fot. Wielkopolski ZPN

Zmiany regulaminowe przed sezonem 2021/22
Przed sezonem 2021/22 Wielkopolski ZPN dokonał aktualizacji zapisów Regulaminu Rozgrywek, który będzie obowiązywał przez kolejny rok. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z najistotniejszymi zmianami.
Przyjęty przez Związek sposób postępowania zakłada niezmienność regulaminów w trakcie trwania rozgrywek. Przeprowadzane są wówczas jedynie modyfikacje wynikające z nadrzędnych przepisów prawa czy decyzji podejmowanych przez organy piłkarskie - zarówno PZPN jak i UEFA oraz FIFA. Wszystkie pozostałe kwestie wynikłe w trakcie trwania sezonu są przez Wielkopolski ZPN zbierane i analizowane, by ewnetualnie wejść w życie wraz z nową edycją rozgrywek. Nie inaczej jest w tym roku.
Wiele zmian ma charakter kosmetyczny, często dotyczą one doprecyzowania wcześniej przyjętych zapisów bądź też ich rozszerzenia na ogół rozgrywek. Są jednak też takie, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Jak już wcześniej informowaliśmy, dużym zmianom uległ format rozgrywek młodzieżowych. Wszystkie ligi będą miały liczebność maksymalnie ośmiozespołową, co przełoży się na zwiększenie liczby spotkań. Przy formule mecz i rewanż w każdej rundzie drużyny tak jesienią jak i wiosną będą rozgrywać po 14 spotkań. Dodatkowo przeprowadzane co pół roku awanse i spadki pozwolą na zdecydowanie lepsze dopasowywanie poziomu rywalizacji do umiejętności zawodników. W temacie rywalizacji młodzieżowej warto też przypomnieć o rozszerzeniu formuły towarzyskich turniejów granych bez wyników na kategorię Orlik E2 i możliwości występowania w nich zawodników z ostatniego kwartału starszego rocznika.
Pozostałe najważniejsze zmiany regulaminowe to:
- nowe przepisy dot. płatności ekwiwalentów w przypadku przerwanych meczów
Korekta jest pokłosiem przypadków z rundy wiosennej, kiedy drużyny gości schodziły z placu gry krótko po rozpoczęciu spotkania. W takich sytuacjach kluby będące gospodarzami były poszkodowane, gdyż mimo braku spotkania, musiały w całości opłacać ekwiwalent sędziowski. Od sezonu 2021/22 koszty te będą ponoszone przez zespół, z winy którego, mecz został przedwcześnie zakończony.
- doprecyzowanie przepisów związanych ze sprawdzaniem tożsamości zawodników
Wobec licznych sytuacji zaistniałych w rundzie wiosennej w tym temacie, postanowiono zmodyfikować zapisy, by nie pozostawiały one żadnych wątpliwości.
- zmiany terminów spotkań w sytuacji braku informacji zwrotnej od drużyny przeciwnej
Przepis ma na celu określenie procedur w sytuacji, gdy rywal nie reaguje na przedstawiane wnioski o zmianę terminu. Wydział Gier i Ewidencji będzie miał możliwoś dokonania zmiany bez akceptacji drużyny przeciwnej.
- zwiększenie kar z tytułu niezapewnienia opieki medycznej podczas meczów
Zmiana ma w założeniu wyeliinować sytuacje, w których spotkanie odbywa się bez odpowiedniego zabezpieczenia. Symboliczne kary finansowe w tym zakresie były do tej pory dużo niższe niż standardowa stawka za usługę medyczną, co prowadziło do incydentalnych celowych zaniechań wynikających z kalkulacji kosztów.
- zwiększenie kadr meczowych do maksymalnie 20 zawodników
Przepis zaczął funkcjonować w zeszłym roku, jednak tylko w odniesieniu do rozgrywek seniorskich. Wraz z nowym sezonem obejmie też rozgrywki kobiece i młodzieżowe.
- doprecyzowanie procedur w przypadku zbieżności kolorów strojów
Uporządkowano niejednoznaczne zapisy, które powodowały sprzeczne interpretacje. Pierwszeństwo gry w wybranych strojach mają gospodarze, powinni jednak z wyprzedzeniem (wraz z informacją o terminie i miejscu zawodów w systemie) powiadomić o kolorystyce gości, którzy taką informację winni uwzględnić.
Jeśli jednak przed meczem okaże się, że barwy nie kontrastują ze sobą, na polecenie sędziego zmiany strojów musi dokonać drużyna gospodarzy. Jeśli natomiast problem dotyczy bramkarza, wówczas to on musi dokonać zmiany stroju.
- dookreślenie statusu zawodników grających zarówno w tradycyjnej odmianie piłki 11-osobowej jak i futsalu
W wielu przypadkach zawodnicy reprezentują w tych rozgrywkach barwy różnych klubów, co stało w sprzeczności z zapisem mówiącym o możliwości uprawnienia do gry tylko w jednym klubie. Zgodnie z uchwałą Zarządu PZPN z 2017 roku ws. statusu zawodników występujących w rozgrywkach futsalu, wprowadzono do regulaminu pojęcie klubu "alternatywnego", jakim może być zespół futsalowy.
- uściślenie zakresu treści możliwych do zgłaszania przez kluby w sprawozdaniach meczowych
Aktualizacja zapisów wskutek nadrzędnych zmian w przepisach. Przedstawiciele klubów nie mają możliwości dopisywania do załącznika z zawodów jakichkolwiek uwag i zastrzeżeń dotyczących pracy sędziów czy też protestów. Tego typu treści winny być kierowane bezpośrednio do organu prowadzącego rozgrywki, w trybie opisanym przez regulamin. Do załącznika można natomiast zgłosić uwagi dotyczące np.
- odniesionych kontuzji;
- nieprzygotowania szatni;
- zdarzeń dyscyplinarnych.
Wpisu tego rodzaju uwag dokonuje sędzia, który nie ma prawa odmówić jego umieszczenia w sprawozdaniu.
Kompletna treść regulaminu dostępna jest tutaj (klik!). Podobnie jak w latach poprzednich, w trakcie sezonu dokonywane będą wyłącznie zmiany pisarskie oraz wynikające z modyfikacji przepisów nadrzędnych.