fot. WGIE Komunikat

Zasady awansów i spadków w sezonie 2022/23

Wielkopolski ZPN przedstawia zasady awansów i spadków po sezonie 2022/23.

LIGI SENIORSKIE

W rozgrywkach doszło do niewielkich korekt związanych z powrotem do nominalnej liczby 18 zespołów w rywalizacji w ARTBUD IV lidze. Tym samym liczba spadków na kolejnych poziomach będzie nieco niższa niż przed rokiem.

UWAGA!
Przedstawione poniżej liczby przyjęto z założeniem wyjściowym braku spadków wielkopolskich drużyn z III ligi. Jeśli którykolwiek jej uczestnik (Jarota Jarocin, Pogoń Nowe Skalmierzyce, Polonia Środa Wlkp., Sokół Kleczew, Unia Swarzędz) spadłby na poziom wojewódzki, każdorazowo spowoduje to podniesienie liczby spadków o jeden.

ARTBUD IV LIGA

Awans do III ligi: mistrz
Spadek bezpośredni: dwa zespoły (miejsca 17-18)
Baraż o utrzymanie: najniżej sklasyfikowany zespół, którego nie obejmuje spadek (miejsce 16)

RED BOX V LIGA

Awans: mistrzowie trzech grup
Baraż o awans: wicemistrzowie trzech grup
Spadek: osiem drużyn - po dwa zespoły z każdej grupy (miejsca 15-16) oraz dwie drużyny o najgorszym bilansie z miejsca 14

RED BOX KLASA OKRĘGOWA

Awans: mistrzowie sześciu grup
Baraż o awans: wicemistrzowie sześciu grup
Spadek: 17 drużyn - po dwa zespoły z każdej grupy (miejsca 15-16) oraz pięć drużyn o najgorszym bilansie z miejsca 14

PROTON KLASA A

Awans: po dwa zespoły z każdej grupy
Spadek: 21 drużyn - po dwa zespoły z każdej grupy (miejsca 13-14) oraz trzy drużyny o najgorszym bilansie z miejsca 12

PROTON KLASA B

Awans: po dwa zespoły z każdej grupy - razem 22 zespoły.

 

Przypominamy, że ilekroć w powyższych regulacjach mowa o bilansie, tworzona jest klasyfikacja pomocnicza drużyn z danego miejsca na tym poziomie rozgrywkowym, gdzie pod uwagę brane są kolejno:
1. Liczba zdobytych punktów w całych rozgrywkach
2. Różnica bramek w całych rozgrywkach
3. Liczba zdobytych bramek w całych rozgrywkach

W sytuacji, gdy drużyny z poszczególnych grup rozegrały różną liczbę spotkań, na potrzeby klasyfikacji pomocniczej zrównuje się liczbę branych pod uwagę wyników do największej możliwej jednakowej liczby poprzez odjęcie wyników osiągniętych z drużynami z ostatnich miejsc.

 

ROZGRYWKI MŁODZIEŻOWE

Zgodnie z wprowadzonym przed rokiem formatem zmagań, rywalizacja juniorska toczy się w systemie mecz i rewanż co rundę oraz z awansami i spadkami po rundzie jesiennej i na zakończenie sezonu.

Należy pamiętać, że w związku z przechodzeniem roczników, po rundzie jesiennej spadek następuje w obrębie tej samej kategorii wiekowej, a po rundzie wiosennej następuje do ligi wyższej kategorii wiekowej.

Do poniższych zasad należy uwzględnić zastrzeżenie, że:
- w kategorii C1 po rundzie jesiennej liczba spadków może ulec zwiększeniu w przypadku spadków wielkopolskich drużyn z Centralnej Ligi Juniorów U-15;

- w kategoriach B1 i C2 po rundzie wiosennej liczba spadków może ulec zwiększeniu w przypadku spadków wielkopolskich drużyn z Centralnej Ligi Juniorów U-17.

Powyższe dotyczy wszystkich poziomów lig młodzieżowych. 

LIGI WOJEWÓDZKIE

We wszystkich kategoriach wiekowych do I ligi okręgowej spadają po trzy zespoły (miejsca 6-8). Należy pamiętać, że w związku z przechodzeniem roczników, po rundzie jesiennej spadek następuje w obrębie tej samej kategorii wiekowej, a po rundzie wiosennej następuje do I ligi okręgowej wyższej kategorii wiekowej.

Awanse do rozgrywek szczebla centralnego obejmują:
- kategorię A1 - po rundzie jesiennej mistrzowie i wicemistrzowie grup rozegrają dwumecze barażowe wg schematu A1-B2, B1-A2. Zwycięzcy tych spotkań wiosną zagrają w Lidze Makroregionalnej;

- kategorię B1 - po rundzie wiosennej mistrzowie grup rozegrają dwumecz barażowy o prawo gry w barażu o awans do CLJ U-17;

- kategorię C1 - po rundzie jesiennej mistrzowie grup rozegrają dwumecz barażowy o prawo gry w barażu o awans do CLJ U-15;

- kategorię C2 - po rundzie jesiennej mistrzowie grup rozegrają dwumecz barażowy o prawo gry w barażu o awans do CLJ U-15;

I LIGA OKRĘGOWA

Awans do wyższej ligi, zarówno po jesieni jak i wiośnie, obejmie sześć zespołów - zwycięzców każdej z grup.

Do niższej ligi okręgowej spadną po dwa zespoły (miejsca 7-8) z każdej grupy.

II LIGA OKRĘGOWA

Awans do wyższej ligi, zarówno po jesieni jak i wiośnie, obejmie dwanaście zespołów - po dwa najlepsze z każdej z grup.

Do niższej ligi okręgowej spadną po dwa zespoły (miejsca 7-8) z każdej grupy.

 

III LIGA OKRĘGOWA

Do II ligi okręgowej awansują mistrzowie każdej utworzonej grupy.

UWAGA!

Jeśli wskutek podziału, a także wycofań, liga - niezależnie od poziomu - liczyć będzie mniej niż siedem drużyn, wówczas do niższej klasy relegowany zostanie ostatni zespół danej grupy.