtkowiak był odznaczony m.in. złotą odznaką Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i brązową odznaką PZPN.