fot. Wielkopolski ZPN

Zmiany w składach lig na sezon 2021/22

Wydział Gier i Ewidencji Wielkopolskiego ZPN zakończył weryfikację zgłoszeń do rozgrywek ligowych na sezon 2021/22. W rywalizacji pojawi się aż 26 nowych drużyn!

Po spadku do V ligi o wycofaniu drugiego zespołu z rozgrywek seniorskich zdecydowała Warta Poznań. Decyzja jest pokłosiem przepisów dotyczących rezerw klubów występujących na szczeblu centralnym, które weszły w życie jeszcze przed początkiem poprzedniego sezonu, jak również wywalczonego awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-18. 

Obok Warty II w V lidze nie wystąpi również Odolanovia. Jak wcześniej informowaliśmy, klub wycofał się jeszcze przed zakończeniem sezonu 2020/21 i wystąpi w kolejnych rozgrywkach na szczeblu Klasy Okręgowej. Tym samym w V lidze powstały dwa wolne miejsca. Obsadzą je najwyżej sklasyfikowane zespoły z pierwotnie spadających, czyli drużyny, które zajęły 12. miejsce w grupie 2 i 3 - Grom Camperspol Plewiska oraz Zjednoczeni Rychwał.

Całkowite wycofanie Warty będzie miało kaskadowo wpływ na kolejne szczeble. W Klasie Okręgowej oznacza to utrzymanie Ogniwa Łąkociny. Klub z południa regionu miał najlepszy bilans spośród drużyn spadających z 12. miejsca, dzięki czemu ostatecznie pozostanie w stawce.

Największe zmiany dodatkowe zajdą w Klasie A. Tu powstałe bowiem trzy wolne, które oprócz Warty II zwolniły Lew Pogorzela (zespół po wycofaniu się z V ligi miał prawo zgłosić się do Klasy A) i Victoria II Września (po spadku z Klasy Okręgowej zespół nie przystąpi do rozgrywek). Tym samym w Klasie A pozostaną trzy drużyny, które zajęły 11. miejsce w swoich grupach i legitymowały się najlepszym bilansem sezonu: Kłos II Zaniemyśl, Pogoń Trębaczów i Włókniarz Okonek.

Ponadto nastąpiła jedna zmiana w awansach z Klasy B. Z prawa gry na wyższym szczeblu zrezygnował Płomień II Przyprostynia, co oznacza że w Klasie A zagra zespół o najlepszym bilansie spośród drużyn, które awansu nie wywalczyły. Jest nim trzeci zespół grupy 3 - KS Sękowo.

Prawdziwą rewolucję przejdzie najniższy poziom rozgrywkowy. Nie zobaczymy na nim pięciu zespołów. Czterej z nich to spadkowicze z Klasy A - Tarnovia II Tarnowo Podgórne (Tarnovia III stanie się Tarnovią II w ligowym nazewnictwie), Pogrom Luboń, Pieczarka Wielichowo oraz Helios II Czempiń. Grono zespołów, które nie przystąpia do rozgrywek uzupełnia drugi zespół Czarnych Wróblewo. Zgłoszono za to aż 26 nowych drużyn! W gronie B-klasowiczów witamy w szczególności kluby reaktywowane i nowe:
- Fanclub Dąbroszyn
- KS Pogorzela
- MKP Powiat Pilski
- MKS Tur Turek
- Orły Pniewy
- Wilki Śmiłowo (pow. szamotulski)
- Zjednoczeni Września
Pozostałe nowe drużyny do zgłoszone zespoły rezerw klubów występujących w wyższych klasach rozgrywkowych.

ZMIANY W SKŁADACH LIG

Pozostanie w V lidze:

Grom Camperspol Plewiska
Zjednoczeni Rychwał

Pozostanie w Klasie Okręgowej:

Ogniwo Łąkociny

Pozostanie w Klasie A:

Kłos II Zaniemyśl
Pogoń Trębaczów
Włókniarz Okonek

Awans do Klasy A:

KS Sękowo