Zmiany w Regulaminie Rozgrywek i Unifikacji Szkolenia PZPN

​Wydział Gier i Ewidencji Wielkopolskiego ZPN dokonał korekty zapisów Regulaminu Rozgrywek na sezon 2018/19. Zmiany są pochodną uchwał podjętych przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz nowych rozporządzeń w zakresie badań lekarskich. Zmiany wprowadzono również w Unifikacji Szkolenia PZPN.


​​W przypadku rozgrywek seniorskich jedyne zmiany obejmują rozdział VII poświęcony opiece lekarskiej i są dostosowaniem przepisów dotyczących badań lekarskich oraz opieki medycznej do obowiązującej wykładni prawnej. Dużo więcej nowości znalazło się w regulaminie odnośnie rozgrywek młodzieżowych.

Z uwagi na wprowadzenie do systemu rozgrywek Ligi Makroregionalnej U-19, zlikwidowany został zapis o awansie do barażów o Centralną Ligę Juniorów U-18 z Wielkopolskiej Ligi Juniorów Starszych A1. Zespoły rywalizujące w tej lidze walczyć będą o Puchar Prezesa Wielkopolskiego ZPN.

Dla kolejnych kategorii zmieniono obowiązujący czas gry. W Juniorach Młodszych B1 i B2 od rundy wiosennej mecze toczone będą w czasie gry 2x45 minut (do tej pory 2x40), natomiast Trampkarze C1 i C2 zagrają 2x40 minut (dotychczas 2x35 minut). Co więcej, w rozgrywkach Trampkarzy C1 i C2 zmianie ulegają też kary indywidualne. Zamiast czasowych wykluczeń zawodnicy będą otrzymywać żółte i czerwone kartki. Pauzy związane z nadmierną liczbą napomnień stosowane będą zgodnie ze standardowymi zapisami regulaminowymi, czyli po czwartym, ósmym, dwunastym i każdym kolejnym co czwartym napomnieniu.

Modyfikacji uległy również zapisy dotyczące autów w rozgrywkach od Orlików E1 do Skrzatów G2. Do przepisu mówiącego o wprowadzeniu piłki nogą dodano zapis, iż takie wprowadzenie wykonać należy po ziemi. Zgodnie z powyższym, w opinii Wydziału Szkolenia i Piłkarstwa Młodzieżowego Wielkopolskiego ZPN, dopuszczalne jest zatem wprowadzenie piłki przez zawodnika wykonującego aut jak i podanie do kolegi z zespołu wykonane po powierzchni pola gry.

Zaktualizowany Regulamin Rozgrywek pobrać można w zakładce "Regulaminy i Dokumenty" bądź bezpośrednio tutaj (klik!). Aktualna Unifikacja znajduje się do pobrania na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej (klik!).