fot. thumb_PZPN_v1_460x_landscape.jpg

Zmiany w regulaminach rozgrywek kobiecych

Polski Związek Piłki Nożnej wprowadził zmiany w regulaminach rozgrywek III ligi kobiet oraz Pucharu Polski. W związku z modyfikacjami przepisów kluby zainteresowane udziałem w rozgrywkach winny potwierdzić chęć uczestnictwa do 31 lipca.

Nowe brzmienie przybrały między innymi zapisy dotyczące wieku zawodniczek uprawnionych do gry. Choć na pierwszy rzut oka, zmiany wydają się być rewolucyjne, tak naprawdę nie są zbyt wielkie. W poprzednim sezonie w III lidze grać mogły zawodniczki, które ukończyły 14. rok życia. Od rozgrywek 2019/20 próg wiekowy podniesiono do 16 lat, ale pozostawiono też możliwość gry młodszych piłkarek - takich, które ukończyły 15 lat, a także wszystkich zarejestrowanych do rozgrywek w poprzednim sezonie (2018/19). W przypadku tych dwóch grup do zgłoszenia potrzebne są dwa dodatkowe dokumenty - pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych, a także pozytywna opinia przychodni sportowo-lekarskiej lub lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, w zakresie udziału zawodniczki w rozgrywkach seniorek.

Godną odnotowania zmianą jest także wydłużenie czasu gry z 2x40 do tradycyjnej długości meczu, czyli 2x45 minut. Co istotne, wobec reformy sytemu rozgrywek kobiecych, mistrz III ligi będzie miał znacznie wydłużoną drogę awansu. Po wygraniu rywalizacji ligowej, czekają go jeszcze trzy dodatkowe przeszkody - najpierw dwustopniowe baraże pomiędzy mistrzami III ligi, a następnie baraż z trzecią drużyną II ligi o miejsce na tym szczeblu rozgrywek w sezonie 2020/21. Taki system wynika ze znacznego zmniejszenia miejsc na szczeblu centralnym i powstania jednej I ligi (obecnie dwie) i dwóch drugich lig (obecnie cztery).

Zmiany nie ominęły również rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Będzie to I etap całych rozgrywek i wezmą w nim udział jedynie zespoły występujące w III lidze, a także drużyny pozaligowe. Magnesem do walki o trofeum będzie nie tylko prawo dalszego uczestnictwa w rozgrywkach, ale i nagroda finansowa dla zwycięzcy wojewódzkiego pucharu. Wyniesie ona 5000 złotych.

Z kompletnymi regulaminami można zapoznać się przechodząc do zakładki Kluby - Regulaminy i dokumenty.

Z uwagi na zmiany wprowadzone przez PZPN, Wielkopolski ZPN przypominam klubom o konieczności potwierdzenia wcześniej dokonanych zgłoszeń do rozgrywek. Można to uczynić mailowo wysyłając wiadomość z potwierdzeniem na adres wpk@wielkopolskizpn.pl. Termin upływa 31 lipca.