Zmiana lidera

Pogoń Nowe Skalmierzyce wskoczyła na pozycję lidera IV ligi. Dotychczasowy wicelider rozbił aż 6:0 Victorię Ostrzeszów i skorzystał na potknięciu LKS-u Gołuchów. Cenny punkt w ostatniej minucie spotkania wyrwał OTPS Winogrady.

Lider na szóstkę

Pojedynek Pogoni z Victorią był jednym z trzech szlagierów 11. kolejki. Faworytem byli gospodarze i ze swojej roli wywiązali się znakomicie. Rozmiary zwycięstwa są jednak zaskakująco wysokie, wszak beniaminek z Ostrzeszowa do tej pory prezentował się znakomicie. W końcu i tej drużynie przytrafił się jednak słabszy mecz. Pogoń już po siedmiu minutach prowadziła 2:0, a w końcowym okresie meczu rozbiła rywala zatrzymując się na sześciu golach. Hattricka ustrzelił Kacper Majerz, a dwa gole dołożył najskuteczniejszy czwartoligowiec, Dawid Kuczyński. Na jego koncie jest już 13 bramek.

Pogoń wskoczyła ponownie na pierwsze miejsce, bo remis padł w drugim z hitów weekendu w Gołuchowie. Podział punktów bardziej może cieszyć Tarnovię, bo choć prowadziła od 6. minuty za sprawą Maurycego Niemczyka, to "Żubry" były bliższe zwycięstwa. Na początku drugiej części LKS szybko przeszedł ze stanu 0:1 do 2:1, lecz nie utrzymał korzystnego wyniku. Do remisu doprowadził w ostatnim kwadransie Błażej Telichowski.

Leszczyńskie aspiracje potwierdzone

Kolejnym ze świetnie zapowiadających się spotkań było starcie Stainer Polonii Leszno z Victorią Września i tu też kibice na brak emocji nie mogli narzekać. Od początku mecz toczył się pod dyktando gospdarzy i wydawało się, że nic złego nie może im się stać, gdy prowadzili 3:0. Stracili jednak "gola do szatni", co dało nadzieję przyjezdnym. Victoria w drugiej połowie złapała kontakt, potem straciła czwartego gola, ale sama dołożyła trzeciego i do końca walczyła o remis. Nie udało się, więc w efekcie Polonia przeskoczyła Victorię zajmując trzecią pozycję. Zespół Jędrzeja Kędziory potwierdza w ten sposób przedsezonowe zapowiedzi działaczy, którzy deklarowali włączenie się do walki o awans.

Wspomniane wyżej Polonia oraz Tarnovia są w gronie trzech zespołów, które do tej pory odniosły tylko jedną porażkę. Tę grupę uzupełnia Lubuszanin Trzcianka. Po słabym początku drużyna prowadzona przez Jarosława Feciucha po cichu odbudowała swoją dyspozycję i konsekwentnie punktując, doszli do ścisłej czołówki. Po pokonaniu 1:0 Kotwicy Kórnik "Lubu" jest już tuż za podium.

Lwówecka katastrofa Unitów

W ścisłej czołówce nie ma na razie Centry Ostrów Wielkopolski, która punkty traci przede wszystkim na wyjazdach. Nie inaczej było w sobotę, gdy niebiesko-biali tylko zremisowali bezbramkowo w Kępnie. To i tak jednak lepszy rezultat niż w przypadku Unii Swarzędz, która wracała do siebie z Lwówka z bagażem trzech bramek. Zespół Patryka Kniata przeważał przez większość spotkania, ale to Pogoń zdobywała gole, a w gonieniu przeciwnika nie pomógł Igor Jurga, który wyleciał z boiska z czerwoną kartką za niesportowe zachowanie po godzinie gry. Była to już czwarta porażka faworyta do awansu, w tym trzecia na wyjeździe.

Niepokój na dole

W sezonie 2019/20 regulaminowy spadek obejmuje dwa zespoły, przy czym liczba ta może ulec zwiększeniu w przypadku spadków wielkopolskich drużyn z III ligi. Sytuacja wyżej zrobiła się zaś taka, że na koniec sezonu IV ligę może opuścić aż pięć ekip, a szósta o utrzymanie bić się będzie musiała w barażach. Przy takim obrocie spraw każdy punkt zdobyty przez drużyny z niższych pozycji jest niezwykle istotny. Grupę walczącą o utrzymanie otwiera Obra Kościan. Pokonanie 3:1 Ostrovii pozwoliło uciec na dwa punkty od strefy zagrożenia. Stało się tak także dlatego, że punkty straciła Warta Międzychód remisując w Poznaniu z OTPS-em Winogrady 2:2. Goście prowadzili już 2:0, ale zwycięstwo dali sobie zabrać w 90. minucie po trafieniu Jędrzeja Drame. Punkt ten pozwolił drużynie ze stolicy regionu przeskoczyć na szesnaste, teoretycznie barażowe, miejsce. W ostatnim spotkaniu niespodzianki nie było, Olimpia Koło uległa KS-owi z Opatówka 0:2.

LKS Gołuchów - Tarnovia Tarnowo Podgórne 2:2
Czabański (48'), Szymkowiak (50') - Niemczyk (6'), Telichowski (82')

Lubuszanin Trzcianka - Kotwica Kórnik 1:0