fot. Pogrzeb

Zmarł Marian Kustoń

Wielkopolski ZPN ze smutkiem przyjął informację o śmierci Mariana Kustonia. Honorowy Prezes Związku zmarł w wieku 90 lat.

Marian Kustoń w młodości uprawiał nie tylko piłkę nożną, ale też i hokej na trawie. Występy w roli zawodnika zamienił jednak w wieku 26 lat na bieganie po boisku z gwizdkiem, co czynił ze sporymi sukcesami przez ponad dwie dekady. Został jednym z najlepszych polskich sędziów, a w 1969 roku otrzymał nominację na arbitra międzynarodowego. Tę funkcję pełnił przez kolejne 10 lat, w trakcie których prowadził między innymi spotkania turnieju piłkarskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. 

Po zakończeniu kariery Marian Kustoń pozostał w strukturach sędziowskich w roli egzaminatora z ramienia UEFA i członka zarządu Kolegium Sędziów. W roku 1984 został wybrany prezesem Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Stanowisko piastował do 1997 roku, jednocześnie przez trzy kadencje zasiadając w Zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Po przejściu na "sportową emeryturę" otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Wielkopolskiego ZPN, a w 2011 roku otrzymał najwyższe odznaczenie związkowe - Diamentową Odznakę PZPN.

24 października Marian Kustoń obchodził 90-te urodziny. Zmarł w nocy z 31 października na 1 listopada. Informacje o dacie ostatniego pożegnania przekażemy po ich otrzymaniu w terminie późniejszym.

Wyrazy współczucia bliskim zmarłego Wielkopolski ZPN składa w imieniu całego środowiska wielkopolskiej piłki.